Porady eksperta

Pożyczka udzielona jednoosobowej spółce z o.o przez jej wspólnika

Zapytanie: Pożyczka udzielona jednoosobowej spółce z o.o przez jej wspólnika

Jedną z form pozyskiwania kapitału dla zapewnienia funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są dopłaty oraz pożyczki. Pożyczka może zostać udzielona także przez wspólnik spółki (także w przypadku gdy jest on jej jedynym wspólnikiem). Pożyczka taka powinna zawsze zostać udzielona na podstawie umowy i to czasem z podpisem notarialnie poświadczonym lub za aktem notarialnym.

Umowa pożyczki, została uregulowana w kodeksie cywilnym jako umowa nazwana. Odnoszą się do niej przepisy artykułów 720-724 kodeksu (część szczególna Zobowiązań) Należy pamiętać, że do umowy pożyczki znajdują również zastosowanie przepisy zawarte w części ogólnej zobowiązań (art. 353 i nast. kc).

Pożyczka jest umową, w przypadku której, podobnie jak przy umowie sprzedaży, dochodzi do zmian w obrębie prawa własności przedmiotu umowy. Zgodnie z art. 720 k.c. przez umowę pożyczki rozumiemy taką umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się do przeniesienia na własność biorącego określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku.

W umowie pożyczki powinny znaleźć się m.in. takie postanowienia jak:

  • Kwota pożyczki;
  • Termin spłaty;
  • Oprocentowanie;

Warto wskazać także, że jeżeli wspólnik udziela spółce nieoprocentowanej (czyli nieodpłatnej) pożyczki to po stronie spółki powstaje przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP). Są to odsetki które spółka musiała by zapłacić, uzyskując pożyczkę od niezależnego podmiotu świadczącego usługi pośrednictwa finansowego.

Odsetki, od pożyczki, która jest udzielana spółce przez jej wspólników nie są zaliczane jako koszt uzyskania przychodu spółki. Od wskazanej zasady występują wyjątki gdy odpowiednikiem pożyczki są tzw.  dopłaty o ile są po przewidziane umową spółki, a więc forma dofinansowania środków własnych spółki (powiększenie kapitałów i funduszy własnych spółki).  Nie zwiększa to zobowiązań (długu) i umożliwia wykonanie zysku, wypłatę dywidendy.

Kwota pożyczki udzielonej spółce jej wspólnika nie stanowi przychodu po stronie spółki (art. 12 ust. 4 pkt 1) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób a dla wspólnika-pożyczkodawcy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Pożyczka standardowo objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnej, jednakże w przypadku gdy udzielana jest spółce przez jej wspólnika z tego tytułu.

Ważne:

Pamiętaj także, że jeżeli wspólnik udzielający pożyczki, posiada wspólnotę majątkową w wyniku zawarcia związku małżeńskiego, jego małżonek/małżonka musza wyrazić zgodę na zawarcie umowy pożyczki, chyba że następuje ona z majątku odrębnego, przedmałżeńskiego lub spadku czy darowizny.

Pożyczka powinna zostać opisana w tytule przelewu jako: „pożyczka udzielona spółce na podstawie umowy pożyczki z dnia xxx”.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U 2018.1025);
  • Ustawa z dnia  z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U 2018.1509).

Stan prawny na: 21 lutego 2019 r.

Przykładowe rodzaje finansowania działalności

Przedsiębiorco,

jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą bądź dopiero rozważasz jej rozpoczęcie, istotną dla Ciebie kwestią jest uzyskanie wsparcia finansowego, ułatwiającego Ci rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej bądź wparcie jej rozwoju. W załączonym poradniku prezentujemy najbardziej popularne formy wsparcia i dotacji.

Wśród możliwych form wsparcia możesz odnaleźć m.in.

  • kredyty gotówkowe Bank Gospodarstwa Krajowego;
  • dotację m.in. z środków europejskich;
  • leasingi operacyjne.

Ponadto, jeżeli poszukujesz form wsparcia finansowego Twojej działalności, powinieneś rozważyć także współpracę z tzw. aniołem biznesu, czyli inwestorem umożliwiającym Ci rozpoczęcie prowadzenia działalności bądź jej rozwój poprzez oferowane wsparcie finansowe w postaci swojego prywatnego kapitału.

Najprostszą drogą na pozyskanie anioła biznesu jest zwrócenie się do instytucji zrzeszającej osoby chętne do inwestowania w perspektywiczne projekty. W Polsce jedną z najstarszych i najpopularniejszych instytucji tego typu jest PolBAN Business Angel Club z siedzibą w Bydgoszczy i biurem w Warszawie.

O aniołach biznesu więcej możesz przeczytać w poniższym linku:
https://mikroporady.pl/slownik-pojec/aniol-biznesu

Ponadto, warto rozważyć zasilanie kapitału przedsiębiorstwa w zamian za objęcie akcji przez fundusz Venture Capital, o którym więcej możesz przeczytać tu: https://mikroporady.pl/slownik-pojec/venture-capital.

Kolejną formą wsparcia wewnętrznego jest tzw. franchising czyli sprzedaż towarów, usług lub technologii, oparta na ścisłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcam.

Patrz szerzej: https://mikroporady.pl/slownik-pojec/franchising

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównaliśmy różne dostępne na rynku formy wsparcia działalności gospodarczej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT