Porady eksperta

Odmowa wypłaty zasiłku, odwołanie od decyzji ZUS

Użytkowniczka zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie w następującym stanie faktycznym:

 

Dzień dobry proszę o informację czy jest szansa na odwołanie. Taka decyzja wpłynęła z ZUS nie pracowałam byłam na chorobowym.

Słowem wyjaśnienia należy zaznaczyć, że Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa świadczy bezpłatną pomoc na rzecz mikro i małych przedsiębiorców. Takie działania wynikają z celów statutowych Fundacji, która nie pobiera opłat a swoje działania. Jednakże należy wskazać, że w ramach udzielanych bezpłatnych porad prawnych Fundacja nie realizuje indywidualnych zleceń. Zgodnie z Regulaminem E-Punktu Konsultacyjnego udostępnionego w serwisie mikroporady.pl porady prawne obejmują jedynie odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania i dotyczą informacji o aktualnym stanie prawnym oraz zmian w przepisach obowiązujących w Polsce.

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa nie sporządza indywidualnych pism dla Użytkowników serwisu. Z pewnością przed udzieleniem pomocy należy wnikliwie przeanalizować  sytuację ubezpieczonego. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących spraw związanych ze sporządzeniem pisma rekomendujemy zwrócić się do kancelarii radcy prawnego lub kancelarii adwokackiej celem indywidualnej analizy sytuacji. Osoby wykonujące ten zawód posiadają odpowiednie kompetencje i rozległą wiedzę, aby udzielić Użytkownikowi stosownych informacji. Wiele zależy od indywidualnego podejścia do każdej sprawy, bo dzięki temu można w sposób bardziej profesjonalny i dokładniejszy odpowiedzieć na wszystkie wszelkie pytania stawiane przez Klienta, a także będzie można udzielić profesjonalnej porady w sprawie dotyczącej rozwiązania Umowy. Poniżej opiszemy, jak wygląda procedura odwołania od decyzji ZUS.

 

Odwołanie od decyzji ZUS

Od decyzji organu rentowego przysługują środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi terminami oraz zasadami ujętymi w art. 83 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w tytule VII działu III Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.). Jeżeli sprawa trafi do sądu, zaletą jest to, że postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wolne jest od kosztów sądowych. Opłatę podstawową w kwocie 30 złotych pobiera się wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Procedura odwołania od decyzji ZUS

Odwołanie od decyzji ZUS składa się pisemnie za pośrednictwem ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję. Można tego dokonać również ustnie do protokołu. Wówczas organ rentowy ma obowiązek niezwłocznie przekazać protokół do sądu wraz z aktami sprawy.

Przy wysyłce odwołania pocztą najlepiej wybrać przesyłkę poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W przypadku osobistego złożenia odwołania w oddziale ZUS należy uzyskać na kopii dokumentu potwierdzenie przyjęcia z pieczęcią i podpisem pracownika. Kopię trzeba przechowywać dla celów dowodowych.

Zgodnie z Art. 47710  K.p.c. odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Odwołanie od decyzji ZUS może zawierać również i dodatkowe elementy np. żądanie przeprowadzenia opinii biegłych. Jeżeli ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, dotychczas nierozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje go do rozpoznania organowi rentowemu.

 

Termin na złożenie odwołania

Zgodnie z art. 4779 § 1 k.p.c. termin na złożenie odwołania od decyzji ZUS wynosi miesiąc, licząc od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli decyzja została doręczona za zwrotnym poświadczeniem odbioru, wówczas termin miesiąca biegnie od daty wskazanej na tym potwierdzeniu. Natomiast gdy decyzja została wysłana listem zwykłym, to umownie przyjmuje się, że przesyłka została doręczona w terminie 7 dni od dnia jej wysłania. Pomimo, że odwołanie od decyzji ZUS składa się we właściwym oddziale lub inspektoracie ZUS, który wydał decyzję, to adresuje się je do sądu właściwego dla rozpatrzenia sprawy.

Od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, a także od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, odwołanie nie przysługuje. Stronie przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego. Jeżeli ZUS uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu. Jeżeli odwołanie od decyzji ZUS nie zostało w całości lub w części uwzględnione, organ rentowy przekazuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem.

Więcej na temat odwołania od decyzji ZUS znajdziesz w naszym serwisie pod tym linkiem: Kontrola ZUS u płatnika składek - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa

w  https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

 

Dziękujemy

 

Stan prawny: 29 listopada 2024 r.

 

Podstawa prawna:

1)      Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 497 z późn. zm.).

 

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT