Porady eksperta

Spłata kredytu przez jednego z małżonków

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie porady prawnej w następującym stanie faktycznym:

Czy jeżeli jest kredyt na mieszkanie na małżonków a spłaca tylko jedno z nich to drugie może żądać zwrotu połowy spłaty? Jeżeli tak to z jakiego okresu?

 

Przepisy dotyczące wspólności majątkowej małżeńskiej

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, domyślnym ustrojem majątkowym jest wspólność majątkowa. Oznacza to, że w większości przypadków oboje małżonkowie są stronami umowy kredytowej. W przypadku rozwodu, wspólność majątkowa zostaje zniesiona, ale nie dotyczy to wspólnych długów. Podziałowi podlegają tylko aktywa majątku wspólnego, takie jak dom czy samochód nabyte w trakcie małżeństwa, podczas gdy pasywa, w tym kredyty, nadal obowiązują oboje małżonków.

 

Zniesienie wspólności majątkowej

Rozwód lub separacja skutkują zniesieniem wspólności majątkowej, ale nie zmieniają niczego w kwestii długów. Małżonkowie nadal muszą wspólnie spłacać kredyty, niezależnie od rozwiązania związku. Sytuacja zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj obowiązującego ustroju majątkowego, czy kredyt został zaciągnięty wspólnie, czy przez jednego małżonka, oraz czy drugi małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania.

Zasadniczo małżonkowie odpowiadają solidarnie za długi powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej, co oznacza, że nie są odpowiedzialni za kredyty zaciągnięte przed ślubem lub po rozwodzie. Wierzyciel może dochodzić spłaty całego długu od jednego z małżonków, jeśli oboje zaciągnęli kredyt lub jeśli jeden wiedział o zobowiązaniach drugiego. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że dług nie jest dzielony po połowie, a wierzyciel może żądać spłaty całości od jednej osoby, np. tej, która ma wyższe dochody.

Żądanie zwrotu kwoty zadłużenia

W przypadku, gdy jedna osoba spłaci całe zadłużenie, może ubiegać się o zwrot połowy kwoty od drugiego małżonka, składając pozew o roszczenie regresowe. Nawet jeśli jeden z małżonków spłaci część zadłużenia, nie zwalnia go to z dalszej odpowiedzialności – wierzyciel może wciąż domagać się reszty długu.

W odniesieniu do kredytu hipotecznego, wierzyciel ma prawo dochodzić spłaty długu niezależnie od tego, komu po podziale majątku przypadła nieruchomość. Jeśli jedno z małżonków przejmuje nieruchomość, może również podjąć decyzję o przejęciu kredytu hipotecznego na siebie.

Zasadniczo, jeśli kredyt lub pożyczka została zaciągnięta w trakcie małżeństwa, małżonkowie ponoszą odpowiedzialność solidarnie. Niemniej jednak, jeżeli jeden z partnerów nie wiedział o zobowiązaniu, może ubiegać się przed sądem o zwolnienie z obowiązku spłaty długów. Sąd może zwolnić małżonka z odpowiedzialności, jeśli zaciągnięcie długów miało miejsce na szkodę drugiego partnera (np. kredyt na luksusowy zakup, który uniemożliwia spłatę innych zobowiązań), w przypadku rozrzutnego trybu życia lub zaciągania długów przekraczających możliwości finansowe małżeństwa.

 

Przedawnienie roszczeń ze spłaty kredytu

Umowa kredytowa i roszczenia z nich wynikające ulegają przedawnieniu w 3-letnim okresie, licząc od dnia wymagalności danego zobowiązania. Umowy kredytowe są zawierane na kilka, kilkanaście, a nawet na kilkadziesiąt lat, pożyczki zaś z reguły na znacznie krótsze okresy – nie ma to znaczenia dla okresu przedawnienia w tych przypadkach. Powoduje to jednak w praktyce dosyć spory problem dla dłużnika, który nie wie, czy już może powołać się na zarzut przedawnienia, czy też musi jeszcze trochę poczekać.

Dzień wymagalności roszczenia to data, w której wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia od swojego dłużnika – jest to początkowy termin, od którego zaczyna biec omawiane przedawnienie. Z racji tego, że większość pożyczek i kredytów jest spłacana w systemie ratalnym, bieg terminu przedawnienia będzie rozpoczynał się od każdej z rat osobno – nie bierzemy więc pod uwagę daty zawarcia danej umowy, lecz daty płatności poszczególnych części zaciągniętej pożyczki lub kredytu.

Odpowiadając zatem na pytanie Użytkownika wskazać należy, że jeżeli jest kredyt na mieszkanie na małżonków a spłaca tylko jedno z nich to drugie może żądać zwrotu połowy spłaty. Okres przedawnienia rozpoczyna się od każdej z rat osobno.

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy


Stan prawny: 20 grudnia 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.).

 

Przykładowe rodzaje finansowania działalności

Przedsiębiorco,

jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą bądź dopiero rozważasz jej rozpoczęcie, istotną dla Ciebie kwestią jest uzyskanie wsparcia finansowego, ułatwiającego Ci rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej bądź wparcie jej rozwoju. W załączonym poradniku prezentujemy najbardziej popularne formy wsparcia i dotacji.

Wśród możliwych form wsparcia możesz odnaleźć m.in.

  • kredyty gotówkowe Bank Gospodarstwa Krajowego;
  • dotację m.in. z środków europejskich;
  • leasingi operacyjne.

Ponadto, jeżeli poszukujesz form wsparcia finansowego Twojej działalności, powinieneś rozważyć także współpracę z tzw. aniołem biznesu, czyli inwestorem umożliwiającym Ci rozpoczęcie prowadzenia działalności bądź jej rozwój poprzez oferowane wsparcie finansowe w postaci swojego prywatnego kapitału.

Najprostszą drogą na pozyskanie anioła biznesu jest zwrócenie się do instytucji zrzeszającej osoby chętne do inwestowania w perspektywiczne projekty. W Polsce jedną z najstarszych i najpopularniejszych instytucji tego typu jest PolBAN Business Angel Club z siedzibą w Bydgoszczy i biurem w Warszawie.

O aniołach biznesu więcej możesz przeczytać w poniższym linku:
https://mikroporady.pl/slownik-pojec/aniol-biznesu

Ponadto, warto rozważyć zasilanie kapitału przedsiębiorstwa w zamian za objęcie akcji przez fundusz Venture Capital, o którym więcej możesz przeczytać tu: https://mikroporady.pl/slownik-pojec/venture-capital.

Kolejną formą wsparcia wewnętrznego jest tzw. franchising czyli sprzedaż towarów, usług lub technologii, oparta na ścisłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcam.

Patrz szerzej: https://mikroporady.pl/slownik-pojec/franchising

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównaliśmy różne dostępne na rynku formy wsparcia działalności gospodarczej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT