Porady eksperta

Zawieszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Użytkownik serwisu zwrócił się do nas z następującym zapytaniem dotyczącym zawieszenia działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskazał, że w grudniu planuje zawiesić działalność. Czy w takiej sytuacji powinien złożyć sprawozdanie w 2023 roku? Czy poza wnioskiem do Krajowego Rejestru Sądowego ma jeszcze jakieś inne dodatkowe obowiązki?

Wielu przedsiębiorców przed podjęciem decyzj o likwidacji decyduje się na zawieszenie działalności spółki. Zawieszenie w praktyce oznacza przerwę w prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawowa korzyść z zawieszenia to zwolnienie spółki z płatności zaliczek na podatek dochodowy. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej:

  • wspólnicy spółek osobowych są zwolnieni z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy (PIT lub CIT) za okres zawieszenia w odniesieniu do dochodów osiągniętych za pośrednictwem spółek osobowych, które zawiesiły działalność;
  • spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki komandytowe są zwolnione z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy CIT za okres zawieszenia działalności.

Istotnym jest, że w czasie zawieszenia działalności spółki nie trzeba składać deklaracji, w tym deklaracji ZUS i VAT. W okresie zawieszenia podmiot wpisany do KRS nie powinien jednak podejmować żadnych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą z wyjątkiem działań mających na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.  Spółka wpisana do KRS w okresie zawieszenia działalności może podejmować zatem wyłącznie czynności, które mają jej umożliwić powrót do prowadzenia działalności gospodarczej.

Działalność prowadzona w formie spółki prawa handlowego jest zawieszana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym przypadku działalność zawieszamy za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. 

Informacje o zawieszeniu działalności są przekazywane z KRS do:

  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – do Centralnego Rejestru Płatników Składek;
  • Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP);
  • Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (tj. rejestru REGON).

Z tego powodu przedsiębiorca nie musi o zawieszeniu informować GUS-u, urzędu skarbowego i wyrejestrowywać spółki jako płatnika składek ZUS.

Aby skutecznie zawiesić działalność w KRS, trzeba:

  • podjąć uchwałę o zawieszeniu spółki. Uchwała podejmowana przez zarząd albo wspólników spółki (w zależności od sposobu reprezentacji) powinna zawierać numer rejestrowy KRS, NIP, adres, a także informację o tym, ile zawieszenie ma trwać;
  • złożyć do KRS wniosek o zawieszenie działalności spółki. Do wniosku trzeba dołączyć uchwałę o zawieszeniu spółki.

Odnosząc się do pytania dotyczącego obowiązku złożenia sprawozdania finansowego należy wskazać, że aby spółka, nie musiała sporządzać sprawozdania finansowego za dany rok musi spełnić łącznie następujące warunki:

  1. działalność spółki musi pozostawać zawieszona przez cały rok obrotowy,
  2. nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych,
  3. nie występują zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowych lub finansowym.

Gdy spółka spełni wszystkie wskazane wyżej przesłanki to nie musi zamykać ksiąg rachunkowych za ten rok obrotowy. W takiej sytuacji przepisy kodeksu spółek handlowych stanowią, że jeśli działalność była zawieszona przez cały rok i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych to nie musi zostać przeprowadzone zwyczajne zgromadzenie wspólników (tj. roczne). Jednak konieczne jest jeszcze podjęcie uchwały wspólników, która tak postanowi. W przeciwnym wypadku istnieje obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego.

Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.

Stan prawny na dzień: 24 listopada 2022 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.).

Umowa spółki a statut spółki

Zarówno umowa jak i statut, są aktami założycielskimi spółek prawa handlowego. Na gruncie Kodeksu Spółek Handlowych statut stanowi węższe pojęcie umowy spółki, na co wskazuje definicja zawarta w art. 3 ustawy, zgodnie z którą „przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób”.

Umowa spółki pełni podwójną rolę: jest jednym z warunków powstania spółki, a po jej powstaniu wpisaniu do rejestru (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, zawiązaniu spółek kapitałowych w organizacji) stanowi ustrojową podstawę funkcjonowania spółek. Umowa spółki zawierana w celu utworzenia spółki opiera się na zgodnym oświadczeniu woli wspólników, którzy zobowiązują się wnieść wkłady do tworzonej spółki oraz współpracować w inny sposób, gdy tak stanowi umowa (statut) spółki. Zgodnie z art. 4 § 2, ilekroć w kodeksie spółek handlowych mowa jest o umowie spółki, należy przez to rozumieć akt założycielski w jednoosobowej spółce kapitałowej[1].

Do essentialia negotii (łac. inne istotne składniki czynności prawnej)  umów spółek handlowych (wszystkich) należy:

  1. zobowiązanie wspólnika do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu;
  2. zobowiązanie wspólnika do wniesienia wkładu do spółki.

Dla poszczególnych typów spółek przepisy mogą przewidywać uznanie innych elementów za przedmiotowo istotne składniki umowy. Tak jest w przypadku spółek osobowych, które w umowie spółki powinny zawierać zobowiązanie wspólników do prowadzenia przez spółkę przedsiębiorstwa. W zależności od typu spółki przepisy określają przedmiotowo istotne elementy dla poszczególnych typów spółek (art. 25 k.s.h. – spółka jawna, art. 91 k.s.h.  – spółka partnerska, art. 105 k.s.h. – spółka komandytowa, art. 130 k.s.h.  – spółka komandytowo-akcyjna, art. 157 k.s.h. – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, art. 3005 k.s.h. – prosta spółka akcyjna, art. 304 k.s.h. – spółka akcyjna).


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT