Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Indywidualny (osobisty) i firmowy rachunek bankowy a prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Pytanie z dnia 29.03.2016

Przedstawiony problem prawny: indywidualny (osobisty) i firmowy rachunek bankowy a prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Odpowiedź na problem prawny:

W przedstawionym stanie faktycznym pytający planuje rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym skierował pytanie w zakresie ewentualnych korzyści płynących z nieotwierania rachunku firmowego i regulowania należności w prowadzonej działalności jedynie przez rachunek osobisty. Ponadto, pytający oczekiwał odpowiedzi, w tym zakresie odnoście zawarcia umowy z siecią komórkową oraz możliwości odliczania, jako kosztów uzyskania przychodu, transakcji opłacanych z rachunku indywidualnego a stwierdzonych fakturą VAT (przy jednoczesnym prowadzenia firmowego rachunku bankowego).

Rekomendacje: Na wstępie wskazujemy, iż udzielanie porad podatkowych wykracza poza zakres E-punktu konsultacyjnego, określony w Dziale II pkt. 4 Regulaminu udostępniania informacji i porad w systemie E-punktu konsultacyjnego w ramach serwisu Mikroporady.pl. Skierowane pytanie objęte jest zaś problematyką podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże odpowiadając wprost, przepisy podatkowe umożliwiają odliczenie kosztów uzyskania przychodu w przedstawionej sytuacji tj. transakcji w ramach działalności lecz opłaconych z rachunku osobistego

Informujemy, iż udzielnie odpowiedzi na powyższe pytania może nastąpić jedynie w ogólnej formule z uwagi na to, iż realne rozważenie ewentualnych korzyści płynących z przyjęcia jednej z opcji, zarówno w przypadku wyboru jednoczesnego prowadzenia dwóch rachunków (firmowego i indywidualnego) czy też wyłącznie indywidualnego, jak i w kontekście wyboru stosownej umowy z siecią komórkową, może nastąpić jedynie po uprzednim przeanalizowaniu aktualnych ofert i ogólnych warunków umów banków i sieci komórkowych.

Ogólnie wskazujemy, iż co do zasady, z uwagi na potrzebę dywersyfikacji ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, rekomendowane jest otworzenie oraz prowadzenie firmowego rachunku bankowego i posługiwanie się we wszelkich kontaktach gospodarczych jedynie numerem jego kont, celem ochrony indywidualnego rachunku bankowego i zachowania wymaganej przejrzystości. Należy jednakże zauważyć, że utrzymanie firmowego rachunku bankowego (prowizje i opłaty bankowe) bywa droższe od indywidualnego. Z drugiej strony, utrzymanie indywidualnego rachunku bankowego wymaga dokonywania podziału proporcjonalnego prowizji i stosownych opłat bankowych związanych/niezwiązanych z prowadzoną działalnością.

W przypadku umowy z siecią komórkową rekomendowane jest utrzymywanie jednocześnie dwóch numerów (indywidualny i służbowy), przy czym główny „ruch" przebiega wówczas na „numerze służbowym".

Stan prawny aktualny na 30 marca 2016 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.