Porady eksperta

Zatrudnienie na podstawie umowy o świadczenie usług

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie porady prawnej w następującym stanie faktycznym:

Dzień dobry, jestem zatrudniony na umowę o świadczenie usług. Zawierając umowę pracodawca obiecał mi płatny urlop - 26 dni w roku. Teraz za każdym razem, gdy proponuję, że wezmę do wykorzystania, pracodawca nie chce się zgodzić. Jak mam wymusić, aby dał mi urlop? Czy mogę po prostu nie przyjąć do pracy?

Podstawa prawna umowy o świadczenie usług

Do kwestii związanych z umową o świadczenie usług mają zastosowanie przepisy dotyczące umowy zlecenia. Natomiast kwestie związane z umowami zlecenia regulowane są przez Kodeks cywilny. Trzeba wiedzieć, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w świetle Kodeksu pracy i nie przysługują im różne uprawnienia pracownicze. Między innymi nie mają prawa do korzystania z płatnego urlopu wypoczynkowego. Od tej podstawowej zasady istnieją wyjątki dopuszczające możliwość skorzystania z płatnych dni urlopu przez osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

 

Definicja umowy o świadczenie usług

Umowa o świadczenie usług jest umową cywilnoprawną. Wszelkie regulacje z nią związane zawiera Kodeks cywilny. W związku z powyższym w przypadku zleceniobiorcy świadczącego usługę pracy nie mają zastosowania przepisy zawarte w Kodeksie pracy, również te odnoszące się do urlopów. Wynika z nich, że zleceniobiorca w zasadzie nie ma prawa do skorzystania z płatnego urlopu jaki przysługuje osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracując na umowie zlecenia nie można mieć płatnego dnia wolnego. Cechą umów zlecenia jest duża dowolność, dlatego można w nich zawrzeć informacje istotne dla obu stron umowy, oczywiście w granicach prawa. 

 

Elementy umowy o świadczenie usług

Umowa o świadczenie usług z pracownikiem powinna zawierać przede wszystkim niżej wymienione elementy, takie jak: 

  • oznaczenie stron umowy ze wskazaniem danych zleceniodawcy i zleceniobiorcy
  • szczegółowe określenie przedmiotu zlecenia
  • należne wynagrodzenie pod warunkiem, że umowa jest odpłatna
  • datę rozpoczęcia wykonywania umowy oraz datę zakończenia
  • inne postanowienia
  • podpisy obu stron umowy.

W innych postanowieniach mogą zostać zawarte dodatkowe informacje, takie jak przykładowo dotyczące przerw zleceniobiorcy od wykonywania pracy czy zasad związanych z wypowiedzeniem umowy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

 

Umowa o świadczenie usług a urlop wypoczynkowy

Osoby zatrudnione na umowie o świadczenie usług nie mają prawa do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, tak jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, które zgodnie z przepisami nie mogą zrzec się tego prawa. W związku z tym zleceniobiorca nie może złożyć wniosku o nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy ani żaden inny wynikający z Kodeksu pracy. Jednak strony umowy zlecenia: zleceniodawca i zleceniobiorca mogą ustalić między sobą możliwość skorzystania z płatnych dni wolnych od pracy przez zleceniobiorcę. Art. 353 (1) Kodeksu cywilnego wskazuje, ze strony zawierające umowę zlecenia mogą dowolnie uzgodnić między sobą jej treść zgodnie z przyjętymi ustaleniami pod warunkiem, że nie będą one sprzeczne z przepisami i zasadami życia społecznego. W związku z powyższym w umowie zlecenia może znaleźć się zapis mówiący, że osoba zatrudniona na umowie zlecenie ma prawo do płatnych dni urlopu wypoczynkowego. 

Jeżeli w umowie po ustaleniach obu stron zostanie umieszczony zapis mówiący o czasie wolnym od wykonywania usług świadczenia pracy przez zleceniobiorcę, to w takiej sytuacji ma on prawo do płatnych dni wolnych. Najczęściej taki zapis umieszcza się w dodatkowych postanowieniach danej umowy. Zleceniodawca w tym miejscu powinien wskazać ilość przysługujących wolnych dni. Jednocześnie musi pamiętać o tym, aby w treści umowy nie użyć słowa „urlop”, które dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Inaczej taki zapis może budzić pewne wątpliwości co do prawidłowości umowy pod kątem prawnym, ponieważ urlop kojarzy się głównie z umową o pracę. W tej sytuacji zleceniodawca mógłby zostać posądzony o zawarcie umowy niezgodnej z prawem i przypominającej umowę o pracę. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o umowie o świadczeniu usług, koniecznie zaglądnij do naszego serwisu w którym został udostępniony obszerny wzór przedmiotowej umowy: Umowa o świadczenie usług - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy

Stan prawny: 28 sierpnia 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 z późn. zm.).

 

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT