Porady eksperta

Zwrot towarów po zamknięciu działalności gospodarczej

Pytanie z dnia 10 września 2014

Przedstawiony problem prawny: zwrot towarów po zamknięciu działalności gospodarczej.

Odpowiedź na problem prawny:

Z zaprezentowanego stanu faktycznego, należy wywieść, że działalność gospodarcza, jaka była wykonywana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w formie umowy zawieranej na odległość, wypełnia po stronie Przedsiębiorcy obowiązki wynikające wprost z przepisów prawa i regulaminu w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość – allegro.pl.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz za odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, reżimowi wspomnianej Ustawy podlegają umowy zawarte na odległość, o ile są one zawierane przez Konsumenta z Przedsiębiorcą, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Za sposobem organizowania swojej działalności, o jakim mowa w art. 6 ust. 1, może przemawiać fakt stworzenia odpowiednich witryn internetowych, czy też regularność kierowania ofert do klientów za pośrednictwem Internetu – np. allegro.pl.
Z opisanego stanu faktycznego wynika również, że Konsument otrzymał towar zgodny z opisem i ceną, o czym poinformował w wiadomości zwrotnej.

Co do zasady, przepisy Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz za odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny dają Konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, w terminie 10 dni bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Przy czym, jeżeli koniec terminu do odstąpienia od umowy przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego o czym stanowi art. 115 Kodeksu cywilnego. Termin ten należy liczyć od momentu wykonania umowy, w której Przedsiębiorca wydaje rzecz, faktycznie przenosząc prawo własności, przez co należy rozumieć objęcie rzeczy w posiadanie, np. odbiór przesyłki.

Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem (oświadczenie to powinno być wysłane w sposób, które pozwala Przedsiębiorcy na jego odbiór). Nie jest przy tym dopuszczalne zastrzeżenie, że Konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego. W razie odstąpienia od umowy jest ona uważana za niezawartą, a Konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli Konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty. O powyższym prawie odstąpienia od umowy Przedsiębiorca powinien poinformować konsumenta., a także potwierdzić to na piśmie wraz z niniejszymi informacjami:

  1. imię i nazwisko (nazwa), adres zamieszkania (siedziba) przedsiębiorcy oraz organ, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numer, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
  2. istotne właściwości świadczenia i jego przedmiotu,
  3. cena lub wynagrodzenie obejmujące wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
  4. zasady zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
  5. koszty oraz termin i sposób dostawy,
  6. wyjątki od prawa odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni,
  7. koszty wynikające z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
  8. termin, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
  9. minimalny okres, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
  10. miejsce i sposób składania reklamacji,
  11. prawo wypowiedzenia umowy o świadczenie ciągłe lub okresowe zawartej na czas nieoznaczony.

Ważne:

W razie braku potwierdzenia powyższych informacji, termin, w którym Konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy. Jeżeli jednak Konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma ww. potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty.

W przypadku sprzedaży prowadzonej w ramach allegro.pl należy także ustalić, czy towar jaki sprzedawał Przedsiębiorca został kupiony przez Konsumenta za pośrednictwem opcji „Kup teraz" czy w formie licytacji. Bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, przepisów o umowach zawieranych na odległość nie stosuje się do umów sprzedaży z licytacji. Tak więc uprawnienie do odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w terminie 10 dniowym będzie przysługiwało Konsumentowi jedynie przy zakupie przy użyciu opcji „Kup teraz".

Podstawa prawna:

  1. Ustawy z dnia 2 marca 2000r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz za odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. 2000 Nr 22 poz. 271).
  2. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT