Słownik pojęć

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT
  D

Dyskusja 66

(technika Philips 66, Buzz Session) - odmiana burzy mózgów. 

Cenioną metodą dydaktyczną, badawczą i  decyzyjną, wywodząca się z psychologii społecznej jest burza mózgów. Jej celem optymalizacja pracy nad rozwiązaniem pewnej kwestii bądź też podjęcie najwłaściwszej decyzji. Jej stosowanie ma miejsce gdy dane zagadnienie jest podejmowane przez grupę ludzi. Co do zasady ma ona dwa etapy:

  1. Zgłaszanie pomysłów – jest swobodne, pozbawione ocennego charakteru, pomysły są utrwalane (na piśmie, na nagraniu audio), bądź co rzadsze – zapamiętywane;
  2. Ocena rezultatów – następuje poprzez wybór najlepszego rozwiązania/pomysłu przez wyżej wymienionych, bądź podmiot nieuczestniczący w pierwszym etapie.

Burza mózgów jest relatywnie tanią i łatwą metodą nauczania, podejmowania decyzji i podnoszenia wpływu jednostek na podmiot, w ramach którego i na którego potrzeby burza mózgów się odbywa. Do wad tej metody zalicza się m.in. zdominowanie burzy mózgów przez niektóre jednostki, lęk przed oceną czy mogący powstać chaos. Niezwykle ważnym jest, aby była ona moderowana przez charyzmatyczną jednostkę, która wskaże na potrzebę dobrych jakościowo pomysłów oraz nie dopuści do wzajemnej dyskredytacji między jej uczestnikami tego procesu.

Odmianą burzy mózgów jest Dyskusja 66 (technika Phillips 66). Polega ona na tym, że wyżej wspomniany moderator dokonuje podziału grupy na sześć mniejszych. W przypadku gdy nie ma wystarczającej liczby uczestników, mogą być to grupy mniejsze. Każda z nich udaje się w wystarczająco odosobnione miejsce – może być to inne pomieszczenie lub część sali. Grupy mają sześć minut na stworzenie odpowiedzi istotnych z punktu widzenia analizowanego zagadnienia. Po upływie oznaczonego czasu następuje prezentowanie wyników pracy przed wszystkimi. Taka procedura jest powtarzana aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących efektów. Choć metoda ta wydaje się być nieco bardziej utrudniona od klasycznej burzy mózgów, również może przynosić rezultaty. Uczestnicy Dyskusji 66 są zmotywowani do zaproponowania jak najlepszych rozwiązań. Wspólna dyskusja wszystkich grup może inspirować do tworzenia nowych pomysłów lub doskonalenia już przedstawionych. Obok wspólnego celu, pozytywnie na całe przedsięwzięcie może wpływać element rywalizacji, który choć nie stanowi założenia omawianej metody, jest jej naturalnym „skutkiem ubocznym”.

Zobacz także: