Porady eksperta

Składki na ubezpieczenia społeczne- pracownika posiadającego status studenta

Zapytanie: Składki na ubezpieczenia społeczne- pracownika posiadającego status studenta.

1. Składki na ubezpieczenie społeczne, osoby posiadającej status studenta z tytuł zatrudnienia na podstawie umowy cywilno- prawnej.

Jeżeli pracownik jest uczniem, uczniem szkoły ponadpodstawowej bądź studentem i zatrudniasz go na podstawie umowy cywilno- prawnej: umowy agencyjnej bądź umowy o świadczenie usług- nie masz obowiązku odprowadzenia za takiego pracownika składek na ubezpieczenie społeczne.

Pamiętaj jednak, że uczeń lub student, który niepodlegający obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne z uwagi na jego zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może ukończyć 26 roku życia i powinien posiadać aktualną, ważną legitymacje studencką.

Jeżeli student ukończy 26 rok życia nie będzie kontynuować nauki w szkole ponadpodstawowej bądź zostanie wykreślony z listy studentów, pracodawca obowiązany jest odprowadzić za niego składki na ubezpieczenie społeczne.

2. Składki na ubezpieczenie społeczne, osoby posiadającej status studenta/ucznia z tytuł zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Natomiast, jeżeli jednak zatrudnisz takiego ucznia/studenta na podstawie umowy o prace to wówczas, nie będzie on korzystał z ubezpieczenia rodzinnego, czyli możliwości nie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Pracownik, posiadający status studenta, zatrudniony przez pracodawcę na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo wszystkim rodzajom ubezpieczeń społecznych (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu). Bez znaczenia jest wiek studenta zatrudnionego na podstawie umowy o prace.

Składki na ubezpieczenie społeczne w roku 2019 kształtują się w następujących wysokościach:

Typ ubezpieczenia:

Emerytalne

Rentowe

Wypadkowe

Chorobowe

Zdrowotne

Fundusz Pracy

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Składki pokrywane z wynagrodzenia pracownika

219,60 zł

33,75 zł

brak

55,13 zł

174,74 zł

brak

brak

Składki opłacane przez pracodawcę

219,60 zł

146,25 zł

40,50 zł

brak

brak

55,13 zł

2,25 zł

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz.U 2017. 1778);
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U 2018.1974).

Stan prawny na: 20 grudnia 2018 roku.

Jak wyliczać wynagrodzenie pracownika?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracownika powinien wcześniej przeprowadzić analizę kosztów, które się z tym wiążą.

 

Składki na ubezpieczenia społeczne 

Zapłata wynagrodzenia należnego pracownikowi to nie jedyny obowiązek pracodawcy, który wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest także uiścić należne składki na ubezpieczenie społeczne pracownika, wśród których znajdują się m.in.:

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne;
  • Składka na ubezpieczenie rentowe;
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe;
  • Składka na tzw. fundusz pracy;
  • Składka na tzw. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Odmiennie kształtuje się sytuacja przedsiębiorcy, który decyduje się na zawarcie umowy cywilno - prawnej i zlecenie do wykonania prac osobie trzeciej nie nawiązując z nią stosunku pracy.

 

Koszt zatrudnienia pracownika

W poniższej tabeli porównujemy koszt zatrudnienia pracownika przy nawiązaniu z nim stosunku pracy, zawarciu umowy zlecenia i umowy o dzieło.  Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę objęta jest wszystkimi rodzajami ubezpieczeń. Dodatkowo pracodawca odprowadza składkę na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

W tym miejscu wskazujemy, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym oraz rentowym, dodatkowo może zostać objęta także ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne

Należy także wskazać, że zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia podlegają osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia (szerzej na ten temat piszemy tu: Jak zatrudniać młodocianych i pracowników, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia.)

W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie umowy o dzieło nie istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.  Ponadto, w naszej tabeli przyjęliśmy założenie, że Twój pracownik nie został objęty żadnym innym ubezpieczeniem społecznym niż wynikającymi z umowy z Tobą.

 

Wyliczenie składki na podatek dochodowy

Problematyczne jest także wyliczenie składki na podatek dochodowy od osób fizycznych- w naszym zestawieniu postaraliśmy się o wskazanie sposobu takiego wyliczenia. Zanim do niego przystąpisz upewnij się czy Twój pracownik objęty jest I czy II progiem podatkowym.

Dla lepszego porównania przyjęliśmy, że każda z osób niezależnie od rodzaju zawartej umowy zgodziła się na wynagrodzenie w wysokości 4242 zł brutto. Kwota ta stanowi kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 roku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku.

Wskazujemy także, że minimalna stawka godzinowa w 2024 roku zgodnie z powyżej wskazanym Rozporządzeniem wynosi 27,70 zł.

 


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT