Porady eksperta

Zawarcie umowy agencyjnej z osobą fizyczną, nie prowadzącą we własnym imieniu działalności gospodarczej

 

Zawierając umowę z rekrutem, której celem jest pośrednictwo pomiędzy agencją pracy a potencjalnymi pracownikami, najwłaściwszą formą zgodną z obowiązującymi przepisami jest zawarcie umowy agencyjnej.

Zgodnie z brzmieniem ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny, umowa agencyjna zawierana jest przez przyjmującego zlecenie - agenta, który zobowiązuje się w zakresie prowadzenia swojej działalności do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie, bądź do zawierania umów w jego imieniu.

W naszym serwisie znajduje się do pobrania bezpłatny wzór umowy agencyjnej. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią, którą można dostosować do swoich potrzeb.
https://mikroporady.pl/umowy/umowa-agencyjna#wariant/tab-umowa-agencyjna-podstawowa

W przypadku, gdy przyjmującym zlecenie nie jest agent prowadzący we własnym imieniu działalność gospodarczą, lecz osoba fizyczna, która takiej działalności nie prowadzi należałoby zawrzeć umowę zlecenia.

Należy pamiętać, że umowa zlecenia od 1 stycznia 2017 roku objęta została nadzorem wypłacania przez zleceniodawcę minimalnego wynagrodzenia, które w przeliczeniu płacy za godzinę pracy nie powinno być niższe niż stawka minimalna zgodna z rozporządzeniem. Ponadto, zleceniodawca powinien ewidencjonować przepracowany przez zleceniobiorcę.

Ustawodawca przewidział jednakże możliwość zgodnie z którą przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie mają zastosowania jednym z takich przykładów jest sytuacja, w której to przyjmujący zlecenie decyduje o miejscu i czasie jego wykonania i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne.

Wzór umowy zlecenia, do bezpłatnego pobrania i dostosowania można odnaleźć w naszym serwisie https://mikroporady.pl/umowy/umowa-zlecenia-wzor-dokumentu

Podsumowując, w sytuacji gdy agencja pracy chcę pozyskać osobę na stanowisko rekrutera, a osoba taka nie prowadzi działalności gospodarczej, rekomendujemy zawarcie umowy zlecenia, szczegółowo określającą wynagrodzenie prowizyjne rekrutera. Przygotowanie właściwej umowy może powstać w oparciu o wskazane powyżej wzory umowy agencyjnej oraz umowy zlecenia. 

Stan prawny na 30 listopada 2020 roku.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 24 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz.U 2020.1740 t.j.);

  2. Ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U 2018.2177).

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT