Porada powstała w ramach działalności non-profit Fundacji Akademia Liderów. mikroPorady.pl są projektem Fundacji, który pomaga polskim mikroprzedsiębiorcom na każdym etapie prowadzenia działalności.
Informacje i dane stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa mają dla przedsiębiorcy szczególne znaczenie. W warunkach gospodarki rynkowej niejednokrotnie decydują o pozycji na rynku i pozwalają na konkurowanie na uczciwych zasadach. Dlatego tak ważna jest ich ochrona, która realizuje się zarówno w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami (prywatnoprawnych), jak również w relacjach z organami (sądami), w trakcie postępowań administracyjnych, czy sądowych. W tym ostatnim przypadku uprawnieniu przedsiębiorcy do ochrony jego tajemnic odpowiada obowiązek organu zapewnienia takiej ochrony, czemu służą przewidziane w przepisach właściwe instrumenty prawne.
W postepowaniu przed UOKiK takim przepisem jest art. 69 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów mający na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony uzasadnionych interesów gospodarczych przedsiębiorców przed nieuczciwym wykorzystaniem posiadanych poufnych informacji przez osoby trzecie, w tym w szczególności w postępowaniach, w których występują konkurenci. Przedmiotowy przepis uprawnia przedsiębiorcę do złożenia wniosku o ograniczenie dostępu do przekazywanych materiałów w postępowaniach toczących się w trybie przepisanym ustawą przed Prezesem UOKiK. Stanowi on tym samym istotny wyjątek od obowiązujących w postępowaniach administracyjnych zasad jawności i prawa strony wglądu do akt sprawy (art. 10 i 73 w zw. z art. 74 k.p.a.).
W celu ułatwienia przedsiębiorcom sporządzania wniosków o ograniczenie prawa wglądu Prezes UOKiK przygotował wzór wniosku wraz z objaśnieniami pt „Informacja o sposobie składania wniosków o ograniczenie prawa wglądu w postępowaniach” (dalej; Dokument UOKiK), z którym można zapoznać się na stronie BIP Urzędu.
W Dokumencie wskazano przykładowe informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, a więc podlegające ochronie na mocy art. 11 ust. 4 uznk, tj.: plany techniczne, listy klientów, metody kontroli jakości towarów i usług, sposób organizacji pracy. Jeśli zatem informacje nie będę mieć co najmniej minimalnej wartości ekonomicznej nie zostaną one uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa.
W Dokumencie podkreśla się istotność przesłanki podjęcia przez przedsiębiorcę niezbędnych działań w celu zachowania poufności, wskazując, że nie mogą to być jakiekolwiek działania, lecz takie, które mają zapewnić ochronę tych informacji przed dostępem osób nieuprawnionych. Działania te mogą mieć charakter techniczny (np.: dozór fizyczny, kontrola dostępu do pomieszczeń, monitoring, właściwy obieg dokumentacji lub technologie zapewniające bezpieczeństwo sieci informatycznych przedsiębiorstwa) lub prawny (np.: poinformowanie pracowników o potrzebie ochrony informacji, wewnętrzne procedury, klauzule w umowach o pracę, oddzielne umowy o poufność, zakazy konkurencji, oświadczenia o poufności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną lub tradycyjną).
Niepodjęcie przez przedsiębiorcę ww. działań będzie natomiast oznaczać, że godzi się on, aby dostęp do informacji miał nieograniczony krąg osób.
Przedsiębiorca, składając pismo zawierające w jego ocenie tajemnice przedsiębiorstwa, powinien opatrzyć je adnotacją „Wersja poufna”. Dodatkowo przedsiębiorca powinien także złożyć:
wniosek o ograniczenie prawa wglądu wraz z uzasadnieniem,
wersję pisma niezawierającą informacji objętych wnioskiem o ograniczenie prawa wglądu (tj. wersja jawna pisma/załącznika do pisma podlegająca udostępnieniu innym stronom postępowania).
Zalecane jest, aby wniosek stanowił odrębne (samodzielne) pismo składane w toku postępowania zatytułowane jako „Wniosek o ograniczenie prawa wglądu”. Sam wniosek o ograniczenie prawa wglądu do informacji zawartych w wersji poufnej pisma nie powinien zawierać tajemnicy przedsiębiorstwa. W przypadku postępowań toczących się z udziałem wyłącznie jednej strony (np. postępowania w sprawach praktyk polegających na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku właściwym) w odniesieniu do przekładanych przez nią informacji wniosek o ograniczenie prawa wglądu jest bezprzedmiotowy (w postępowaniu takim nie występują inne niż przedsiębiorca podmioty, którym przysługiwałoby prawo wglądu do informacji). W takich sytuacjach jednak nadal konieczne jest wykazanie przez przedsiębiorcę będącego stroną postępowania w piśmie kierowanym do Prezesa UOKiK, że informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i zastrzeżenie konieczności nieujawniania ich w wersji jawnej decyzji kończącej postępowanie, przekazywanej do informacji publicznej.
Natomiast w przypadku przedsiębiorcy nie będącego stroną postępowania toczącego się z udziałem wyłącznie jednej strony, wezwanego przez Prezesa UOKiK do przekazania określonych informacji lub dokumentów, zasadne może być złożenie wniosku o ograniczenie prawa wglądu.
Sporządzając wniosek o ograniczenie prawa wglądu przedsiębiorca powinien:
precyzyjnie wskazać, w stosunku do których stron postępowania prawo wglądu do określonych informacji lub kategorii informacji powinny podlegać ograniczeniu;
precyzyjnie określić informację lub kategorie informacji, do których wgląd ma podlegać ograniczeniu (przykładami kategorii informacji są np.: polityka cenowa, warunki współpracy handlowej z kontrahentami, strategia rynkowa);
uzasadnić odrębnie w odniesieniu do każdej z informacji lub kategorii informacji, że stanowi ona tajemnicę przedsiębiorstwa. W praktyce za niekompletny zostanie uznany wniosek, w którym przedsiębiorca ograniczy się do wskazania, że dana informacja lub kategoria informacji stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, bez wykazania spełnienia ww. przesłanek lub też przedstawi jedynie zbiorcze uzasadnienie dla wszystkich informacji lub kategorii informacji, do których prawo wglądu ma podlegać ograniczeniu, podczas gdy poszczególne informacje lub kategorie informacji podlegają ochronie z różnych przyczyn.
Ponadto w celu usprawnienia rozpatrywania wniosków o ograniczenie prawa wglądu w ocenie Prezesa UOKiK celowe jest, aby wnioskodawca:
precyzyjnie nazwał informacje objęte wnioskiem o ograniczenie prawa wglądu, przy czym nazywając te informacje, przedsiębiorca nie powinien ich ujawnić;
przypisał poszczególne, objęte zakresem wniosku informacje do określonych kategorii;
precyzyjnie wskazał umiejscowienie w piśmie/załączniku odrębnie każdej z informacji lub kategorii informacji, do których prawo wglądu ma podlegać ograniczeniu;
w wersji poufnej pisma wyróżnił informacje, co do których prawo wglądu ma podlegać ograniczeniu, zaznaczając je w sposób czytelny np. nawiasem kwadratowym.
Uzasadnienie wniosku o ograniczenie prawa wglądu nie powinno zawierać tajemnic przedsiębiorstwa.
Wniosek o ograniczenia prawa wglądu zostanie uznany za nieprawidłowy, jeśli nie spełnienia ustawowo określonych wymogów wskazanych w art. 69 ust. 4 uokk (opisanych w pkt. III powyżej). W takim przypadku Prezes UOKiK wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia złożonego wniosku w określonym terminie. Jeśli wnioskodawca nie uzupełni braków wniosku w wyznaczonym terminie, wniosek może zostać pozostawiony bez rozpoznania lub też Prezes UOKiK wyda postanowienie o odmowie ograniczenia prawa wglądu do informacji.
Wniosek o ograniczenie prawa wglądu zostanie uznany za nieprawidłowy m.in. gdy:
nie określa, w stosunku do których informacji znajdujących się w dokumencie przedsiębiorca wnosi o ograniczenie prawa wglądu,
jest nieprecyzyjny, tj. wniosek jest zbyt ogólny, odnosi się do całego dokumentu lub jego obszernych fragmentów, podczas gdy jedynie określone informacje w piśmie/jego fragmentach posiadają walor tajemnicy przedsiębiorstwa,
nie zawiera odrębnego uzasadnienia w odniesieniu do każdej informacji lub kategorii informacji, do których prawo wglądu ma podlegać ograniczeniu,
wniosek nie precyzuje, w stosunku do jakich podmiotów prawo wglądu ma podlegać ograniczeniu,
do wniosku nie zostanie załączona wersja jawna pisma.
Rozpoznając wniosek o ograniczenie prawa wglądu do akt, Prezes UOKiK może w drodze postanowienia:
ograniczyć prawo wglądu (uwzględniając wniosek w całości albo w części),
odmówić ograniczenia prawa wglądu do akt.
Na postanowienie w przedmiocie ograniczenia prawa wglądu jego adresaci mogą złożyć zażalenie. Zażalenie składa się za pośrednictwem Prezesa UOKiK do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia.
Nie jest sporne, że art. 69 ust. 1 uokik to szczególny przepis proceduralny, gwarantujący z jednej strony ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, a z drugiej wprowadzający wyjątek od zasad ogólnych postępowania administracyjnego – zasady czynnego udziału stron w postępowaniu (art. 10 kpa) i zasady jawności (art. 73 i 74 kpa). Z tego względu jego stosowanie powinno być niezwykle precyzyjne.
Brak jest doprecyzowania w Dokumencie, że obowiązek ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa dotyczy uzyskania dostępu do tych informacji na jakimkolwiek etapie, a nie tylko uzyskanych w toku postępowania. Chodzi tu o sporną dotychczas możliwość złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego na podstawie art. 69 ust. 1 uokk już na etapie postępowania wyjaśniającego. Zagadnienie to było przedmiotem uchwały SN z dnia 8 kwietnia 2010 r., III SZP 1/10, w której Sąd opowiedział się za możliwością złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego na podstawie ww przepisu już na etapie postępowania wyjaśniającego. Jak wynika z Dokumentu (patrz pkt 5 jw.), stanowisko organu nie odnosi się do wytycznych orzecznictwa. Organ wskazał bowiem, że wniosek złożony w toku postępowania wyjaśniającego nie zostanie rozpoznany na tym etapie, a contrario uznając możliwość złożenia wniosku na tym etapie za przedwczesną. Zagadnienie to pozostaje zatem nadal sporne.
Natomiast ważnym elementem Dokumentu jest kwestia położenia nacisku na obowiązek przedsiębiorcy ochrony informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorca, co w postępowaniu o uwzględnienie wniosku składanego w trybie art. 69 uokk będzie miało istotne znaczenie przy wykazaniu, czy i przy użyciu jakich środków przedsiębiorca taką ochronę zapewnia.
Należy wskazać, iż powyższe wytyczne UOKiK znajdują zastosowanie jednolicie zarówno w postępowaniach podlegających wszczęciu z urzędu, jak i w przypadkach, gdy to przedsiębiorca jest stroną, a więc to z jego inicjatywy, bądź odpowiednio z inicjatywy jego konkurenta, dochodzi do sporu przed organem.
Ważne w 2021
Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT za 2020
Twoja odpowiedź pozwala nam poprawić jakość naszych materiałów.
Tę poradę udostępniamy całkowicie bezpłatnie.
Jeżeli wesprzesz nas drobną darowizną,
stworzymy więcej jakościowych materiałów.
Chcesz nas wesprzeć?
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Poszerzenie serwisu miesięcznie o co najmniej 20 nowych rozwiązań, wzorów umów oraz kazusów
Bieżącą aktualizację wszystkich treści przez prawników
Udzielenie miesięcznie co najmniej 100 porad i konsultacji online
Opiekę informatyczną serwisu i jego dostępność 24/7
"Wesprzyj nas, a zobaczysz, jak dużo na tym zyskasz."
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie minutę, korzystając z serwisu dostajesz dostęp
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.