Porada powstała w ramach działalności non-profit Fundacji Akademia Liderów. mikroPorady.pl są projektem Fundacji, który pomaga polskim mikroprzedsiębiorcom na każdym etapie prowadzenia działalności.
Druk zeznania PIT-36 wypełniany jest najczęściej przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej a także podatnika osiągającego dochody z najmu. Jednakże osoby prowadzące działalność gospodarczą niejednokrotnie osiągają też inne dochody, które podlegają bądź nie, opodatkowaniu i kumulacji w łącznym zeznaniu rocznym. Zdarza się jednak, że nie zawsze dane potrzebne do prawidłowego sporządzenia zeznania otrzymają od podmiotów dokonujących wypłat, dlatego też w takich przypadkach wielkość osiągniętych przychodów oraz kosztów poniesionych w celu ich uzyskania muszą ustalić samodzielnie.
Deklarację PIT 36 wybiera zatem podatnik, który w roku podatkowym, za który składa zeznanie:
1. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej
2. prowadził działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach,
3. uzyskał przychody:
z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze,
ze źródeł krajowych, od których był zobowiązany samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników
z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach , od których płatnik ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.
Przychody z innych źródeł
Przychody z innych źródeł ustawa wskazuje w art 10 ust 1ust 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa u.p.d.o.f), natomiast szczegółowo przychody uważane za przychody z innych źródeł wymieniają przepisy art 20 ust 1 u.p.d.o.f.
Są to w między innymi :
1) zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (z zasiłki takie uważa się kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych – art 20 ust 2 u.p.d.o.f.; problematyka prawna zasiłków, o których mowa, zawarta jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
2) dopłaty, nagrody (w tym otrzymywane w ramach konkursów, sprzedaży premiowej oraz programów lojalnościowych) oraz inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów ze stosunku pracy i podobnych, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz do przychodów z kapitałów pieniężnych; przykładowo, otrzymywane przez pracowników nagrody w konkursach związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych stanowią przychody ze stosunku pracy – postanowienie Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2006 r., 1471/DPF/415/06/06/MJ/I.
3) dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art 14 u.p.d.o.f., a więc takie dotacje i subwencje, które nie są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, względnie z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spółkę, której podatnik jest wspólnikiem,
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanego dalej "ubezpieczeniem chorobowym", w myśl art 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa obejmują:
1) zasiłek chorobowy;
2) świadczenie rehabilitacyjne;
3) zasiłek wyrównawczy;
4) zasiłek macierzyński;
5) zasiłek opiekuńczy.
Również art 20 ust 2 u.p.d.o.f. stanowi, że , za zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego uważa się kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.
Świadczenia pochodzące z tych działów mogą mieć formę zasiłków jednorazowych lub bieżących świadczeń stałych.
Organy rentowe, zgodnie z art 34 ust 1 .u.p.d.o.f. , są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłaconych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny. Zaliczka, o której mowa w ust. 1, od zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłaconych bezpośrednio przez organ rentowy wynosi 18 proc. kwoty zasiłków.
W w przypadku gdy organ rentowy nie jest obowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku, sporządza, po upływie roku podatkowego, imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu, według ustalonego wzoru. W informacji tej podaje się kwoty faktyczne wypłaconych świadczeń oraz kwoty faktyczne pobranych zaliczek. Natomiast podatnicy w oparciu o otrzymaną z ZUS informację PIT-11A otrzymaną kwotę zasiłku oraz pobraną zaliczkę wykazują w zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art 45 u.p.d.o.f. Dane z PIT 11A wykazuje się w części D1 PIT 36 w kolumnie 8 w rubrykach 81-85.
Dopłaty, nagrody
Bardzo częstą formą w obrocie gospodarczym nagradzania lojalnych klientów jest przyznawanie im nagród rzeczowych. Wartość nagrody otrzymanej przez przedsiębiorcę w związku prowadzoną działalnością gospodarczą powoduje u przedsiębiorcy powstanie przychodu z tej działalności. Do przychodów ustawodawca zalicza bowiem - co do zasady - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jest to więc przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art 14 ust 2 pkt 8 updof. Przedsiębiorca powinien zatem ustalić wielkość tego przychodu na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku .Tak ustalony przychód podatnik powinien doliczyć do pozostałych przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności, bowiem wartość nagrody (bonu towarowego) otrzymywanego w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, bez względu na wartość tej nagrody, stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Ważne:
Inaczej niż pracownicy, przedsiębiorcy zobowiązani są do samodzielnego określania wysokości uzyskiwanego przychodu z nagród i bonów, wykazywania go w księgach podatkowych, obliczania od wykazanego z tego tytułu dochodu zaliczek, a po zakończeniu roku – podatku dochodowego.
Inaczej wygląda sprawa otrzymywania przez podatnika dopłat do szkoleń .Wprawdzie w art. 14 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków. Zatem generalnie dofinansowanie szkolenia jest dotacją nie korzystającą ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie cytowanego art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy.
Jednakże przepis zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 114 u.p.d.o.f., mówi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.
Zatem uzyskana przez podatnika pomoc polegająca na częściowym dofinansowaniu szkolenia z powyższych źródeł nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Potwierdzeniem jest decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 17.04.2007 roku , sygnatura:PD-2/41170-32/07.
Odszkodowania oraz zadośćuczynienia
Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, przychodami z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Natomiast jak wskazuje art.21 ust.1 pkt 3b u.p.d.o.f., wolne od podatku są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:
- otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, - dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby nie było szkody.
Zatem otrzymane przez przedsiębiorcę odszkodowanie związane z jego działalnością gospodarczą zalicza się do przychodów podlegających opodatkowaniu ale dopiero w dacie jego otrzymania.
Ważne:
Za datę otrzymania należy rozumieć wpływ środków pieniężnych do firmy. Bez znaczenia jest data przyznania odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2013 r., nr IBPBI/1/415-1269/12/ZK:
...Ustawodawca nie wymaga, aby przychodem były tylko wymienione w art. 14 ust. 1 ww. ustawy pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby fizycznej. Co do zasady, wszelkie wpłaty pieniężne, mogą być uznane za przychód osoby fizycznej, zwłaszcza że listę pożytków, które nie mogą być zaliczone do przychodów uzyskiwanych z tytułu ww. działalności, stanowiącą katalog zamknięty, zawarto w art.14 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, każde przysporzenie majątkowe, uzyskane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności, o ile ustawa nie wyłącza go z tej kategorii. Zatem także odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, o ile ustawa wprost nie wyłącza ich z kategorii przychodów lub nie zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Do przychodów z działalności gospodarczej, które do celów podatkowych powstają w dacie otrzymania należą m.in.:
uzyskane przez podatnika kary umowne i odszkodowania,
odsetki za zwłokę,
refundacje,
odsetki od środków na rachunku bankowym utrzymywanym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Podatnik, który otrzyma odszkodowanie, będzie zobowiązany wykazać je w zeznaniu rocznym i opodatkować wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej. O ile wcześniej ie wykazał tej kwoty w prowadzonej księdze podatkowej.
Odsetki wypłacone od przyznanego odszkodowania
Według postanowień art.481 § 1 i § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.
Z przepisu art. 9 ust. 1u.p.d.o.f., wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
A więc generalnie wszelkie dochody podatnika niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 95 u.p.d.o.f., zwalnia od podatku odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty.
Natomiast art. 21 ust 1 pkt 52, pkt 119 i pkt 130 zwalnia od podatku niektóre rodzaje odsetek , ale niestety , wśród tych odsetek, które zostały zwolnione z opodatkowania, nie zostały wymienione odsetki od wypłaconych odszkodowań np. z tytułu opóźnienia w spłacie świadczenia pieniężnego. Tym samym otrzymane przez podatnika tego typu odsetki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 kwietnia 2014 r., nr ILPB1/415-117/14-2/TW).
Przychody z reklam
Przedsiębiorca posiadający stronę internetową może czerpać korzyści z zamieszczanych tam reklam innych firm. W takim przypadku wszelkie otrzymywane przychody z tego tytułu będą przychodem z działalności gospodarczej, bowiem są one kreowane za pośrednictwem składnika majątkowego, który jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przychody te powinny być zatem opodatkowane tak jak pozostałe przychody z działalności.
Kredyt podatkowy
Osoba rozpoczynająca po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej może na ten cel otrzymać tzw. kredyt podatkowy.
Zgodnie z art 44 ust7a-7i u.p.d.o.f., podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej zwolnieni są od obowiązku z opłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu rozpoczętej pozarolniczej działalności gospodarczej, w roku podatkowym następującym:
1) bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
2) dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony powyższy warunek, czyli jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona mniej niż pełnych 10 miesięcy.
Przez podatnika rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej ustawodawca rozumie osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Ponadto osoba ta musi spełnić łącznie wszystkie warunki wskazane wart 44 pkt 7 c u.p.d.o.f.
Poza powyższym, aby skorzystać z kredytu podatkowego przedsiębiorcy nie mogą wykorzystywać w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi, udostępnionych im nieodpłatnie przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby i stanowiących ich własność, jeżeli łączna wartość tych składników majątkowych stanowi równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro, przeliczonej według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roku poprzedzającego rok korzystania z tego zwolnienia. Wartość składników majątkowych określa się na podstawie cen ich nabycia.
Podatnicy korzystający z kredytu podatkowego składają po zakończeniu roku podatkowego zeznanie podatkowe na druku PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/Z. Wykazują w nim wysokość osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy, w którym korzystali z tego zwolnienia, przy czym dochodu tego nie łączą z dochodami z innych źródeł. Dochód ten – mimo wykazania w zeznaniu nie podlega bowiem opodatkowaniu w danym roku – opodatkowanie następuje dopiero w ciągu następnych pięciu lat. Natomiast w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym korzystali ze zwolnienia (w każdym z tych lat), doliczają 20% dochodu, uprzednio objętego zwolnieniem, do dochodów z bieżącej działalności gospodarczej.
Przykład:
Podatnik osiągnął dochód w wysokości 150.000 zł. – podatek obliczony według skali podatkowej wyniósłby 35470,00 zł. Jeżeli podatnik korzysta z kredytu podatkowego ma obowiązek wykazania powyższego dochodu w zeznaniu podatkowym, ale nie ma obowiązku odprowadzania podatku. Natomiast w następnych latach dochody z działalności gospodarczej podatnik powinien co roku powiększać o 20.000 zł.
Ważne:
Generalnie w zeznaniu podatkowym wykazuje się przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a pomija dochody wolne od podatku lub objęte zaniechaniem poboru podatku. Nie dotyczy to jednak dochodu zwolnionego z uwagi na przyznany kredyt podatkowy.
Zadatek
W sytuacji gdy wskutek niewykonania umowy przedsiębiorca ma prawo zatrzymać pobrany wcześniej zadatek, będzie miał obowiązek rozpoznania z tego tytułu przychodu.
Potwierdza to nadal aktualne stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zawarte w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2008 r., sygn. ITPB1/415-590/08/WM:
...Skoro jednak Spółka uznała, że była uprawniona do zatrzymania kwoty wpłaconej przez kontrahenta z tytułu zadatku, gdyż nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej z winy tegoż kontrahenta, który nie wywiązał się z warunków wynikających z umowy przedwstępnej, wówczas w dacie zatrzymania kwota ta zmieniła swój charakter.
W związku z powyższym, złożenie przez Spółkę oświadczenia o odstąpieniu od umowy przedwstępnej sprzedaży – ze względu na niewykonanie przez drugą stronę zobowiązań wynikających z tej umowy – będzie więc zdarzeniem określającym moment powstania tego przychodu.
Natomiast uprawomocnione rozstrzygnięcie sądu w tym zakresie, może być zdarzeniem potwierdzającym prawo Spółki do zatrzymania i prawidłowości zaliczenia otrzymanego zadatku do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Spółki uzyska ona prawo do obniżenia przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, poprzez dokonanie jego korekty...
W każdym z opisanych przypadkach do zeznania PIT 36 za 2014 r. podatnicy muszą dołączyć załącznik PIT/B
Podstawa prawna:
art. 9 ust. 1, art 10 ust 1ust 9, art 14, art 14 ust 2 pkt 8i pkt 12, art 20 ust 1 art 20 ust 2, art.21 ust.1 pkt 3 b , art. 21, art. 21 ust. 1 pkt 114 c, 21 ust. 1 pkt 95 , art. 21 ust 1 pkt 52, pkt 119 i pkt 130 art 34 ust 1 ,art 44 ust7a-7i , art 45 , art 52, 52a i 52c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.),
art 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870 t.j.),
interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 17.04.2007 roku , sygnatura:PD-2/41170-32/07,
interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 4 stycznia 2013 r., nr IBPBI/1/415-1269/12/ZK,
interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 kwietnia 2014 r., nr ILPB1/415-117/14-2/TW )
interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 grudnia 2008 r., sygn. ITPB1/415-590/08/WM,
postanowienie Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2006 r., 1471/DPF/415/06/06/MJ/I.
Autor: Krystyna Dąbrowska, doradca podatkowy, numer wpisu 02200.
Formy opodatkowania działalności
Przedsiębiorca, który planuje rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej powinien wcześniej zapoznać się z możliwymi formami opodatkowania.
Wśród form opodatkowania, aktualnie przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy:
Opodatkowaniem na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa);
Opodatkowaniem liniowym;
Opodatkowaniem w formie ryczałtu;
Opodatkowaniem w formie karty podatkowej.
Jeżeli prowadzisz już działalność gospodarczą, warto abyś też sprawdził czy wybrałeś najkorzystniejszą dla Ciebie formę opodatkowania. Pamiętaj, że możesz dokonać zmiany w tym zakresie.
Wybór każdej z form ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Wybierając formę opodatkowania Twojej działalności powinieneś dokonać analizy m.in. poniższych zagadnień:
czy korzystniejsze jest dla Ciebie opodatkowanie przychodu czy dochodu?
Czy Twój przychód przekroczy tzw. II próg podatkowy?
Czy wolałbyś odprowadzać zaliczki na podatek każdego miesiąca czy kwartalnie?
Czy chciałbyś rozliczać się wspólnie z małżonkiem?
W poniższej tabeli staramy się porównać wszystkie formy opodatkowania, które może wybrać przedsiębiorca, porównując najważniejsze informację związane z wyborem każdej z nich.
Twoja odpowiedź pozwala nam poprawić jakość naszych materiałów.
Tę poradę udostępniamy całkowicie bezpłatnie.
Jeżeli wesprzesz nas drobną darowizną,
stworzymy więcej jakościowych materiałów.
Warto wiedzieć
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
//=hUrl::getPageUrl(getConfig('mikroporady', 'paymentsPageId'))?>
//=t('!_DONATE_FORM_HEADER')?>
//=TPL_URL?>
//=TPL_URL?>
//=t('Wybierz lub wpisz kwotę darowizny')?>
//=t('Wesprzyj nas i odbierz poradnik:')?>
//=TPL_URL?>
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie Ci 1 minutę.
Dostajesz bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i informacji.
pobieraj za darmo wzory dokumentów z komentarzem prawnym,
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.
Gdy potrzebujesz
porady, u nas zawsze
ją otrzymujesz*
*Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju? A czy wiesz, że tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok z powodu braku dostatecznej wiedzy, znajomości przypisów i kompetencji?
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś dla nas
zrobić, abyśmy mogli dalej działać
i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
Wpisz nasz KRS w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT!
Przechodzisz właśnie do usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów
Aby skutecznie przekazać 1,5% na Projekty Fundacji
mikroPorady.pl i jestemSzefem.pl
wystarczy wpisać:
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
lub wyszukać na liście:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości
Fundacja dr Bogusława Federa