Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zacznij, zanim będziesz gotowy

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy wiedzą, co robić, a rzeczywistym robieniem.

Grzegorz - młody, przedsiębiorczy. Pewnego dnia rzucił etat w branży finansowej, aby zająć się „tym, co chce robić naprawdę” – projektowaniem wnętrz.

Ukończył studia podyplomowe na wydziale architektury oraz kursy o tematyce projektowania i aranżacji wnętrz. Teoretycznie był gotowy do pracy i pełen nadziei na sukces. Wykupił więc wstępnie domenę strony internetowowej, zamówił wizytówki (wstępnie 100 sztuk wystarczy), założył wstępnie funpage na Facebooku i innych portalach społecznościowych, przygotował genialny, wstępny biznesplan i wstępną ofertę

Minął tydzień… nikt nie zadzwonił, minął drugi… minął miesiąc... cisza. Grzegorz miał coraz mniej pewności siebie, za to coraz więcej wątpliwości. Czy sobie poradzi…? Czy to był w ogóle dobry pomysł? A co, jeśli jednak się nie uda? Co powie rodzinie? Znajomym?

Wątpliwości i ograniczające przekonania mają zazwyczaj bezpośrednie przełożenie na nasze działania. Grzegorz ma wykupioną profesjonalną stronę internetową, która nadal jest „w przygotowaniu”. Co kilka dni zmienia treści, czcionkę, kolor tła… nie może wybrać „tej właściwej wersji”. Ma też wstępny funpage. Nadal nieopublikowany, w przygotowaniu. Ma indywidualnie zaprojektowane wizytówki. Co prawda jeszcze żadnej nie rozdał, ale to nic… Poczeka, dopracuje stronę internetową i wtedy… Na pytania, czym się teraz zajmuje, odpowiada „aaa takie tam, projektuję trochę…” Tak minęło pół roku…

Niektórzy przedsiębiorcy miesiącami, a czasem latami pozostają na tym etapie, co Grzegorz. Nie są „jeszcze” gotowi. „Bo nie mam konkretnego portfolio”, „nie mam gotowej strony”, „nie mam bazy klientów”, „nie mam referencji”, „nie mam doświadczenia”….

Po prostu zacznij!
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy wiedzą, co robić, a rzeczywistym robieniem. Nigdy nie będziesz czuł się w 100% gotowy. Nie zdobędziesz klientów, doświadczenia, referencji jeśli nie pokażesz całemu światu, czym się zajmujesz. Twój pomysł na siebie, na biznes nie pozostanie długo w takiej formie, w jakiej był w dniu rozpoczęcia jego realizacji. Z każdym działaniem będzie ewoluował, a po jakimś czasie może ulec całkowitej zmianie. Po prostu zacznij działać, rozdawaj wizytówki, weź pierwsze zlecenia. Poznasz ludzi, rynek, możliwości, o których nie miałeś pojęcia!

Podejmij zobowiązanie wobec siebie samego. Zobowiąż się wobec siebie, że najbliższe trzy miesiące poświęcisz na pracę nad rozwojem swojego biznesu. Uczyń to swoim priorytetem. Z pewnością masz wiele codziennych obowiązków, ale postaraj się możliwie jak najwięcej czasu przeznaczać na swój biznes. Trzy miesiące to okres wystarczająco długi, aby zobaczyć efekty działania (przy odpowiednim, naprawdę dużym wkładzie energii i zaangażowania) i jednocześnie na tyle krótki, żebyś nie poczuł się zmęczony i przytłoczony.

Określ plan:
„W ciągu najbliższych trzech miesięcy, do dnia…… zobowiązuję się do……………….”
i wykonaj go.

Poszukaj wsparcia. Opowiadaj, czym się zajmujesz. Zbuduj sieć kontaktów i wsparcia. Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się okazja do współpracy. W planie na trzy miesiące określ konkretnie częstotliwość i czas trwania kontaktów. Stwórz listę osób, z którymi chcesz nawiązać relacje i określ, jak często będziesz te relacje podtrzymywać. Na przykład:
„W ciągu najbliższych trzech miesięcy zadzwonię do………..”
„Spotkam się z 3 nowymi osobami tygodniowo, w celach biznesowych, z każdą osobą na minimum 30 minut”
„Kto jeszcze powinien dowiedzieć się o moich planach, abym poczuł się pewniej?”

Znaj powody swojego działania. Wyobraź sobie stan, w którym osiągniesz sukces biznesowy i pomyśl:
- Jak zmieni się moje życie?
- Jak sukces wpłynie na moje dochody?
- Jak wpłynie na moje samopoczucie? Poczucie sensu, cele…?
- Co zauważą inni ludzie, usłyszą lub poczują będąc ze mną w nowej sytuacji?
- Co mi się podoba w tej nowej sytuacji?

Zapisz wszystko, co przychodzi Ci na myśl. Wszystkie powody, dla których chcesz zbudować trwały i dobrze prosperujący biznes.

A teraz pomyśl co będzie, jeśli nie osiągniesz tego celu? Jaki to będzie miało wpływ na Twoje życie? Z czym się wiąże?
Dość znane jest powiedzenie, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Także Twoja podróż. Dopóki nie zrobisz pierwszego kroku, wszystkie plany będą potencjalne, „na papierze”, „w przygotowaniu”… W ogromnym stopniu to od Ciebie zależy, jak długo.

Więc…. kiedy wykonasz swój pierwszy krok?

Autorka: Aneta Nowakowska

 

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.