Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Inspiracja: Jak dobra komunikacja daje przypływ gotówki?

Menedżerowie i osoby sprawujące kontrolę w firmie podejmują decyzje każdego dnia. Proces decyzji jest złożony i wymaga więcej niż tylko spojrzenia na sprawę z jednej strony. Konsekwencją tego jest fakt, że zarządzający muszą być arbitralni w zbieraniu informacji od innych.

Pozornie uzyskanie właściwych informacji wydaje się być łatwe i rutynowe. Lider na pierwszej linii wie, jak łatwo decydujące informacje mogą być nieodpowiednio lub niedokładnie przekazane. A decyzje oparte na złych informacjach rzadko owocują dobrze wykonanym zadaniem. Błędy w komunikacji, brak zrozumienia są powszechne ale jakże bywają kosztowne i bolesne dla przedsiębiorstw. A można ich uniknąć bądź przynajmniej zniwelować ich skutki.

Jak zatem pozyskiwać dzięki właściwej komunikacji właściwe informacje?

1. Skoncentruj rozmowę na informacjach, których potrzebujesz. Oszczędzaj czas i energię, skupiaj się na interesującym cię temacie. Koncentracja dyskusji, precyzyjne kierowanie uwagą ludzi w stronę niezbędnych informacji – ułatwi im przekazanie ci właściwych informacji. Jeśli to lider inicjuje dyskusję – krótko ustala jakich konkretnie informacji potrzebuje od innych.

2. Wykorzystaj pytania z otwartym zakończeniem, aby rozwinąć dyskusję. Pytania z otwartą odpowiedzią poszerzają perspektywę spojrzenia na określony na początku temat rozmowy. To jest źródło bogatych informacji. Ten typ pytań zachęca drugą stronę do wyjaśnień, szerszych opisów, odkrywania, szczegółowego opracowania tematu.

3. Wykorzystaj pytania jednoznacznie określone, w celu skłonienia do ścisłych odpowiedzi. To rodzaj pytań wypunktowujących dyskusję. Odpowiedzi na ten rodzaj pytań jest szczególnie przydatny, aby uzupełnić informacje, wyjaśnić sedno sprawy lub sprawdzić cel zrozumienia i w momencie kiedy jest mało czasu. Pytania te wymuszają niejako krótkie odpowiedzi „tak” lub „nie” i zdecydowanie skracają rozmowę.

4. Zachęcaj do dialogu poprzez kontakt wzrokowy i wyraz twarzy. Te sygnały dają komunikat o gotowości do słuchania. Efektywny słuchacz wykorzystuje wiele rodzajów sygnałów, aby okazać swoje zainteresowanie tym, co się mówi: przytakuje głową na znak zgody, uśmiecha się, pochyla się w kierunku mówiącego, niewerbalnie potwierdza lub zaprzecza rozumienie treści. Ważne jest słuchanie bez przerywania mówiącemu. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej informacji – przerywaj tylko dla dalszego sprecyzowania i zachęcenia mówiącego. Utrzymuj koncentrację dyskusji na mówiącym oraz jego pomysłach dopóki nie będzie mógł skończyć tego, co zamierzał powiedzieć.

5. Ustal, co zrozumiałeś z tego, co usłyszałeś. Wiadomość, którą otrzymujesz może nie być taka sama, jak ta, którą przekazuje mówiący. Ludzie nie zawsze wyrażają jasno swoje myśli i nie zawsze są pewni, że zostali usłyszani właściwie. Ci, którzy zaniedbują wyjaśnienia przed wydaniem osądów – raczej bazują na niezrozumieniu niż na dokładnym wyjaśnieniu informacji. Człowiek przeciętni wypowiada 250 słów na minutę, podczas gdy w tym samym tempie przeciętny słuchacz jest w stanie wysłuchać 450 słów lub więcej. Ta różnica między relacją mówiącego i słuchającego daje umysłowi słuchacza sposobność wyłączenia się (odbiegnięcia myślami) i może spowodować, że utraci on ważne informacje. Dobrym rozwiązaniem jest recenzowanie usłyszanych wiadomości. Dla ponownego przedstawienia stwierdzeń warto unikać używania dokładnie tych samych zwrotów (powtarzanie wyrażeń sugeruje, że chcesz jedynie zapamiętać, a nie zrozumieć rozmówcę). Uzyskaj potwierdzenie swojego rozumowania.

6. Podsumuj i zamknij dyskusję. Dyskusje pozostające „w zawieszeniu” bardzo przeszkadzają w osiąganiu celów. Powodują niepewność oraz dają do zrozumienia,
że dyskusja nie była istotna. Właściwe podsumowanie i zamknięcie rozmowy wzmacnia zrozumienie, udziela wsparcia, a kiedy trzeba wyjaśnia, co każda osoba powinna dalej zrobić i kiedy. Prowadzący rozmowę docenia tym samym powzięty trud. Podsumowanie jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy związane jest z realizacją jakiegoś projektu, przedsięwzięcia. Jest zgodą na realizację omówionego planu, porządkuje proces, ustala ramy czasowe.

Proces uzyskiwania informacji od innych może wydawać się zbyt drobiazgowym
i pochłaniającym czas – zwłaszcza w obecnej dobie szybko zmieniających się wymagań otoczenia. Skrócenie tego procesu to zmniejszenie zasięgu lidera na pierwszej linii w uzyskiwaniu istotnych informacji do podjęcia szybkich i rozsądnych decyzji.

Decyzje oparte na niedokładnych, niekompetentnych informacjach w rezultacie oznaczają stratę czasu, stratę źródeł informacji, wzrost kosztów a nawet straty finansowe. Ludzie skupieni wokół menedżera to niewyczerpane źródła wartościowych informacji. Warto uruchamiać te źródła i z nich korzystać, aby można było efektywnie wykonywać zadania.

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.