Porady eksperta

Przedawnienie odsetek w egzekucji

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, jaki jest okres przedawnienia odsetek w egzekucji. Do zapytania załączył dokument z działu windykacji zawierające ostateczne wezwanie do zapłaty należności.

 

Przedawnienie roszczeń

Słowem wstępu należy zaznaczyć, że Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa świadczy bezpłatną pomoc na rzecz mikro i małych przedsiębiorców. Takie działania wynikają z celów statutowych Fundacji, która nie pobiera opłat a swoje działania. Jednakże należy wskazać, że w ramach udzielanych bezpłatnych porad prawnych Fundacja nie realizuje indywidualnych zleceń. Zgodnie z Regulaminem E-Punktu Konsultacyjnego udostępnionego w serwisie mikroporady.pl porady prawne obejmują jedynie odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania i dotyczą informacji o aktualnym stanie prawnym oraz zmian w przepisach obowiązujących w Polsce, jednak nie obejmują swym zakresem analizy dokumentów. W związku z powyższym, poniżej zostaną opisane zasady związane z przedawnieniem odsetek.
   

Warto na wstępie wyjaśnić, że dokument załączony przez Użytkownika nie stanowi pisma od Komornika. Jest to wezwanie do zapłaty pod rygorem wszczęcia egzekucji komorniczej. Przedawnienie roszczeń umożliwia odmowę spełnienia świadczenia, które powinien otrzymać wierzyciel od dłużnika. Przedawnienie dojdzie do skutku, jeżeli upłynie okres czasu wskazany przez przepisy prawa. Podstawowym terminem przedawnienia roszczenia jest termin sześcioletni, istnieją jednak krótsze terminy przedawnienia dla poszczególnych roszczeń.

 

Podstawa prawna przedawnienia

Zgodnie z art. 117 § 2 Kodeksu cywilnego, po upływie określonego w ustawie terminu, ten przeciwko komu roszczenie przysługuje (dłużnik), może uchylić się od jego zaspokojenia. Aby uchylić się od zaspokojenia roszczenia przysługującego wierzycielowi należy poinformować wierzyciela o upływie terminu przedawnienia roszczenia i odmowie spełnienia świadczenia. Dochodzi do tego poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia.

Zarzut przedawnienia roszczenia może być podniesiony zarówno na etapie postępowania przedsądowego, jak i na etapie postępowania sądowego. Jeżeli w danej sprawie będzie prowadzone postępowanie sądowe konieczne jest podniesienie zarzutu przedawnienia w toku postępowania sądowego, niezależnie od tego, że zarzut przedawnienia był już podniesiony jeszcze przed wniesieniem pozwu. Bardzo istotne jest, aby prawidłowo obliczyć termin przedawnienia.

 

Obliczenie terminu przedawnienia

Aby dobrze zrozumieć zasady obliczania terminów przedawnienia roszczeń, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obliczania terminów w ogóle. Trzeba przy tym pamiętać, że zasady obliczania terminów wynikające z kodeksu cywilnego stosuje się jedynie wówczas, gdy ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin, nie określając sposobu jego obliczania. Wtedy należy pamiętać, że:

  • termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia;
  • jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło;
  • termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia;
jeżeli termin jest oznaczony na początek, środek lub koniec miesiąca, rozumie się przez to

  • pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca;
  • termin półmiesięczny jest równy piętnastu dniom.

Warto również podkreślić, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Tym samym termin nie upływa ani w dzień ustawowo wolny od pracy, ani w sobotę.


Przerwanie biegu terminu przedawnienia

W przypadku obliczania terminu przedawnienia roszczeń nie wolno zapominać o dwóch kwestiach: początku biegu przedawnienia oraz okolicznościach, które powodują jego przerwanie lub zawieszenie. Regułą, wyrażoną w art. 120 par. 1 k.c. jest, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Gdy rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, to jego ewentualna bierność nie ma znaczenia dla obliczania tego terminu. Zawsze bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Natomiast w przypadku roszczeń o zaniechanie znaczenie ma dzień, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje nie zastosował się do treści roszczenia. Osobną kwestią jest zawieszenie i przerwanie biegu terminu przedawnienia. W pierwszym przypadku chodzi o okoliczności, które powodują, że termin przedawnienia w ogóle nie zaczyna biec, a gdyby okoliczność ta wystąpiła już w czasie biegu, to dochodzi do jego zawieszenia, a więc swojego rodzaju „przerwy”. Po ustąpieniu tej okoliczności, termin biegnie dalej. Przykładem przyczyn prowadzących do zawieszenia biegu terminu przedawnienia mogą być roszczenia przysługujące jednemu z małżonków przeciwko drugiemu.

Termin ten pozostaje zawieszony przez cały czas trwania małżeństwa.
Natomiast przerwanie terminu przedawnienia oznacza, że termin biegnie na nowo, czyli niejako wraca do punktu wyjścia.

Z dokumentów przesłanych przez Użytkownika wynika, że część roszczeń może być przedawniona. Jednak celem dokładnego obliczenia roszczeń pozostałych do zapłaty rekomendujemy kontakt z prawnikiem i uzyskanie indywidualnej porady prawnej.

Na naszym serwisie opublikowaliśmy artykuł dotyczący obliczania terminów przedawnienia roszczeń. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią: Przedawnienie roszczeń - terminy - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony

 

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy


Stan prawny: 11 września 2024 r.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.).

 

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT