Porady eksperta

Umowa zlecenie ze studentem poniżej 26 roku życia

Użytkownik naszego serwisu chce zatrudnić studenta, który nie ukończył jeszcze 26 roku życie - Zleceniodawca zapytał więc naszych ekspertów o zobowiązania publicznoprawne wynikające z tego typu umowy.

Poniżej ich odpowiedź:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1988 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 6-8), studenci poniżej 26 roku życia, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia nie podlegają obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Studenci poniżej 26 roku życia do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszeni są przez uczelnie na której studiują.

Studenci, poniżej 26 roku życia oraz ich potencjalni zleceniodawcy najczęściej wybierają formie zawarcia umowy zlecenia, która jest dla nich jedną z najkorzystniejszych opcji.

Możliwość zatrudnienia studenta poniżej 26 roku życia na umowę zlecenie stanowi popularną opcję zatrudnienia, korzystną zarówno dla pracodawcy, jak i samego studenta.

Zgodnie z przedstawionymi powyżej twierdzeniami dopiero po ukończeniu przez studenta 26 roku życia zasady opodatkowania dochodów stają się identyczne jak w przypadku innych zleceniobiorców, co oznacza konieczność odprowadzenia składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych.

Należy zauważyć, że kluczowym elementem zwolnienia z ZUS jest posiadanie statusu studenta, który decyduje o zwolnieniu z obowiązku odprowadzania składek. Aby potwierdzić ten status, można złożyć oświadczenie o byciu studentem osobiście lub przedstawić pracodawcy zaświadczenie wydane przez dziekanat. Istotne jest, że status studenta obowiązuje od momentu przyjęcia do grona studentów do dnia złożenia egzaminu dyplomowego lub skreślenia z listy studentów.

Zgodnie z artykułem 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia wolne są od podatku dochodowego w roku podatkowym do kwoty 85 528,00 zł.

W sytuacji, gdy przychody podatnika znajdą się powyżej wskazanej kwoty powstaje konieczność opodatkowania nadwyżki.

Zwolnienie z podatku PIT i składek ZUS dla studenta zatrudnionego na umowę zlecenie oznacza, że nie jest on zobowiązany do odprowadzania żadnych danin publicznych. Kwota brutto umowy jest równocześnie kwotą netto, którą otrzymuje na konto.

Zastosowania powyższych zasad nie ma znaczenia fakt, z zatrudnienia studenta u innego pracodawcy / zleceniodawcy.

Należy, jednakże pamiętać, o kontrolowaniu wysokości przychodów podatnika celem ewentualnego opodatkowania nadwyżki przychodów powyżej kwoty 85 528,00 zł.

Stan prawny na dzień 29 grudnia 2023 roku

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13 października 1988 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 poz. 1230);
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 2647).

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT