Porady eksperta

Jeżeli ktoś płaci składki od deklarowanej podstawy wyższej niż najniższa podstawa może składać wniosek o zwolnienie z opłacania składek? Czy zwolnienie z obowiązku składkowego (opłacenie składek przez budżet państwa) oznacza, że za dany miesiąc płatnik nie może wykazać w deklaracji podstawy wyższej niż minimalna, czy że może wykazać wyższą podstawę, ale budżet opłaci mu składkę tylko od minimalnej podstawy (resztę dopłaca sam)?

Bezpłatny Program Do Rozliczenia PIT za 2019

W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność opłacającej składki wyłącznie na własne ubezpieczenia czy też osoby duchownej zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają nieopłacone należności z tytułu składek ustalone od obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek. Jeżeli podstawa wykazana w dokumentach rozliczeniowych będzie wyższa, płatnik będzie zobowiązany do dopłacenia różnicy.

ZUS - Zadaj pytanie ekspertowi

Pomogliśmy?

Teraz Ty możesz pomóc nam!

Z tego tekstu możesz korzystać za darmo, ale nie powstał za darmo i poświęciliśmy na niego sporo czasu. Ty również możesz pomóc w tworzeniu kolejnych, wspierając nas finansowo.
Wystarczy nawet niewielka kwota.

Wybierz kwotę darowizny i przejdź do szybkiej, bezpiecznej płatności internetowej:

/ miesięcznie

  • Wybierz lub wpisz kwotę darowizny