Porady eksperta

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Użytkowniczka serwisu zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie w poniższym stanie faktycznym:

Moja mama zawarła umowę na odległość. Miała dostać za darmo przyrządzenie do masażu, a potem okazało się, że ma płacić raty. Firma medyczna mówi, że nie można już tego odwołać. Czy to prawda? Kwota do spłaty to prawie 15 000.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa bez podawania przyczyny jest jednym ze środków ochrony konsumenta, będący skutkiem implementacji do polskiego porządku prawnego norm prawa unijnego. Wiąże się to z tym, że konsument, jako słabsza strona kontraktu, powinien mieć odpowiedni czas na zastanowienie się, czy rzeczywiście potrzebuje zamawianego towaru lub usługi.

Wbrew informacjom udzielonych przez firmę medyczną o której mowa w zapytaniu prawo do odstąpienia od przedmiotowej Umowy wynika wprost z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287 z późn. zm., dalej jako „ustawa”). Zgodnie z treścią tego przepisu: „Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35.” Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:

1) dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności - od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która:

a) obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach - od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części,
b) polega na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony - od objęcia w posiadanie pierwszej z rzeczy;

2) dla pozostałych umów - od dnia zawarcia umowy.

W sytuacji, gdy konsument nie został poinformowany o przysługującym mu prawie do odstąpienia od umowy zawartej na odległość ustawodawca zapewnia możliwość skorzystania z tego uprawnienia przez 12 miesięcy od zawarcia umowy. Jak wskazuje art. 29 ustawy
„Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w art. 27”. Natomiast jeżeli konsument został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy przed upływem terminu, o którym mowa powyżej, termin do odstąpienia od umowy upływa po 14 dniach od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie.

Jak wskazuje się w doktrynie, umowy zawierane na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa często bywają zawierane przez konsumenta pochopnie, w pośpiechu, bez dostatecznego przemyślenia. Konsument akceptuje umowę bez uprzedniego zapoznania się ze wszystkimi jej warunkami i bez porównania konkurencyjnych ofert rynkowych. Ponadto pozostaje pod wpływem emocji lub różnorodnych technik sprzedażowych, które opierają się na nacisku psychicznym[1].

Powyższe uprawnienie „prawa do namysłu” jest typowym instrumentem normatywnej ochrony konsumenta w prawie unijnym oraz krajowym. Wszelkie próby ograniczenia tego uprawnienia są działaniem niezgodnym z prawem, zagrożonym m.in. karą finansową nakładaną przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wysokości 10% obrotu osiągniętego przez przedsiębiorcę w roku poprzedzającym rok nałożenia kary.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z  art.  57 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim jeżeli konsument skorzystał z przyznanego mu, na podstawie odrębnych przepisów, prawa do odstąpienia od umowy na nabycie określonego towaru lub usługi, to odstąpienie konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt wiązany, co oznacza, że odstąpienie od umowy ma skutek również wobec zawartej umowy o kredyt konsumencki. Umowa kredytu została bowiem zawarta w ściśle określonym celu i bez umowy sprzedaży nie miałaby racji bytu. Z tego względu skutki odstąpienia od umowy sprzedaży aktualizują się w stosunku do umowy o kredyt konsumencki z mocy samej ustawy.

Rekomendujemy zatem niezwłocznie odstąpić od zawartej umowy na odległość. Przepisy ustawy nie wymagają, aby uzasadniać swoją decyzję. Dla celów dowodowych oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy sporządzić w formie pisemnej i wraz z zakupionym towarem przesłać na adres sprzedającego.

Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.

Stan prawny na dzień: 28 lutego 2022 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287 z późn. zm.)
  2. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 246)

[1] T. Czech [w:] Prawa konsumenta. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2020, art. 27.

 

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT