Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem wewnętrznym będącym swoistym źródłem Prawa pracy. Ustala organizację i porządek w procesie pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania Regulaminu pracy, poza sytuacją, gdy układ zbiorowy pracy reguluje już prawa i obowiązki stron związane z organizacją i porządkiem procesu pracy albo, gdy Pracodawca zatrudnia mniej niż 20 Pracowników. Jako mikro i mały przedsiębiorca nie będziesz zatrudniał Pracowników w liczbie większej niż 20, a co za tym idzie nie masz obowiązku wydania Regulaminu pracy. Brak obowiązku wydania Regulaminu pracy nie oznacza, że jako Pracodawca nie możesz go wydać. Jest to przydatny dokument, dzięki któremu możesz ustalić wiele praktycznych kwestii, takich jak np. zasady podległości służbowej, przyjęty u Ciebie sposób potwierdzania obecności w pracy, przypisanie odpowiednim grupom Pracowników odpowiednich systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych i wiele innych.

Regulamin pracy został przygotowany w trzech wariantach tak, aby dostosować regulację do dotychczasowego poziomu zorganizowania zakładu pracy, posiadanych już regulacji wewnętrznych oraz struktury zakładu. Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu Regulaminu pracy należy się zastanowić, który z wariantów będzie dla Ciebie odpowiedni. 

Jeżeli jesteś ciekawy jakie regulacje wewnętrzne powinieneś wprowadzić u siebie w zakładzie zapoznaj się z Instrukcją wyboru uregulowań wewnętrznych.

 

Wybierz jeden z wariantów:

Wariant I - Regulamin pracy podstawowy

Jeżeli jako Pracodawca nie posiadasz w zakładzie innych regulacji wewnętrznych, wyspecjalizowanych jednostek ani złożonej struktury wewnętrznej i co do zasady sam kierujesz bezpośrednio Pracownikami, powinieneś zastosować Wariant I Regulaminu pracy, który został opracowany jako wariant podstawowy.

pobierz wzór

Wariant II - Regulamin pracy rozszerzony

Wariant II powinien zostać wykorzystany przez Pracodawcę, u którego stosowane są już pewne regulacje wewnętrzne takie jak np. Procedura/Regulamin w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, oraz u którego funkcjonuje nieskomplikowany system podległości służbowej, a więc Pracownik oprócz Pracodawcy ma również innego przełożonego, który bezpośrednio kieruje, zarządza i nadzoruje jego pracę. Wariant II zawiera również rozbudowane postanowienia dotyczące wypłaty wynagrodzeń, które przeważnie są odzwierciedleniem przepisów Kodeksu pracy, a o których Pracownik powinien wiedzieć.

pobierz wzór

Wariant III - Regulamin pracy rozszerzony

Wariant III jest najbardziej rozbudowaną regulacją. Zakłada, że dany Pracodawca posiada złożoną strukturę oraz rozwinięty system podległości służbowej, oraz że w Zakładzie jest/  będzie stosowany cały pakiet regulacji wewnętrznych, takich jak Regulamin finansowy, Regulamin organizacyjny, Regulamin zarządzania itd. W tym wariancie rozwinięto również postanowienia dotyczące urlopów wypoczynkowych oraz wprowadzono postanowienia dotyczące kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz obowiązki osoby kierującej Pracownikami (innej niż Pracodawca).

pobierz wzór

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.