Porady eksperta

Sprzedaż samochodu używanego w ramach prowadzenia działalności gospodarczej

Bezpłatny Program Do Rozliczenia PIT za 2018

Pytanie z dnia 20 sierpnia 2017

Zapytanie: Sprzedaż samochodu używanego w ramach prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadząc działalność gospodarcza, przedsiębiorca może w ramach kosztów prowadzonej działalności odliczyć od podatku koszty związane z używaniem własnego samochodu do działalności gospodarczej.

W przypadku gdy pojazd nie jest składnikiem majątku przedsiębiorcy, a stanowi jego własność „prywatną”, to sprzedawcą jest osoba prywatna, a nie przedsiębiorca prowadzącym działalność. W takim przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży nie stanowi przychodu z prowadzenia przedsiębiorstwa i nie musi być wyszczególniony w księdze przychodów i rozchodów. W przypadku gdy wysokość kwoty uzyskanej ze sprzedaży przekracza 1000 zł kupujący zobowiązany jest uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% ceny przedmiotu).

Jeżeli sprzedający uzyskał przychód (kwota uzyskana ze sprzedaży jest wyższa niż kwota, uiszczona wcześniej przez sprzedawcę) trzeba rozliczyć go w PIT. (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U 2016.2032)) jeżeli przychód o którym mowa powstał, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym sprzedający ten samochód. Podatek płaci się tylko od otrzymanego dochodu (różnica pomiędzy cena nabycia i zbycia).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U 2016.2032)

Stan prawny na 21 sierpnia 2017 r.

Pomogliśmy?

Teraz Ty możesz pomóc nam!

Z tego tekstu możesz korzystać za darmo, ale nie powstał za darmo i poświęciliśmy na niego sporo czasu. Ty również możesz pomóc w tworzeniu kolejnych, wspierając nas finansowo.
Wystarczy nawet niewielka kwota.

Wybierz kwotę darowizny i przejdź do szybkiej, bezpiecznej płatności internetowej:

/ miesięcznie

  • Wybierz lub wpisz kwotę darowizny

Zobacz powiązany tekst