Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Umowa o pracę na dwóch stanowiskach

Przedsiębiorco, zanim zatrudnisz jednego pracownika na dwóch stanowiskach w ramach jednej umowy o pracę musisz wiedzieć, jak prawidłowo sformułować zapisy umowy o pracę, aby uniknąć zarzutu obejścia prawa i narazić się na ryzyko wytoczenia powództwa o zapłatę zaległych wynagrodzenia z tytułu nadgodzin.

Przepisy kodeksu pracy nie zawierają odrębnej regulacji dotyczącej zatrudniania jednego pracownika u jednego pracodawcy, na dwóch stanowiskach w ramach jednej umowy o pracę. Działanie takie jest prawnie dopuszczalne, ale w praktyce może nastręczać wielu trudności. Bez względu na to, czy zatrudnisz tego samego pracownika na jednym lub kilku stanowiskach, w ramach jednej lub więcej umów o pracę, w istocie będzie was łączył jeden stosunek pracy. Bardzo ważne jest przy tym, aby przyjęta przez Ciebie konstrukcja, warunki pracy i płacy oraz łączny wymiar etatu na wszystkich powierzonych pracownikowi stanowiskach nie przekroczyły kodeksowych wartości.

Przede wszystkim zakres obowiązków na każdym z powierzanych pracownikowi stanowisk musi być rzeczywiście odmienny, np. magazynier i kierowca lub sekretarka i księgowa.

Ponadto pracownik na żadnym z powierzonych mu stanowisk nie może być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Tym samym praca na każdym stanowisku musi być wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym suma etatów nie może przekraczać jednego pełnego etatu, ale może być mniejsza. W przeciwnym wypadku może grozić Ci m.in. zarzut obejścia przepisów o nadgodzinach. Pracownik nie może przy tym jednocześnie w tym samym czasie pracować na dwóch stanowiskach i w tym samym czasie wykonywać różnych obowiązków.

Formułując postanowienia umowy o pracę oraz określając zakres obowiązków powinieneś tak je ukształtować, aby zachować ich odrębność.

Fakt, iż zawierasz umowę o pracę z jednym pracownikiem na dwóch stanowiskach nie powinien również odwracać uwagi od istotnych elementów, które powinny znaleźć się w każdej umowie o pracę, a także od obowiązujących od 22 lutego 2016 r. nowych zasadach zatrudniania pracowników na czas określony oraz zapewnić wynagrodzenie minimalne.

Poniżej przedstawiamy wzór umowy o pracę z jednym pracownikiem na dwóch stanowiskach wraz z objaśnieniami.

pobierz wzór

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.