Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Sprzedaż majątku należącego do osoby prowadzącej jednoosobowa działalność gospodarczą, która została zakończona

Pytanie z dnia 3 lipca 2018

Zapytanie: Sprzedaż majątku należącego do osoby prowadzącej jednoosobowa działalność gospodarczą, która została zakończona.

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonego przedsiębiorstwa majątek staje się prywatnym majątkiem prowadzącego działalność. Jednakże jeżeli prowadzący działalność zdecyduje się po zakończeniu działalności wyprzedać część lub całość mienia pozostałego z działalności, musi on odprowadzić podatek jak od dochodu z działalności gospodarczej

Na taki obowiązek wskazuje art. 14 ust. 2 pkt 17 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa), wskazując że „przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  • pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie,
  • otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki”.

Zgodnie z art. Art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a Ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej lub prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeżeli więc sprzedaż mienia pozostałego z działalności gospodarczej  nastąpi po 6 latach nie jest ona uznawana jako przychód działalności i nie powoduje obowiązku podatkowego z działalności gospodarczej.

Podsumowując powyższe, jeżeli sprzedaż mienia podchodzącego z prowadzonej  nastąpi po jej zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej, ale przed upływem 6 letniego terminu, to transakcję taką należy wykazać jako przychód z działalności gospodarczej i odprowadzić od niej właściwy podatek.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r., Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  •  Art. 14 ust. 2 pkt 17 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Stan prawny na 2 lipca 2018 r. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.