Zgromadzenie właściwych dokumentów
Jeżeli chcesz dochodzić należnej Ci wierzytelności, i posiadasz ku temu odpowiedni tytuł egzekucyjny, powinieneś przed rozpoczęciem postępowania egzekucyjnego dowiedzieć się czy posiadany przez Ciebie tytuł egzekucyjny posiada już klauzule wykonalności nadaną z urzędu czy musisz wystąpić po nią do właściwego organu bądź sądu. Poniższe informacje pozwolą Ci zgromadzić właściwe dokumenty oraz przygotować krok po kroku wniosek o nadanie klauzuli wykonalności posiadanemu przez Ciebie tytułowi egzekucyjnemu.
Klauzula wykonalności a tytuł egzekucyjny
Tytuł egzekucyjny jest to dokument urzędowy, który stwierdza istnienie i określa treść roszczeń Wierzyciela przeciwko Dłużnikowi.
Jako tytuły egzekucyjne zgodnie z przepisami uznawane są:
- prawomocne orzeczenia sądu lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu;
- ugody zawarte przed sądem;
- orzeczenia referendarza sądowego prawomocne bądź podlegające natychmiastowemu wykonaniu;
- orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
- akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które obejmują obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, bądź też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
- akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które obejmują obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
- akty notarialne, w których niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Wniosek o klauzulę wykonalności
Klauzula wykonalności jest niezbędna dla rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.
Klauzula nadawana jest prawomocnym tytułom egzekucyjnym na wniosek wierzyciela, może także w szczególnie określonych ustawą przepisach, zostać nadana przez organ z urzędu m.in. w przypadku gdy:
- w elektronicznym postępowaniu został wydany nakaz zapłaty (art. 782 k.p.c);
- wydano prawomocne postanowienie o ukaraniu grzywną (art. 7681 k.p.c);
- wydano prawomocne postanowienie komornika w przedmiocie kosztów egzekucyjnych (art. 7701 );
- wydano prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności (art. 999 §1);
- wydano prawomocne postanowienie nakazujące dłużnikowi zapłatę wierzycielowi sumy pieniężnej za czas zwłoki w wykonaniu czynności niezastępowalnej (art. 10501 k.p.c);
- wydano prawomocne postanowienie nakazujące dłużnikowi zapłatę wierzycielowi sumy pieniężnej za naruszenie obowiązku zaniechania lub nieprzeszkadzania czynnościom wierzyciela (art. 10511 k.p.c, art. 10501 § 3 k.p.c.);
- wydano orzeczenie co do kosztów i grzywien, które podlegają egzekucji sądowej – zgodnie z treścią (art. 228 p.p.s.a).
W pozostałych przypadkach należy wystąpić do właściwego organu o opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności.
Z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności można wystąpić dla prawomocnego tytułu egzekucyjnego, czyli orzeczenia na które nie przysługuje już środek odwoławczy bądź środki zaskarżenia (np. sprzeciw od nakazu zapłaty, zarzuty).
Termin wydania klauzuli wykonalności
Klauzula wykonalności powinna zgodnie z przepisami zostać wydana bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku (art. 7811 k.p.c).
Z chwilą gdy uzyskasz klauzulę wykonalności, to tytuł egzekucyjny staje się tytułem egzekucyjnym i może być stosowany do postępowania egzekucyjnego, które najczęściej prowadzi komornik.
Jak wygląda klauzula wykonalności?
Najczęściej jest zamieszczana w uproszczonej formie poprzez umieszczenie na tytule egzekucyjnym odpowiedniej pieczątki z informacją o nadaniu klauzuli wykonalności podpisanej przez sędziego bądź uprawnionego referendarza sądowego.
Jest to forma stosowana do tytułów egzekucyjnych takich, jak orzeczenia sądów i referendarzy sądowych oraz do ugód zawieranych przed sądem.
Orzeczenia wydawane w elektronicznym postępowaniu upominawczym, które jak wskazano powyżej posiadają klauzule wykonalności nadaną z urzędu, opatrywane są nią w chwili wydania i opatrzenia podpisem elektronicznym sędziego lub referendarza sądowego.
Odrębnie wydaje się postanowienie o przyznaniu klauzuli tytułom egzekucyjnym, które nie zostały wydane przez sąd (np. akty notarialne o poddaniu się dobrowolnie egzekucji) oraz do klauzul wydawanych wobec osób trzecich, czyli wobec wspólników handlowych spółek osobowych ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, wobec małżonka dłużnika, lub wobec osoby, na którą przeszły po powstaniu tytułu egzekucyjnego obowiązki lub uprawnienia z niego wynikające.
Wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności
Na samym początku przed rozpoczęciem pisania wniosku musisz ustalić sąd właściwy do wydania klauzuli wykonalności.
Tytułom egzekucyjnym, które zostały wydane przez sąd klauzule wykonalności nadaje sąd I instancji, przed którym sprawa się toczyła. Jeżeli jednak wyrok uprawomocnił się dopiero przed sądem II instancji to można także wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli do sądu II instancji.
Następnie powinieneś ustalić dokładne dane dłużnika wraz z jego nr PESEL/NIP/KRS czili nr przypisany tylko jednej osobie fizycznej bądź prawnej umożliwiający jej właściwą identyfikację (dane powinny znajdować się i być zgodne z danymi wskazanymi na tytule egzekucyjnym).
Treść wniosku powinna sprowadzać się do ogólnego zapisu brzmiącego
Wnoszę o:
1. opatrzenie klauzulą wykonalności na rzecz wierzyciela załączonego do wniosku prawomocnego wyroku __________________________wydanego w dniu __________________ sygn. akt ____________________
2. doręczenie wierzycielowi tytułu wykonawczego, obejmującego odpis wyroku wraz z klauzulą wykonalności;
3. zasądzenie od dłużnika na rzecz wierzyciela kosztów postępowania klauzulowego według norm przepisanych.
Załączenie tytułu egzekucyjnego do wniosku
Do wniosku powinieneś załączyć przedmiotowy tytuł egzekucyjny.
Istotne jest także uiszczenie opłaty zgodnej z wysokością wskazaną w Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Nie pobiera się opłaty od pierwszego wniosku o wydanie na podstawie akt odpisu orzeczenia kończącego postępowanie z klauzulą wykonalności, złożonego przez stronę, która wszczęła postępowanie. W ściśle określonych wypadkach opłata od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wynosić będzie 50 zł (art. 71 ustawy o dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Na podstawie wniosku sąd wyda Ci jeden tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności, jeśli więc chciałbyś prowadzić postępowanie egzekucyjne wymagające kilku dokumentów (np. jeden wniosek chcesz skierować do komornika, a drugi o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach dłużnika do sądu właściwemu miejscowo przedmiotowej nieruchomości) powinieneś wskazać to również w przedmiotowym wniosku.
Zobacz także: