Porady eksperta

Prosta spółka akcyjna cz. 2

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania w następującym stanie faktycznym:
„Chciałbym zapytać o to jak wygląda wypłata środków w prostej spółce akcyjnej. Czy to oznacza, że jako akcjonariusz wypłacam sobie dywidendy i od tego płacę jakiś podatek? Natomiast członek zarządu musi być zatrudniony i musi płacić ZUS, czy nie musi być zatrudniony, albo może być zatrudniony tylko w ramach zleceń? Prowadzenie takiej spółki wymaga pełnej księgowości, czy orientujecie się Państwo może, ile mniej więcej kosztuje prowadzenie takiej pełnej księgowości? Przede wszystkim zależy mi na tym, by działanie było bezkosztowe. Raczej zależy mi na gromadzeniu środków, bez wypłacania. Wypłacanie ewentualnie mogłoby się odbywać co pół roku; czy jest to możliwe? Czy może macie Państwo jakieś podpowiedzi jak prowadzić tego typu spółkę, jak nie płacić niepotrzebnych podatków?”

Wypłacanie zysku i kapitału akcyjnego 

Każdy akcjonariusz prostej spółki akcyjnej jest uprawniony do udziału w zysku spółki oraz posiada prawo do wypłaty z kapitału akcyjnego w kwocie wynikającej z rocznego sprawozdania finansowego, która została przeznaczona do wypłaty w uchwale akcjonariuszy, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Przy czym przepisy Kodeksu spółek handlowych wprowadzają pewne ograniczenia. I tak kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać sumy zysku za ostatni rok obrotowy, niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, utworzonych z zysku kapitałów rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, oraz kwoty z kapitału akcyjnego, która została przeznaczona do wypłaty dywidendy.
Nadto sumę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały rezerwowe, które nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy.
Dywidendę rozdziela się w stosunku do liczby akcji, chyba że postanowienia zawarte w umowie spółki wskazują inaczej.
Wypłata na rzecz akcjonariuszy z kapitału akcyjnego nie może doprowadzić do zmniejszenia kwoty tego kapitału poniżej 1 złotego. Wypłata może zostać wypłacona dopiero po wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym wysokości kapitału akcyjnego.
Wypłata na rzecz akcjonariuszy nie może doprowadzić do utraty przez spółkę, w normalnych okolicznościach, zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie sześciu miesięcy od dnia dokonania wypłaty.
Należy mieć również na uwadze to, że wypłata z kapitału akcyjnego dla akcjonariuszy z części tego kapitału stanowiącej 5% sumy zobowiązań spółki wynikającej z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy wymaga przeprowadzenia postępowania konwokacyjnego.
Wypłata z kapitału akcyjnego na rzecz akcjonariuszy jest dopuszczalna jedynie wówczas, gdy spełnione zostaną jednocześnie warunki testu wypłacalności i testu bilansowego.

Dywidenda w prostej spółce akcyjnej

Akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy, są uprawnieni do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy. Z zastrzeżeniem, że umowa spółki może upoważniać walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia podjęcia uchwały o jej wypłacie.Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia. Jeżeli nie określa ona takiego dnia, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd.
Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego. Zaliczka nie może być wypłacana z kapitału akcyjnego. W przypadku gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona akcjonariuszom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości niniejszej od wypłaconych zaliczek, akcjonariusze zwracają zaliczki.
Umowa spółki może przewidywać, że akcjonariuszowi, któremu nie wypłacono w pełni albo częściowo dywidendy z akcji uprzywilejowanych w zakresie dywidendy w danym roku obrotowym, przysługuje wyrównanie z zysku w następnych latach, nie później jednak niż w ciągu kolejnych pięciu lat obrotowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Księgowość w prostej spółce akcyjnej

Prosta spółka akcyjna jest zobowiązana do prowadzenia tzw. pełnej księgowości, czyli ksiąg rachunkowych. Z tego względu, do kosztów prowadzenia prostej spółki akcyjnej należy doliczyć wynagrodzenie dla biura rachunkowego, które może się wahać od około 500,00 do 1500,00 zł.
Natomiast zasady opodatkowania prostej spółki akcyjnej są zbliżone do tych stosowanych w innych spółkach kapitałowych. Prosta spółka akcyjna jest więc opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Wypłata zysku z prostej spółki akcyjnej skutkuje po stronie akcjonariuszy powstaniem przychodów, a zatem - obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego według stawki 19% od podstawy opodatkowania.
Warto przy tym zaznaczyć, że od wkładów zaliczanych na kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej nie uiszcza się podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ spółka ta nie została objęta regulacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Prosta spółka akcyjna z założenia sprawdzi się w przypadku innowacyjnych przedsiębiorstw, które opierają się na wiedzy i umiejętnościach udziałowców. To model prezentowany m.in. przez startupy oraz wiele firm z branży technologicznej. Ustawodawca, tworząc konstrukcję Prostej Spółki Akcyjnej, dążył do maksymalnego wyeliminowania ograniczeń, które limitowałyby możliwość rozwoju firmy.
Więcej informacji na temat prostej spółki akcyjnej znajduje się w naszym serwisie w artykule dostępnym tutaj.

Stan prawny: 25 października 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.).

 

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT