Porady eksperta

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony

Użytkowniczka zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie porady prawnej w następującym stanie faktycznym:

W lutym 2023 podpisałam umowę na wynajem terminala płatniczego na czas nieokreślony, w której zawarta jest klauzula lojalnościowa "Akceptant zobowiązuje się, że w okresie czterdziestu ośmiu miesięcy począwszy od daty podpisania wskazanej w komparycji Umowy lub od daty wejścia w życie Aneksu nie wypowie Umowy. W przypadku demontażu urządzeń, wypowiedzenia lub rozwiązania Umowy przed tym okresem przez Fiserv z przyczyn leżących po stronie Akceptanta, Fiserv ma prawo naliczyć karę umowną w wysokości tysiąc pięćset złotych za każdy zdemontowany terminal POS. Wysokość kary jest niezależna od tego, w którym momencie okresu wskazanego w zdaniu pierwszym doszło do naruszenia przez Akceptanta ww. zobowiązania" Z dniem 31.12.2023 zamykam działalność gospodarczą:
1) Kiedy powinnam wypowiedzieć umowę na wynajem terminala, w listopadzie 2023 czy w styczniu 2024 już po zamknięciu działalności gospodarczej?
2) Jeżeli w listopadzie 2023 wypowiem zawartą umowę czy będę musiała zapłacić karę umowną za niedotrzymanie okresu 48 miesięcy trwania umowy?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 659 §1 Kodeksu cywilnego (dalej: „k.c”)

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem jest umową nazwaną, której celem jest uregulowanie zasad dotyczących czasowego korzystania z cudzej rzeczy. Umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jest to zależne od woli stron. 

Jeżeli w umowie jedna strona zobowiązuje się oddać drugiej określoną rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a ta druga strona do zapłaty wynagrodzenia za to używanie, umowę tę należy kwalifikować jako umowę najmu bez względu na to, czy rzecz, której dotyczy umowa, istnieje już w chwili jej zawarcia i ma właściwości określone przez strony, czy też ma ona dopiero powstać w ustalonym terminie lub uzyskać odpowiednie właściwości. Z informacji przekazanych przez Użytkowniczkę przedmiotowa umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Jak wynika z art. 673 k.c. § 1 „Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Natomiast w §2 wskazano, że ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Umowa najmu zawarta na czas nieoznaczony może zostać wypowiedziana przez jedną ze stron, a wypowiedzenie wywoła skutek z upływem terminu określonego w umowie, a w braku terminu umownego – z upływem terminu ustawowego. Do dokonania wypowiedzenia wystarczy złożenie oświadczenia woli drugiej stronie przy czym nie jest wymagane wskazywanie przyczyn uzasadniających zakończenie stosunku najmu. Oświadczenie o wypowiedzeniu podlega ocenie pod kątem nadużycia prawa podmiotowego. Na marginesie trzeba wspomnieć, że strony mogą także rozwiązać najem w drodze umowy, a ponieważ czynność ta opiera się na porozumieniu obu stron, może być dokonana w każdym czasie bez względu na to, czy umowa została zawarta na czas oznaczony, czy na czas nieoznaczony. Ponadto umowa może zawierać warunek rozwiązujący wprowadzający element niepewności co do czasu jej zakończenia.

Mając na uwadze powyższe regulacje należy wskazać, że nie możemy udzielić Użytkowniczce jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, natomiast czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Należy zatem przeanalizować treść umowy łączącej z Wynajmującym. Wskazujemy jednakże, że  Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa świadczy bezpłatną pomoc na rzecz mikro i małych przedsiębiorców. Takie działania wynikają z celów statutowych Fundacji, która nie pobiera opłat a swoje działania. Jednakże należy wskazać, że w ramach udzielanych bezpłatnych porad prawnych Fundacja nie realizuje indywidualnych zleceń. Zgodnie z Regulaminem E-Punktu Konsultacyjnego udostępnionego w serwisie mikroporady.pl porady prawne obejmują jedynie odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania i dotyczą informacji o aktualnym stanie prawnym oraz zmian w przepisach obowiązujących w Polsce, jednak nie obejmują swym zakresem indywidualnych porad  i analizy dokumentów. W tym celu rekomendujemy konsultacje z profesjonalnym pełnomocnikiem.

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy

Stan prawny na dzień: 21 listopada 2023 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.).

Rodzaje odsetek

Odsetki są świadczeniem pieniężnym płatnym za określony czas w oznaczonym procencie, który odnosi się do innej sumy pieniężnej.

Stanowią formę wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału oraz wynagrodzenie za czas, w którym właściciel nie mógł korzystać ze swojego majątku. 
Roszczenie zapłaty odsetek swoje źródło znajdować może w czynności prawnej (umowie), ustawie, orzeczeniu sądu bądź decyzji organu.

Wyróżnia się 3 główne rodzaje odsetek:

  • Odsetki ustawowe (tzw. kapitałowe) - rodzaj odsetek naliczany od pożyczonego kapitału, występuje np. przy umowie pożyczki, kredytu bankowego.
  • Odsetki za opóźnienia – rodzaj odsetek naliczanych w momencie niespłacania całkowitej lub częściowej kwoty wierzytelności.
  • Odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych - Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych to specjalny rodzaj odsetek mający zastosowanie dla transakcji handlowych między przedsiębiorcami.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie, w którym porównujemy kolejno różne rodzaje odsetek.

Zachęcamy do pobrania!


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT