Użytkownik naszego serwisu ustalił ze swoim pracodawcą termin urlopu wypoczynkowego, a następnie użytkownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę.
Użytkownik zwrócił się do nas z zapytaniem czy w takiej sytuacji pracodawca może odwołać / zmienić termin ustalonego urlopu? Czy w takiej sytuacji przysługuje mu roszczenie o zwrot kosztów poniesionych w związku z odwołaniem urlopu.
Poniżej odpowiedź naszych ekspertów!
Pytanie użytkownika serwisu można rozumieć w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest, pytanie o możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego już udzielonego. Drugi zaś odnosi się do sytuacji, gdy pracownik dopiero zamierza udać się na urlop. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej również „KP”) również rozróżnia te dwie sytuacje.
Odwołanie z urlopu
W przypadku, gdy pracownik rozpoczął urlop wypoczynkowy, pracodawca ma prawo odwołać go z urlopu, gdy obecność pracownika jest konieczna w zakładzie pracy (uzasadniony interes pracodawcy). Co więcej, okoliczności uzasadniające odwołanie pracownika z urlopu muszą zaistnieć już po rozpoczęciu urlopu przez pracownika oraz gdy nie dało się ich przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego przez pracownika. Konstytucyjnie zagwarantowane prawo do nieprzerwanego odpoczynku nie jest zatem bezwzględnym uprawnieniem pracowniczym. Może zostać ono ograniczone właśnie poprzez złożenie oświadczenia przez pracodawcę o odwołaniu pracownika z urlopu.
Konsekwencją naruszenia prawa do spokojnego odpoczynku, czyli odwołania z urlopu wypoczynkowego, jest powstanie po stronie pracodawcy obowiązku zwrotu pracownikowi kosztów związanych bezpośrednio z odwołaniem go z urlopu. Do takich kosztów niewątpliwie będą należeć koszty podróży pracownika z miejsca przebywania na urlopie czy zwrot części kosztów związanych z opłaceniem pobytu pracownika.
Skoro zwrot kosztów związany jest z odwołaniem z urlopu, kluczowym jest ustalenie, od jakiego momentu pracownik przebywa na urlopie. Zgodnie z przyjętym stanowiskiem sądów, o początku urlopu decyduje rozkład czasu pracy pracownika. W konsekwencji znaczenie ma początek kolejnej doby pracowniczej, a nie sama doba kalendarzowa. Jeżeli pracownik otrzymał zgodę na urlop od poniedziałku, ale wyjechał na urlop już w sobotę, to odwołanie z urlopu będzie mieć miejsce, jeżeli pracodawca złoży oświadczenie o odwołaniu z urlopu w poniedziałek (przy założeniu, że pracownika obowiązuje rozkład czasu pracy od poniedziałku do piątku). Poinformowanie pracownika o konieczności stawienia się w zakładzie pracy bądź wykonania czynności służbowych w sobotę lub w niedzielę nie oznacza tym samym odwołania z urlopu.
Kolejnym zagadnieniem związanym z odwołaniem z urlopu jest ustalenie czy pracodawca złożył oświadczenie woli o odwołaniu pracownika z urlopu, a jeżeli tak, to czy oświadczenie takie zostało złożone skutecznie.
Podkreślić należy, że o odwołaniu z urlopu decyduje wola pracodawcy wyrażona wprost. Za oświadczenie o odwołaniu z urlopu nie będzie więc uznane poinformowanie pracownika o trudnościach zaistniałych w zakładzie pracy.
Również wywieranie presji psychicznej na pracowniku przebywającym na urlopie, nie będzie oznaczać odwołania go z urlopu. Ponadto, zobowiązanie pracownika przez pracodawcę do pozostawania w gotowości do pracy czy wymuszanie na nim świadczenia pracy w czasie urlopu wypoczynkowego (werbalne, pozawerbalne - przez presję psychiczną lub spowodowane wadliwą organizacją pracy powodującą konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych w tym okresie) stanowi zaprzeczenie istoty urlopu wypoczynkowego przeznaczonego na czas niezakłóconego odpoczynku pracownika. Konsekwencją naruszenia jednego z podstawowych praw pracowniczych może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.
Skuteczne odwołanie pracownika z urlopu wymaga od pracodawcy złożenia jednoznacznego oświadczenia woli w sposób pozwalający pracownikowi zapoznać się z jego treścią. Wymogu tego nie spełnia wysłanie przez pracodawcę wiadomości na prywatną skrzynkę mailową pracownika zwłaszcza, gdy takiego środka komunikacji nie wykorzystywano wcześniej do komunikacji między stronami stosunku pracy. Złożenie jednoznacznego oświadczenia pracodawcy o odwołaniu z urlopu powinno nastąpić w takiej formie, by pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Może to okazać się o tyle utrudnione, ponieważ pracownik nie ma obowiązku odbierania telefonów służbowych w okresie wypoczynku. Nie jest również dopuszczalne zobowiązanie pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym, do kontrolowania poczty elektronicznej, zarówno służbowej, jak i prywatnej.
Co więcej, pracodawca wysyłający pracownikowi oświadczenie o odwołaniu go z urlopu na prywatny adres mailowy, co do zasady naraża się, że jego oświadczenie nie zostało złożone skutecznie. Jak podkreśla się w orzecznictwie, posłużenie się prywatnym adresem elektronicznym pracownika do złożenia przez pracodawcę oświadczania o odwołaniu go z urlopu może zostać uznane za skutecznie złożone, jeżeli wcześniej pracodawca korzystał z tej formy komunikowania się z pracownikiem.
Odmienną instytucją od odwołania z urlopu, jest przesunięcie jego rozpoczęcia. Kodeks pracy wskazuje na obligatoryjne przesłanki przesunięcia rozpoczęcia urlopu. Zalicza się do nich między innymi usprawiedliwioną nieobecność pracownika z powodu choroby, odosobnienia pracownika w związku z chorobą zakaźną, czy też urlop macierzyński pracownika.
Poza obligatoryjnymi przesłankami przesunięcia terminu urlopu, termin rozpoczęcia urlopu może ulec zmianie albo na wniosek pracownika albo w wyniku złożonego oświadczenia woli przez pracodawcę.
Przesunięcie terminu urlopu na wniosek pracownika powinien zostać umotywowany ważnymi przyczynami i wymaga uzyskania zgody pracodawcy. Wynika to zaplanowanej organizacji pracy w zakładzie pracy – zmiana terminu urlopu jednego pracownika może zakłócić pracę w zakładzie pracy oraz mieć negatywne skutki dla pozostałych pracowników. Z tych względów, ustawodawca pozostawił pracodawcom możliwość odmówienia pracownikowi zmiany terminu urlopu.
Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę również wymaga zaistnienia przesłanek szczególnych. Są nimi szczególne potrzeby pracodawcy oraz to, że nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Oświadczenie pracodawcy o przesunięciu terminu urlopu powinno być złożone przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika, czyli przed rozpoczęciem pierwszej doby pracowniczej udzielonego urlopu. Przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę nie wymaga zgody pracownika. W przeciwieństwie do odwołania z urlopu, w przypadku przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę, pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów związanych z zaplanowanym urlopem w pierwotnym terminie. Oznacza to, że jeżeli pracownik wpłacił zaliczkę na poczet ceny pobytu (lub wycieczki, o której wspomina użytkownik serwisu), to w przypadku przesunięcia terminu urlopu, pracodawca nie będzie zobowiązany do zwrotu utraconej przez pracownika zaliczki.
Odnosząc się do pytania użytkownika serwisu, stwierdzić należy, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, jeżeli jest to uzasadnione ważnymi interesami pracodawcy oraz jeżeli przyczyny odwołania z urlopu nie dało się przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu. Złożenie przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę, a następnie rozpoczęcie przez niego urlopu wypoczynkowego, może zostać uznane za okoliczność uzasadniającą odwołanie pracownika z urlopu. W takim stanie faktycznym, pracownikowi będą przysługiwało roszczenie o zwrot kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem z urlopu. Jeżeli zaś pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę, ale jeszcze nie rozpoczął urlopu wypoczynkowego, pracodawca może przesunąć termin urlopu takiego pracownika. W przypadku przesunięcia terminu urlopu, pracownikowi nie będzie przysługiwać zwrot kosztów od pracodawcy, związanych ze zmianą terminu urlopu.
Urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę
Na zakończenie warto też wskazać na unormowania związane z udzieleniem urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Kodeks pracy nakłada na pracownika obowiązek wykorzystania przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Obwiązek ten jednak nie jest bezwzględny. Uzależniony jest on od woli pracodawcy, która objawia się udzieleniem pracownikowi urlopu. Oznacza to, że pracownik ma obowiązek zawnioskować do pracodawcy o udzielenie mu urlopu, ale pracodawca nie ma obowiązku udzielenia tego urlopu. Jeżeli pracodawca uznając, że obecność pracownika w okresie wypowiedzenia jest istotnie konieczna w zakładzie pracy, może nie udzielić pracownikowi urlopu, wypłacając pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Porada została przygotowana przez prawników Kancelarii Gessel, Koziorowski Sp. k.
Podstawa prawna(stan na dzień 30.06.2021):
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity – Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, ze zmianami).
Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.
Umowa o dzieło - umowa zlecenie
Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Poszerzenie serwisu miesięcznie o co najmniej 20 nowych rozwiązań, wzorów umów oraz kazusów
Bieżącą aktualizację wszystkich treści przez prawników
Udzielenie miesięcznie co najmniej 100 porad i konsultacji online
Opiekę informatyczną serwisu i jego dostępność 24/7
"Wesprzyj nas, a zobaczysz, jak dużo na tym zyskasz."
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
//=hUrl::getPageUrl(getConfig('mikroporady', 'paymentsPageId'))?>
//=t('!_DONATE_FORM_HEADER')?>
//=TPL_URL?>
//=TPL_URL?>
//=t('Wybierz lub wpisz kwotę darowizny')?>
//=t('Wesprzyj nas i odbierz poradnik:')?>
//=TPL_URL?>
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie Ci 1 minutę.
Dostajesz bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i informacji.
pobieraj za darmo wzory dokumentów z komentarzem prawnym,
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.
Gdy potrzebujesz
porady, u nas zawsze
ją otrzymujesz*
*Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju? A czy wiesz, że tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok z powodu braku dostatecznej wiedzy, znajomości przypisów i kompetencji?
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś dla nas
zrobić, abyśmy mogli dalej działać
i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
Wpisz nasz KRS w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT!
Przechodzisz właśnie do usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów
Aby skutecznie przekazać 1,5% na Projekty Fundacji
mikroPorady.pl i jestemSzefem.pl
wystarczy wpisać:
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
lub wyszukać na liście:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości
Fundacja dr Bogusława Federa