Porady eksperta

Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy, a po podjęciu zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej

Użytkowniczka naszego serwisu prosi o udzielenie jej informacji na temat prawa do zasiłku chorobowego. Jak podaje była zatrudniona na podstawie umowy o pracę do dnia 30 listopada 2023 r. (zatrudnienie trwało 12 miesięcy). Następnie w dniach 12 i 13 grudnia podjęła pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną – umowę zlecenia. W dniu 14 grudnia Użytkowniczka zachorowała i otrzymała zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy, trwającej do dnia 05 lutego 2023 r. W związku z tym złożyła wniosek do ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego. Użytkowniczka obawia się, że z uwagi na pracę na podstawie umowy zlecenie po zakończeniu stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, odpadła jej możliwość uzyskania zasiłku chorobowego. Jednocześnie Użytkowniczka jest gotowa zrzec się wynagrodzenia za pracę uzyskanego z umowy zlecenia, by móc otrzymać zasiłek chorobowy.

Poniżej odpowiedź naszych ekspertów:

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wiąże się m.in. z obowiązkowym opłacaniem składki na ubezpieczenie chorobowe (tytuł ubezpieczenia chorobowego). Co do zasady prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje w wypadku, gdy niezdolność do pracy trwa co najmniej 30 dni. Musi ona jednak powstać już po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – w terminie 14 dni od tej daty lub w terminie 3 miesięcy od ustania rzeczonego tytułu w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania przekracza 14 dni albo innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni. Przy czym przedmiotowy zasiłek przysługuje maksymalnie przez 91 dni okresu niezdolności do pracy po ustaniu stosunku pracy na podstawie umowy o pracy. Powyższe wynika z art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nie sposób jednak pominąć brzmienie art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w brzmieniu:

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.  

Jak wskazuje się w piśmiennictwie:

działalnością zarobkową jest działalność stanowiąca źródło dochodu z tytułu własnej pracy, niezależnie od podstawy jej wykonywania. Może nią być na przykład zatrudnienie na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia lub umowy agencyjnej 

(A. Rzetecka-Gil [w:] Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, wyd. II, LEX/el. 2017, art. 13).

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Zatem jeżeli Użytkowniczka podlegała na podstawie umowy zlecenia ubezpieczeniu chorobowemu (np. nie była studentką lub dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego), Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi wypłaty zasiłku chorobowego. Złożenie przez zleceniodawcę ewentualnej korekty, z której wynikałoby, że Użytkowniczka nie była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, a na podstawie np. umowy wolontariatu, stanowić będzie poświadczenie nieprawdy i naraża obie strony na odpowiedzialność karną.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2780).

Źródła:

  1. A. Rzetecka-Gil [w:] Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, wyd. II, LEX/el. 2017, art. 13

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT