Użytkownik naszego serwisu prowadzi indywidualną działalność gospodarczą polegającą jest trenerem personalnym i prowadzi swoje mikro studio treningu personalnego. Przedsiębiorca chce rozszerzyć swoją działalność i prowadzić ją w drugim odrębnym lokalu zatrudniając pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych bądź umów o pracę. Użytkownik zwrócił się do naszych ekspertów z prośbą o udzielenie informacji w zakresie:
Możliwości zatrudniania pracowników przez osobę prowadzącą indywidualną działać gospodarczą na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych;
Możliwości prowadzenia działalności w dwóch odrębnych lokalach;
Posiadania jednej kasy fiskalnej dla dwóch lokali prowadzona jest działalność gospodarcza jednego przedsiębiorcy;
Rozszerzenia działalności gospodarczej o inne kody PKD.
Poniżej odpowiedź naszych ekspertów.
Niestety Fundacja Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa w ramach świadczonej pomocy na rzecz mikro i małych przedsiębiorców odpowiada na pytania dotyczące interpretacji przepisów, dokonuje analizy doktryny i orzecznictwa.
Fundacja nie przeprowadza indywidualnych konsultacji z użytkownikami serwisu, nie dokonuje oceny indywidualnych dokumentów przesłanych przez użytkowników, ani nie przygotowuje konkretnych wzorów dokumentów dostosowanych do potrzeb danego użytkownika.
W sytuacji gdy użytkownik serwisu posiada wątpliwości dotyczące stosowania przepisów możliwe jest przesłanie zapytania, na które zespół ekspertów w terminie 7 dni roboczych przygotowuje bezpłatną odpowiedź w ramach pomocy świadczonej na rzecz mikro i małych przedsiębiorców.
1. Zatrudnienie pracownika bądź nawiązanie współpracy z przedsiębiorcą przez osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej jako – „Kodeks pracy” lub „k.p.”): „pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników”. Mimo, że literalne rozumienie terminu jednoosobowa działalność gospodarcza wskazuje na realizowanie celu gospodarczego w pojedynkę, takie podmioty mogą zatrudniać pracowników.
Nie istnieją żadne przeciwskazania aby przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą zatrudniał pracowników w ramach umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług wykonywana w ramach tzw. B2B).
Wyjątek od powyższej zasady dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się w ramach tzw. karty podatkowej.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się kartą podatkową nie mogą zawierać umów cywilnoprawnych oraz mogą zatrudniać maksymalnie do pięciu pracowników, wyłącznie na podstawie umowy o pracy. W sytuacji gdy przedsiębiorca prowadzący działalność i rozliczający się w ramach karty podatkowej dokona zawarcia niedozwolonej umowy traci prawo do korzystania formy opodatkowania w ramach katy podatkowej. Zakaz ten nie dotyczy jednakże usług specjalistycznych tj. usług wykonywanych względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono jako przedmiot działalności, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Nawiązując do przedstawionego stanu faktycznego, jeżeli przedsiębiorca prowadzący studio treningowe zdecyduje się na zawieranie umowy z innym trenerem personalnym w ramach umowy cywilnoprawnej utraci on możliwość rozliczenia w formie karty podatkowej. Taki trener może zostać zatrudniony wyłącznie w ramach 5 osobowego limitu pracowników zatrudnionych w formie umowy o pracę. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie aby przedsiębiorca zawierał umowy cywilnoprawne w zakresie innym niż jego PKD tj. np. z przedsiębiorstwem księgowym bądź dietetykiem.
Wybierając inne formy opodatkowania przedsiębiorca może zatrudniać pracowników w dowolnie wybranej przez siebie formie zatrudnienia.
2. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiadający dwa lokale w których wykonywana jest działalność.
Przedsiębiorca który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą może posiadać dwa lokale w których wykonywana jest przedmiotowa działalność.
W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zgłosić jedno z miejsc jako podstawowe a kolejne jako dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
Zgłoszenia, przedsiębiorca powinien dokonać za pomocą załącznika CEIDG-MW w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Powyższa zmiana powinna zostać zgłoszona w terminie 7 dni od dnia powstania zmiany.
Wskazujemy jednakże, że przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do nieruchomości w której prowadzona będzie działalność gospodarcza. W sytuacji gdy nie jest on właścicielem lokalu powinien zawrzeć umowę z jego właścicielem może to być umowa najmu, dzierżawy bądź użyczenia.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wzorami umów bezpłatnie publikowanymi w serwisie:
Powyżej wskazane wzory bezpłatnie można pobrać i dostosować do własnych potrzeb.
W przedstawionym stanie faktycznym użytkownik serwisu wskazuje że chciałby zawrzeć umowę użyczenia lokalu. Wskazujemy, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa użyczenia składników majtku nie podlega podatkom od czynności cywilnoprawnych.
Odmiennie kształtuje się kwestia podatku dochodowego. W sytuacji gdy biorącym jest osoba z kręgu I i II grupy podatkowej nie powstaje obowiązek opłaty podatku dochodowego. Jeżeli biorący nie należy do I bądź II grupy podatkowej należy uiścić podatek dochodowy w wysokości odpowiadającej podatkowi od spadków i darowizn (więcej na ten temat w naszym poradniku https://mikroporady.pl/poradniki/podatek-od-spadkow-i-darowizn).
Dodatkowo, w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezpłatną umową użyczenia, która potwierdza nieodpłatne udostępnienie środków trwałych podatnikowi, to działanie takie wyłącza możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego przez podatnika biorącego.
3. Dwa lokale przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą a rozliczenia podatkowe.
Niezależnie od ilości lokali, w których przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą i których najem / wyposażenie generują koszty przedsiębiorcy mogą być one rozliczane w ramach dokumentów księgowych danego przedsiębiorcy (jego księgi przychodów i rozchodów).
Wszystkie kwestie dotyczące rozliczenia działalności gospodarczej rekomendujemy skonsultować z księgową obsługującą przedsiębiorcę lub wystąpić o indywidualną interpretacje podatkową, o której mowa w pkt. poniżej.
4. Dwa lokale jednego przedsiębiorcy – ilość kas fiskalnych
Tematyka kilku KAS fiskalnych dla przedsiębiorców prowadzących działalność w kilku różnych lokalach wielokrotnie była poruszana w doktrynie orzecznictwie. Istotnym czynnikiem dla wskazania czy przedsiębiorca powinien posiadać 1 czy kilka KAS fiskalnych jest informacja czy w tym samym czasie przedsiębiorca prowadzić będzie działalność kilku lokalach.
Organy podatkowe wskazują, że jeżeli w tym samym czasie nie będzie prowadzona działalność gospodarcza w kilku lokalach przedsiębiorcy, będzie mógł zabierać kasę fiskalną z sobą tak aby każdy klient mógł otrzymać paragon to wystarczające jest posiadanie jednej przenośnej kasy fiskalnej (szerzej na ten temat w Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 listopada 2018 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.385.2018.2.AKR).
Jeżeli przedsiębiorca prowadził będzie równolegle działalność w kilku lokalach rekomendujemy posiadanie KAS fiskalnych oddzielnie dla każdego z lokali, tak aby każdy klient korzystający z usług przedsiębiorcy mógł otrzymać paragon.
Z ostrożności wskazujemy jednakże, że z uwagi na brak jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie, a także spór w doktrynie celem rozwiania wszelkich wątpliwości rekomendujemy wystąpienie do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej o przygotowanie indywidualnej interpretacji podatkowej, opartej o stan faktyczny w konkretnej sprawie.
Niestety Fundacja Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa w ramach świadczonej pomocy na rzecz mikro i małych przedsiębiorców odpowiada na pytania dotyczące interpretacji przepisów, dokonuje analizy doktryny i orzecznictwa. Nie jest możliwe traktowanie niniejszej porady jak rekomendacji konkretnego działania, a wyłącznie jako analizy przepisów, doktryny i orzecznictwa.
Jeżeli podatnik posiada jakiekolwiek wątpliwości w zakresie stosowania prawa podatkowego może wystąpić do Organu o wydanie tzw. interpretacji podatkowej, która wyjaśnia jak stosować przepisy prawa podatkowego w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym
W naszym serwisie przygotowaliśmy dokument pt.: Interpretacja podatkowa- jak ją uzyskać i jak stosować?, w którym krok po kroku wyjaśniamy jak można uzyskać indywidualną interpretację podatkową
Najważniejszą cechą interpretacji podatkowych jest ich funkcja gwarancyjna. Przedsiębiorca stosujący wydaną dla niego interpretacje, nie jest narażony na odpowiedzialność ciążącą na nim z tytułu stosowania prawa podatkowego, w sposób, który okaże się później niezgodny z orzeczeniem sądu lub późniejszą interpretacją.
Ważne:
Przedsiębiorca stosujący wydaną dla niego interpretacje, nie jest narażony na odpowiedzialność ciążącą na nim z tytułu stosowania prawa podatkowego, w sposób, który okaże się później niezgodny z orzeczeniem sądu lub późniejszą interpretacją.
5. Rozszerzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy o inne PKD.
Nie istnieją żadne przeciwskazania (chyba, że dotyczące etyki określonego zawodu, wskazane w ustawach i aktach prawnych określających te zawody, taki przykład dotyczy np. niektórych zawodów prawniczych) uniemożliwiające rozszerzenie działalności przedsiębiorcy o inne PKD.
W celu rozszerzenia swojej działalności przedsiębiorca powinien złożyć wniosek aktualizujący dane swojej firmy w tym wskazać dodatkowe kody PKD. Wniosek po którym mowa to CEIDG-1.
Stan prawny na 20 maja 2021 roku
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U 2020.1320 t.j.);
• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz.U 2020.1740 t.j.);
• Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U 2020.815 t.j.)
• Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U 2021.685 t.j.);
• Ustawa z dnia 6 marca 2018 roku Prawo Przedsiębiorców (Dz.U 2021.162 t.j.);
Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT
Przedsiębiorco, prezentujemy zestawienie obciążeń publiczno-prawnych zawierające podstawowe i najważniejsze informacje, dotyczące podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Z przedstawionego zestawienia dowiesz się, jakie podatki, czy składki na ubezpieczenie społeczne powinieneś opłacić za siebie lub pracowników, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jakie formularze należy wypełnić.
Zestawienie powinno służyć zarówno przedsiębiorcom prowadzącym osobiście działalność gospodarczą, jak i menadżerom spółek kapitałowych, czy też osobowych, a także szefom działów inwestycji lub HR, szefom finansowym do planowania oraz realizacji polityki zatrudnienia i zarządzania „kadrami" w sposób efektywny, tzn. racjonalny finansowo i gospodarczo przy uwzględnieniu interesów pracowników.
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Poszerzenie serwisu miesięcznie o co najmniej 20 nowych rozwiązań, wzorów umów oraz kazusów
Bieżącą aktualizację wszystkich treści przez prawników
Udzielenie miesięcznie co najmniej 100 porad i konsultacji online
Opiekę informatyczną serwisu i jego dostępność 24/7
"Wesprzyj nas, a zobaczysz, jak dużo na tym zyskasz."
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
//=hUrl::getPageUrl(getConfig('mikroporady', 'paymentsPageId'))?>
//=t('!_DONATE_FORM_HEADER')?>
//=TPL_URL?>
//=TPL_URL?>
//=t('Wybierz lub wpisz kwotę darowizny')?>
//=t('Wesprzyj nas i odbierz poradnik:')?>
//=TPL_URL?>
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie Ci 1 minutę.
Dostajesz bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i informacji.
pobieraj za darmo wzory dokumentów z komentarzem prawnym,
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.
Gdy potrzebujesz
porady, u nas zawsze
ją otrzymujesz*
*Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju? A czy wiesz, że tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok z powodu braku dostatecznej wiedzy, znajomości przypisów i kompetencji?
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś dla nas
zrobić, abyśmy mogli dalej działać
i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
Wpisz nasz KRS w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT!
Przechodzisz właśnie do usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów
Aby skutecznie przekazać 1,5% na Projekty Fundacji
mikroPorady.pl i jestemSzefem.pl
wystarczy wpisać:
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
lub wyszukać na liście:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości
Fundacja dr Bogusława Federa