Porady eksperta

Rozliczenie zakupu samochodu po zamknięciu firmy

Użytkowniczka zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania w następującym stanie faktycznym:

Witam. Prowadzę firmę, którą zamierzam zamknąć z końcem roku. Muszę jednak kupić samochód dostawczy typu bus i nie wiem jak nim zadysponować. Jestem Vatowcem.

1. Czy kupić na firmę czy na siebie jako osobę prywatną?

2. Czy mogę go wykorzystać do działalności mimo, że kupiłabym go jako osoba prywatna? Czy mogę odliczać koszty i jakie? Czy muszę jednak wciągać w środki trwałe?

3. Czy po zakończeniu działalności będę mogła przekazać do firmy męża i jak to zrobić?

4. Co najkorzystniej zrobić?

 

Kupno samochodu na firmę jednoosobową

Kupno samochodu na firmę jednoosobową nie zawsze jest konieczne. Część osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na korzystanie w pracy z prywatnego auta, które nie zostaje wpisane do majątku firmy.

Do końca 2018 roku w takiej sytuacji konieczne było prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego. Od 2019 roku nie jest to jednak wymagane, co z jednej strony ułatwia sprawę, a z drugiej nakłada na przedsiębiorcę pewne ograniczenia. Aktualnie do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć tylko 20% kwoty netto wydatków związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu w firmie.

Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT, powyższe 20% wyliczamy po ustaleniu podstawy – wchodzi w nią wartość netto poniesionych wydatków powiększona o nieodliczone 50% podatku VAT.

 

Rozliczenie kosztów samochodu prywatnego

Użytkując pojazd prywatny w działalności bez względu na sposób użytkowania - prywatnie i w działalności bądź wyłącznie w celach działalności - przysługuje odliczenie 20% kosztu podatkowego. Czynni podatnicy VAT mają jednak możliwość odliczenia 100% podatku VAT od poniesionych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu oraz zakupem paliwa po spłonieniu dodatkowych formalności, mianowicie:

  • pojazd należy zgłosić do urzędu na formularzu VAT-26,
  • podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka) dla celów VAT,
  • podatnik zobowiązany jest sporządzić regulamin użytkowania pojazdu w działalności.

Odpowiadając więc zatem na pytanie Użytkowniczki możliwe jest kupno samochodu na osobę prywatną i wykorzystanie w celach prowadzonej działalności

 

Odliczenie kosztów eksploatacji samochodu

Wydatek związany z zakupem samochodu firmowego za gotówkę możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Istnieje jednak kilka warunków. Po pierwsze, musimy wydatek starannie udokumentować. Po drugie, musimy wykazać, że auto jest nam niezbędne do celów prowadzenia działalności. Kiedy auto zostaje wprowadzone do ewidencji środków trwałych, możemy rozliczać 75% wydatków związanych z jego eksploatacją.

Warto pamiętać o możliwości odliczenia podatku VAT od kosztów eksploatacyjnych. Podobnie jak w przypadku samochodu prywatnego użytkowanego w firmie, istnieją tu dwie opcje. Pełne odliczenie możliwe jest tylko przy użytkowaniu auta wyłącznie w celach firmowych – wymaga to również prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT. Jeśli chcemy wykorzystywać auto także do celów prywatnych, możemy odliczyć 50% podatku VAT.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

 

Obowiązki przy likwidacji firmy

Likwidacja działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę określone obowiązki dotyczące majątku firmy.

Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni sporządzić spis z natury na dzień likwidacji działalności gospodarczej. W spisie tym powinny się znaleźć:

  • towary handlowe,
  • materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
  • rzeczowe składniki majątku związanego z wykonywaną działalnością, które nie są zaliczane do środków trwałych.

W spisie z natury nie są uwzględniane środki trwałe, do których zalicza się także samochód w firmie jednoosobowej. Tym samym ich wartości nie wlicza się do ewentualnego dochodu. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż auta służbowego nawet po likwidacji firmy i wykreśleniu go z ewidencji środków trwałych skutkuje powstaniem przychodu z działalności. Jeśli przychód będzie wyższy od kosztów jego uzyskania, to wystąpi dochód, od którego należy zapłacić podatek.

Przychodu ze sprzedaży auta służbowego po likwidacji firmy nie ustala się, jeśli zbycie nastąpiło po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania składnika majątku z działalności. Przychód nie powstanie również w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie wykorzystywać pojazd na cele prywatne lub przekaże innej osobie w formie darowizny.

Rozwiązaniem korzystnym podatkowo jest zatem przekazanie pojazdu po likwidacji firmy osobie najbliższej w formie darowizny. Na koniec warto dodać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących spraw podatkowych rekomendujemy zwrócić się do biura podatkowego lub doradcy podatkowego. Osoby wykonujące ten zawód posiadają odpowiednie kompetencje i rozległą wiedzę, aby udzielić podatnikowi stosownych informacji. Wiele zależy od indywidualnego podejścia do każdej sprawy, bo dzięki temu można w sposób bardziej profesjonalny i dokładniejszy odpowiedzieć na wszystkie wszelkie pytania stawiane przez podatnika, a także będzie można udzielić profesjonalnej porady w sprawie dotyczącej zakupu pojazdu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszej stronie, w którym odpowiadamy na podobnie pytanie jednego z Użytkowników: Sprzedaż auta po zamknięciu działalności gospodarczej, darowizna dla małżonka - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy

Stan prawny na dzień: 27 sierpnia 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.).

 

Umowa spedycji a umowa przewozu

Zarówno umowa spedycji, jak i umowa przewozu zostały zdefiniowane przepisami Kodeksu Cywilnego (dalej: „k.c.”) i wchodzą w skład zagadnień prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 774 k.c. przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Umową spedycji jest natomiast umową, na mocy której, spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Jednocześnie spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie. (art. 794 § 1 i § 2 k.c.).     W przypadku umowy przewozu istotne pozostaje zatem przemieszczenie, czyli zmiana miejsca położenia rzeczy od chwili nadania czy osób, od momentu zajęcia miejsca w środku transportowym, na miejsce przeznaczenia osiągnięte w chwili wykonania umowy. Elementami przedmiotowo istotnymi umowy przewozu są: oznaczenie punktów początkowego i końcowego świadczenia przewozowego, określenie wielkości wynagrodzenia należnego przewoźnikowi oraz wskazanie przedmiotu przewozu.

W przypadku spedycji podkreśla się, że pojęcie spedycji występuje w znaczeniu ekonomicznym i prawniczym. W ujęciu ekonomicznym spedycja oznacza działalność zarobkową, polegającą na organizowaniu przemieszczania ładunków w zastępstwie zleceniodawcy oraz wykonywaniu związanych z tym czynności, z wyjątkiem samego przewozu, przeładunku i czynności dodatkowych. Natomiast w ujęciu prawniczym, stosownie do ustawowej definicji umowy spedycji, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Istota tego rodzaju umowy sprowadza się zatem do wykonania wszelkiego rodzaju usług pobocznych względem usługi przewozu, ułatwiających jej wykonanie, jednak niebędącą usługą przewozu, o której mowa w art. 774 k.c. Umowy spedycji jest zatem umową towarzyszącą umowie przewozu. Nie jest przy tym wykluczone, że sam spedytor, będący równocześnie przewoźnikiem, dokona przewozu towaru, jednak wówczas uznać należy, że doszło do wykonania przewozu w oparciu o odrębne zobowiązanie.

Jak wskazano, umowa spedycji może być i zwykle jest umową towarzyszącą umowie przewozu, co może rodzić pewnego rodzaju problemy w zakresie odróżnienia obydwu typów umów. Jak jednak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 grudnia 2014 r. sygn. akt: I ACa 461/14 w przypadku, gdy podstawowym obowiązkiem zleceniobiorcy jest dokonanie przewozu rzeczy, to w celu usunięcia wątpliwości czy strony łączy umowa przewozu, czy umowa spedycji, niezbędne jest ustalenie, czy do jego obowiązków należą także czynności związane z organizacją przewozu, kwalifikowane jako czynności spedycyjne.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT