Likwidacja spółki z o.o., która nie podjęła działalności
Na początku należy rozróżnić dwie sytuacje, z których druga zostanie poniżej omówiona bardziej szczegółowo.
Po pierwsze, inaczej wyglądać będzie procedura „likwidacji” (która de facto i de iure likwidacją nie będzie) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy spółka rzeczywiście nie powstała, gdyż tylko sporządzono umowę spółki, wniesiono wkłady, powołano organy spółki, lecz jedynie nie został skutecznie dokonany wpis w rejestrze przedsiębiorców. W takim wypadku nie można mówić o likwidacji spółki, gdyż do jej powstania potrzebne było dokonanie konstytutywnego wpisu w rejestrze. Jeśli wpis nie został dokonany – wspólników wiążą ze sobą jedynie stosunki cywilnoprawne, które mogą uregulować między sobą. Jednakże, jeśli została zawarta umowa spółki, nie zgłoszono powstania spółki w do rejestru w ciągu 6 miesięcy od dnia jej zawarcia bądź sąd rejestrowy wydał postanowienie o odmowie wpisania spółki do rejestru i postanowienie to stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, należy wtedy stosować przepisy o likwidacji spółki z o.o. (o czym poniżej).
Natomiast w sytuacji, gdy zostały spełnione wszystkie przesłanki powstania spółki z o.o. i dokonano wpisu do rejestru, to należy przeprowadzić jej likwidację zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: „k.s.h”), nawet jeśli nie podjęto praktycznie żadnej aktywności, gdyż został wniesiony kapitał, czy też inne środki, istnieją księgi przedsiębiorstwa, zobowiązania dotyczące organów państwowych itd.
Rozwiązanie spółki polega na zakończeniu jej bytu prawnego i następuje po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. Natomiast postępowanie likwidacyjne wszczyna się z momentem zajścia prawnej przyczyny rozwiązania spółki i kończy się unicestwieniem jej bytu wskutek wykreślenia spółki z rejestru. Należy zatem jednoznacznie rozróżniać "przyczynę rozwiązania spółki", której powstanie prowadzi do otwarcia likwidacji, oraz "rozwiązanie spółki", który to moment następuje dopiero po zakończeniu postępowania likwidacyjnego i wykreśleniu spółki z rejestru.
Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określa art. 270 k.s.h., który wymienia:
przyczyny przewidziane w umowie spółki;
uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki lub o przeniesieniu siedziby spółki za granicę stwierdzoną protokołem notarialnym; w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki może być opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym;
ogłoszenie upadłości spółki
inne przyczyny przewidziane prawem (np. upływ czasu, na jaki spółka została utworzona, osiągnięcie celu spółki, upływ ważności koncesji lub zezwolenia, niewywiązywanie się przez wspólników z pewnych zobowiązań inwestycyjnych, upadłość wspólnika, nieuzyskanie koncesji, niemożność dokonania wyboru organów spółki np. w ciągu 3 miesięcy, śmierć określonego wspólnika lub jednego ze wspólników, wystąpienie określonej straty w bilansie spółki).
Wobec powyższego do rozwiązania spółki, co do zasady, potrzeba podjęcia przez wspólników uchwały o jej likwidacji i rozwiązaniu. Dla podjęcia takiej uchwały przeważnie jest konieczne nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki. Z reguły to zarząd spółki może samodzielnie podjąć decyzję o zwołaniu zgromadzenia, lecz może to także uczynić na wniosek wspólnika reprezentującego co najmniej 1/10 kapitału zakładowego (art. 236 § 1. k.s.h. stanowi, że: „Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników”.) Jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia zarządowi powyższego żądania, nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane z porządkiem obrad zgodnym z żądaniem, to sąd rejestrowy może, po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia, upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólnika lub wspólników występujących z żądaniem.
Jeżeli spółka nie posiada w danej chwili zarządu oraz organu nadzoru, możliwe jest jedynie nieformalne odbycie zgromadzenia wspólników, zgodnie z art. 240 k.s.h., (jednak wtedy musi być obecny cały kapitał zakładowy spółki) lub wystąpienie do sądu o ustanowienie kuratora na podstawie art. 42 Kodeksu cywilnego (dalej jako: „k.c.”), który powinien dokonać czynności w szczególności dla powołania organów spółki.
Jeśli jednak podjęcie takiej uchwały nie jest możliwe przez wspólników (np. z powodu braku z nimi kontaktu) to w zależności od tego, czy pozostała część wspólników jest w stanie samodzielnie podjąć uchwałę o likwidacji spółki (będzie stanowić wymaganą ustawą i umową spółki większość), czy też nie jest to możliwe, należy podjąć odpowiedni kroki celem doprowadzenie do skutecznej likwidacji i rozwiązania spółki. W sytuacji, gdy wspólnik będzie reprezentował co najmniej 2/3 kapitału (zgodnie z k.s.h. lub więcej, jeśli umowa spółki tak zakłada), będzie mógł podjąć uchwałę o postawieniu spółki w stan likwidacji i jej rozwiązaniu, oczywiście po odpowiednim zwołaniu przez zarząd nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Jednak jeśli nie, to ustanowiony przez sąd kurator powinien złożyć wniosek o rozwiązanie spółki.
Inną możliwością jest wniesienie przez wspólnika spółki do sądu pozew o rozwiązanie spółki na podstawie art. 271 k.s.h., jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki. Powództwo wnosi się do sądu właściwego ze względu na siedzibę spółki. Sąd, po rozpoznaniu powództwa i uznaniu, że zasługuje na uwzględnienie, wyda wyrok, w którym orzeknie o rozwiązaniu spółki.
Praktycznie istotne jest to, czy działania inicjuje zarząd (działający członek zarządu), który chce się uwolnić od odpowiedzialności, zrezygnować z funkcji, czy też wspólnik (czasami to ta sama osoba). Jeżeli jest to członek zarządu, to zwołuje on zgromadzenie wspólników, proponując porządek obrad z likwidacją, ustanowieniem likwidatora.
Likwidator powinien zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki, zaś nowe interesy może wszczynać tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku.
Aby wykreślić spółkę z rejestru, należy złożyć do sądu wniosek na formularzu KRS-X2 wraz ze sprawozdaniem likwidacyjnym, sprawozdaniem finansowym na dzień zakończenia likwidacji, protokołem potwierdzającym zatwierdzenie obu sprawozdań przez zgromadzenie wspólników, oświadczeniem likwidatorów o ogłoszeniu obu sprawozdań w siedzibie spółki, uchwałą zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki (o ile dokument taki nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w rejestrze), oświadczeniem o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności, a także dowodem uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wykreślenie z rejestru (w wysokości 300 zł jako koszt złożenia wniosku do rejestru oraz 100 zł tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).
Stan prawny na dzień:9 lutego 2020 r.
Podstawa prawne:
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. 2019 poz. 785);
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. 2019 poz. 505);
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. 2019 poz. 1145).
Umowa spółki a statut spółki
Zarówno umowa jak i statut, są aktami założycielskimi spółek prawa handlowego. Na gruncie Kodeksu Spółek Handlowych statut stanowi węższe pojęcie umowy spółki, na co wskazuje definicja zawarta w art. 3 ustawy, zgodnie z którą „przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób”.
Umowa spółki pełni podwójną rolę: jest jednym z warunków powstania spółki, a po jej powstaniu wpisaniu do rejestru (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, zawiązaniu spółek kapitałowych w organizacji) stanowi ustrojową podstawę funkcjonowania spółek. Umowa spółki zawierana w celu utworzenia spółki opiera się na zgodnym oświadczeniu woli wspólników, którzy zobowiązują się wnieść wkłady do tworzonej spółki oraz współpracować w inny sposób, gdy tak stanowi umowa (statut) spółki. Zgodnie z art. 4 § 2, ilekroć w kodeksie spółek handlowych mowa jest o umowie spółki, należy przez to rozumieć akt założycielski w jednoosobowej spółce kapitałowej[1].
Do essentialia negotii (łac. inne istotne składniki czynności prawnej) umów spółek handlowych (wszystkich) należy:
zobowiązanie wspólnika do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu;
zobowiązanie wspólnika do wniesienia wkładu do spółki.
Dla poszczególnych typów spółek przepisy mogą przewidywać uznanie innych elementów za przedmiotowo istotne składniki umowy. Tak jest w przypadku spółek osobowych, które w umowie spółki powinny zawierać zobowiązanie wspólników do prowadzenia przez spółkę przedsiębiorstwa. W zależności od typu spółki przepisy określają przedmiotowo istotne elementy dla poszczególnych typów spółek (art. 25 k.s.h. – spółka jawna, art. 91 k.s.h. – spółka partnerska, art. 105 k.s.h. – spółka komandytowa, art. 130 k.s.h. – spółka komandytowo-akcyjna, art. 157 k.s.h. – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, art. 3005 k.s.h. – prosta spółka akcyjna, art. 304 k.s.h. – spółka akcyjna).
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Poszerzenie serwisu miesięcznie o co najmniej 20 nowych rozwiązań, wzorów umów oraz kazusów
Bieżącą aktualizację wszystkich treści przez prawników
Udzielenie miesięcznie co najmniej 100 porad i konsultacji online
Opiekę informatyczną serwisu i jego dostępność 24/7
"Wesprzyj nas, a zobaczysz, jak dużo na tym zyskasz."
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
//=hUrl::getPageUrl(getConfig('mikroporady', 'paymentsPageId'))?>
//=t('!_DONATE_FORM_HEADER')?>
//=TPL_URL?>
//=TPL_URL?>
//=t('Wybierz lub wpisz kwotę darowizny')?>
//=t('Wesprzyj nas i odbierz poradnik:')?>
//=TPL_URL?>
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie Ci 1 minutę.
Dostajesz bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i informacji.
pobieraj za darmo wzory dokumentów z komentarzem prawnym,
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.
Gdy potrzebujesz
porady, u nas zawsze
ją otrzymujesz*
*Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju? A czy wiesz, że tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok z powodu braku dostatecznej wiedzy, znajomości przypisów i kompetencji?
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś dla nas
zrobić, abyśmy mogli dalej działać
i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
Wpisz nasz KRS w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT!
Przechodzisz właśnie do usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów
Aby skutecznie przekazać 1,5% na Projekty Fundacji
mikroPorady.pl i jestemSzefem.pl
wystarczy wpisać:
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
lub wyszukać na liście:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości
Fundacja dr Bogusława Federa