Wielkość tekstu
Kontrast serwisu
Bezpłatny Program PIT 2017

Umowa o pracę na dwóch stanowiskach

Przedsiębiorco, zanim zatrudnisz jednego pracownika na dwóch stanowiskach w ramach jednej umowy o pracę musisz wiedzieć, jak prawidłowo sformułować zapisy umowy o pracę, aby uniknąć zarzutu obejścia prawa i narazić się na ryzyko wytoczenia powództwa o zapłatę zaległych wynagrodzenia z tytułu nadgodzin.

Przepisy kodeksu pracy nie zawierają odrębnej regulacji dotyczącej zatrudniania jednego pracownika u jednego pracodawcy, na dwóch stanowiskach w ramach jednej umowy o pracę. Działanie takie jest prawnie dopuszczalne, ale w praktyce może nastręczać wielu trudności. Bez względu na to, czy zatrudnisz tego samego pracownika na jednym lub kilku stanowiskach, w ramach jednej lub więcej umów o pracę, w istocie będzie was łączył jeden stosunek pracy. Bardzo ważne jest przy tym, aby przyjęta przez Ciebie konstrukcja, warunki pracy i płacy oraz łączny wymiar etatu na wszystkich powierzonych pracownikowi stanowiskach nie przekroczyły kodeksowych wartości.

Przede wszystkim zakres obowiązków na każdym z powierzanych pracownikowi stanowisk musi być rzeczywiście odmienny, np. magazynier i kierowca lub sekretarka i księgowa.

Ponadto pracownik na żadnym z powierzonych mu stanowisk nie może być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Tym samym praca na każdym stanowisku musi być wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym suma etatów nie może przekraczać jednego pełnego etatu, ale może być mniejsza. W przeciwnym wypadku może grozić Ci m.in. zarzut obejścia przepisów o nadgodzinach. Pracownik nie może przy tym jednocześnie w tym samym czasie pracować na dwóch stanowiskach i w tym samym czasie wykonywać różnych obowiązków.

Formułując postanowienia umowy o pracę oraz określając zakres obowiązków powinieneś tak je ukształtować, aby zachować ich odrębność.

Fakt, iż zawierasz umowę o pracę z jednym pracownikiem na dwóch stanowiskach nie powinien również odwracać uwagi od istotnych elementów, które powinny znaleźć się w każdej umowie o pracę, a także od obowiązujących od 22 lutego 2016 r. nowych zasadach zatrudniania pracowników na czas określony oraz zapewnić wynagrodzenie minimalne.

Poniżej przedstawiamy wzór umowy o pracę z jednym pracownikiem na dwóch stanowiskach wraz z objaśnieniami.

pobierz wzór

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
Pamiętaj o rozliczeniu podatku PIT za 2016

Pobierz Bezpłatny Program PIT 2017 i Wyślij e-Deklarację

Program Rozlicza: PIT 28 PIT 36 PIT 36L PIT 37 PIT 38 PIT 39

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne

Przekaż darowiznę on-line:

dalej
Wypełnienie pól oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe.
 
x

baner rozlicz pit za 2016 300x300