Słownik pojęć

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT
  D

Data pewna

Instytucje prawa cywilnego materialnego zapewniają bezpieczeństwo obrotu prawnego. Jedną z nich jest data pewna. Występuje ona przy lub w formie dokonywania czynności prawnej, jest tzw. urzędowym poświadczeniem daty wskazanej w czynności prawnej.

Czynnością z datą pewną jest przede wszystkim każda stwierdzona w dokumencie urzędowym czynność od datowania wystawionego dokumentu urzędowego.

W przypadku gdy ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty, poświadczenie takie jest zawsze skuteczne wobec wszystkich (erga omnes) czyli także względem osób nie uczestniczących w dokonaniu tej czynności prawnej (data pewna).

Czynność prawna z datą pewną jest także dokonana czynność:

  • w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy opatrzonej datą jej dokonania, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty wzmianki;
  • w razie opatrzenia kwalifikowanym elektronicznym znacznikiem czasu dokumentu w postaci elektronicznej – od daty opatrzenia kwalifikowanym elektronicznym znacznikiem czasu;
  • w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za pewną od daty śmierci tej osoby.

Jeżeli przepisy prawa wskazują wymóg istnienia daty pewnej, a forma taka nie została zachowana, to dokonana czynność prawna uznawana jest za nieważną.

Gdy zachowanie daty pewnej jest zastrzeżone tylko do wywołania określonych skutków czynności prawnych, dokonana czynność jest ważna jednakże, nie wywołuje z chwilą przepisania osiąga tych skutków.

Data pewna chroni uczestników obrotu prawnego przez konsekwencjami sprzecznego z prawem antydatowaniem dokumentów. Zaświadcza ona, że dany dokument już istniał we wskazanym czasie. Odgrywa to ważną rolę z uwagi na kwestie dowodowe. 

Poświadczenie daty pewnej dokonuje się także w przepisanej formie przed notariuszem. Przedmiotem takiej czynności jest wyłączni poświadczenie daty okazania dokumentu, a nie jego treści czy złożonych podpisów. Datę należy rozumieć szeroko, bowiem poświadczenie może dotyczyć także dodatkowo godziny i minuty. Dołączenie do dokumentu klauzuli poświadczającej datę powoduje zmianę jego charakteru na dokument z datą pewną. 

Wymóg dokumentu z datą pewną może wynikać z ustawy, bądź treści umowy. 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2020 r. poz 1740);
  2. Ustawa z dnia 14 kwietnia 1991 r. Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. 2020 r. poz. 1192).

 Zobacz także: