Porady eksperta

Obowiązki dozorcy ruchomości zajętej przez komornika

Użytkowniczka serwisu zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, jakie obowiązki ma dozorca rzeczy ruchomej (samochodu) zajętej przez komornika.

 

Konsekwencje zajęcia ruchomości

Zajęcie rzeczy przez komornika sądowego jest silnie ingerującym w prawo własność sposobem egzekucji, lecz często stanowi jedyny skuteczny sposobem wyegzekwowania należności. Skierowania egzekucji do środków transportowych będących własnością przedsiębiorstwa, bądź przedmiotem leasingu, jest częste lecz kwestię dotyczące zajęcia i odebrania pojazdu mało znane; co uniemożliwia podjęcie odpowiednich działań prawnych zarówno przez dłużnika jak i wierzyciela.

Egzekucja z ruchomości jest szczególnie dotkliwa i uciążliwa dla przedsiębiorstwa branży transportowej, komornik zajmując środek transportu może uniemożliwić prowadzenie działalności co spowoduje pogłębienie niewypłacalności. Dzięki elektronicznemu dostępowi do systemu CEPIK, oraz ustawowemu obowiązkowi leasingodawców do udzielania żądanych przez organ egzekucyjny informacji; komornik doskonale wie jaką flotą dysponuje przedsiębiorca.

Zarówno właściciele firm jak i zarządzający transportem w większości mają mylne przekonanie, że pojazd użytkowany na podstawie umowy leasingowej lub obarczony zastawem bankowym nie podlega zajęciu i odebraniu; z punktu widzenia komornika nie ma to znaczenia. Odpowiednie zastosowanie instytucji zajęcia praw majątkowych czyni taką egzekucję możliwą i skuteczną.

 

Obowiązki dozorcy zajętej ruchomości

Zgodnie z art. 865 k.p.c. Dozorca lub dłużnik, któremu powierzono dozór, obowiązani są przechowywać oddane im pod dozór ruchomości z taką starannością, aby nie straciły na wartości, i oddać je na wezwanie komornika lub stosownie do orzeczenia sądu albo na zgodne wezwanie obu stron. Jeżeli dozorca lub dłużnik zobowiązany do wydania ruchomości ich nie oddaje, komornik mu je odbiera. Dozorca obowiązany jest zawiadomić komornika o zamierzonej zmianie miejsca przechowania ruchomości.

Jak wynika z powyższego, poza obowiązkiem utrzymywania ruchomości w stanie, który nie powoduje utraty jej wartości, dozorca ma obowiązek oddania zajętych ruchomości na wezwanie komornika stosownie do orzeczenia sądu albo na zgodne wezwanie obu stron. W sytuacji gdy ustanowiony dozorca lub dłużnik na wezwanie uprawnionego podmiotu do wydania ruchomości ich nie oddaje, komornik mu je odbiera. Przy realizacji tej normy należy przyjąć, iż zastosowanie będą miały przepisy regulujące egzekucję wydania rzeczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Odpowiedzialność dozorcy zajętej ruchomości

Warto dodać, że zgodnie z art. 857 k.p.c. dozorca nie odpowiada za pogorszenie, uszkodzenie, zniszczenie lub zaginięcie zajętych ruchomości, jeżeli zachował staranność, do jakiej był obowiązany w myśl przepisu artykułu 856 k.p.c. Dłużnikowi nie przysługuje roszczenie do wierzyciela z powodu uszkodzenia lub zaginięcia zajętych ruchomości podczas ich przewożenia, przesyłki lub przechowywania u dozorcy.

Odpowiedzialność dozorcy oceniana jest przez pryzmat zachowania przez niego staranności, do jakiej był on obowiązany w myśl art. 856. Definicja należytej staranności znajduje się w art. 355 k.c. W przełożeniu na omawianą regulację dozorca obowiązany jest do zachowania staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju, chyba że dozorca sprawuje dozór w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i ma status specjalisty. W takiej sytuacji należyta staranność będzie oceniana przez pryzmat zawodowego charakteru tej działalności.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w naszym serwisie dotyczącym egzekucji: Wyszukiwarka - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/


Dziękujemy

Stan prawny: 13 sierpnia 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.).

 

Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych

Zawierając umowę, nawet przy wyjątkowo zgodnych negocjacjach jej treści, warto jest umieścić postanowienia, stanowiące zabezpieczenie jej prawidłowego wykonania. Celem zabezpieczenia wprowadzonego w umowie jest „przymuszenie” bądź „zachęcanie” do wykonania wskazanych w umowie zobowiązań. W przypadku niewykonania zobowiązań, stronie przeciwnej przysługują uprawnienia wskazane w zabezpieczeniu, które z założenia są niekorzystne dla strony, która nie wykona swojego zobowiązania.

Poniżej przedstawiamy tabelkę z omówieniem zabezpieczeń właściwych dla roszczeń pieniężnych.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT