Porady eksperta

Działalność nierejestrowana wykonywana przez małżonków

Użytkownicy naszego serwisu zwrócili się z zapytaniem do naszych ekspertów dotyczącym prowadzenia działalności nierejestrowanej. Użytkownicy chcieli poznać odpowiedź na pytanie, czy mogą prowadzić tożsamą działalność nieewidencjonowaną (nierejestrowaną).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku (Dz.U 2019.1292) Prawo przedsiębiorców (dalej jako: „Prawo przedsiębiorców”) nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez:

1) osobę fizyczną,

2) której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

3) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Działalność taka stanowi działalność nierejestrowaną (nieewidnecjonowaną), której nie trzeba zgłaszać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Urzędu Skarbowego ani Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w konsekwencji osoba prowadząca nierejestrowaną działalność gospodarczą nie jest zobowiązana do opłacania comiesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne.

Z chwilą zgłoszenia działalności do CEiDG działalność staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku, a prowadzący działalność staje się przedsiębiorcą. Należy pamiętać, że osoba która prowadzi działalność nieewidencjonowaną nie ma obowiązku złożenia wniosku o wpis do CEIDG, jednakże jest to wyłącznie jej prawo, a nie obowiązek – nie istnieją przeciwskazania do złożenia takiego wniosku.

Należy także pamiętać, że przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej nie są powiązane z przepisami dotyczącymi tzw. ulgi na start, czyli ulgi przygotowanej dla nowych przedsiębiorców, którzy przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności zobowiązani są wyłącznie do uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a następnie mogą płacić składkę na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości. Nie istnieją wiec przeciwskazania, aby osoba, która prowadzi działalność nierejestrową w sytuacji gdy uzyskiwany z niej przychód przewyższy kwotę 50% minimalnego wynagrodzenia, zgłosiła prowadzenie działalności w CEiDG i skorzystała z tzw. ulgi na start.

Działalność nierejestrowana może być wykonywana wyłącznie przez osobę fizyczną, nie może być wykonywana w ramach spółki (art. 5 ust. 5 Prawa przedsiębiorców).

Wskazujemy, że prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów. Przychody z prowadzenia takiej działalności nie są zwolnione od podatku.

Działalność nierejestrowa nie podlega obowiązkowi odprowadzania okresowych (miesięcznych lub kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy, ale osiągane przychody i ponoszone koszty uzyskania przychodów powinny zostać wskazane w rocznym zeznaniu PIT-36. Przychody z działalności nierejestrowanej zalicza się do tzw. „innych źródeł” przychodów i w ramach tego źródła ujmuje w rocznej deklaracji podatkowej.

Przepisy Prawa przedsiębiorców oraz innych ustaw nie znajdują przeciwskazań, aby działalność nieewidencjonowaną prowadzili małżonkowie. Do decyzji małżonków należy czy działalność nierejestrową będzie prowadziło jedno z nich (nie przekraczając limitów, o których mowa powyżej), czy też każdy z nich oddzielnie.

Stan prawny na 25 listopada 2020 roku.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców (Dz.U 2019.1292).

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT