Porady eksperta

Sprzedaż auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie porady prawnej w następującym stanie faktycznym:

W październiku 2022 roku otrzymałem w darowiźnie od swojego ojca samochód, który wykorzystuję w jednoosobowej działalności gospodarczej jako środek trwały. Chciałbym go na dzień dzisiejszy wycofać z ewidencji środków trwałych i sprzedać. Czy w takiej sytuacji będę zmuszony zapłacić podatek (jeśli tak to jaki) czy jest opcja, żeby uniknąć opodatkowania?

Na wstępie warto podkreślić, że darowizna to rodzaj umowy, na mocy której darczyńca, tj. osoba, od której pochodzi rzecz stanowiąca przedmiot darowizny, zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. O ile darowizna dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zasadniczo nie budzi żadnych wątpliwości i nie sprawia problemu w rozliczeniu podatkowym, o tyle otrzymanie środka trwałego przez przedsiębiorcę powoduje uzasadnione obawy, co do rozliczenia na gruncie przepisów podatkowych. W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma środek trwały na drodze darowizny, to powinien dopełnić kilku formalności.

W przypadku ujmowania odpisów amortyzacyjnych do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0114-KDIP2-1.4011.460.2022.1.MW z dnia 17.08.2022 r. W interpretacji zostało potwierdzone, że jest możliwa kontynuacja amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych otrzymanych w drodze darowizny.

W sytuacji przedstawionej w zapytaniu Użytkownik zdecydował się na wycofanie z prowadzonej działalności gospodarczej środka trwałego, który wcześniej otrzymał na drodze darowizny. Zasada rozliczania na gruncie przepisów podatkowych będzie taka sama, jak w przypadku środków trwałych nabytych za wynagrodzeniem. W takim przypadku na gruncie rozliczeń podatkowych należy spojrzeć na to zagadnienie z dwóch perspektyw, podatku dochodowego i podatku VAT.

Jak zostało wyżej wskazane, wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej, otrzymanego w darowiźnie, w momencie wycofania nie rodzi skutków na gruncie ustawy o podatku VAT i podatku PIT. Dopiero w momencie sprzedaży należy ustalić pewne fakty, żeby sprawdzić czy nie będzie potrzeby opodatkowania. Środek trwały otrzymany w darowiźnie, który zostanie wycofany z działalności gospodarczej nie będzie opodatkowany w VAT. Samo wycofanie środka trwałego nie rodzi skutków także na gruncie podatku dochodowego. Dopiero późniejsza sprzedaż może powodować obowiązek zapłaty podatku dochodowego, jeśli do sprzedaży dojdzie przed upływem 6 lat od wycofania.

Otrzymanie środka trwałego w darowiźnie wymaga wprowadzenia do ewidencji środków trwałych w firmie. Jak się okazuje nie zawsze będzie możliwe naliczanie odpisów amortyzacyjnych i księgowanie ich do kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Ta opcja jest dostępna tylko w takich przypadkach, że przed darowizną środek trwały był także amortyzowany. Najczęściej będą to więc sytuacje, kiedy to środek trwały jest przekazywany z jednej firmy do drugiej.

Podsumowując - otrzymanie środka trwałego nie pozwala na odliczenie od niego podatku VAT, co ma także swoje późniejsze konsekwencje przy wycofaniu i sprzedaży majątku firmy, ta czynność też nie będzie musiała być opodatkowana. Na gruncie podatku dochodowego istotne będzie w jakim okresie dojdzie do sprzedaży środka trwałego, mowa jest o okresie 6 lat od wycofania. Jeśli przedsiębiorca pospieszy się ze sprzedażą i nastąpi to przed upływem 6 lat będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Jeśli sprzedaż majątku nastąpi po likwidacji działalności gospodarczej, to w dalszym ciągu przedsiębiorca musi taką sprzedaż opodatkować na takich samych zasadach, powstały przychód jest kwalifikowany do źródła przychodów z działalności gospodarczej.

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy :)

Stan prawny na dzień: 7 czerwca 2023 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.).

Obciążenia publiczno-prawne, świadczenia podatku, składki – zestawienie

Przedsiębiorco, prezentujemy zestawienie obciążeń publiczno-prawnych zawierające podstawowe i najważniejsze informacje, dotyczące podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Z przedstawionego zestawienia dowiesz się, jakie podatki, czy składki na ubezpieczenie społeczne powinieneś opłacić za siebie lub pracowników, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jakie formularze należy wypełnić.

Zestawienie powinno służyć zarówno przedsiębiorcom prowadzącym osobiście działalność gospodarczą, jak i menadżerom spółek kapitałowych, czy też osobowych, a także szefom działów inwestycji lub HR, szefom finansowym do planowania oraz realizacji polityki zatrudnienia i zarządzania „kadrami" w sposób efektywny, tzn. racjonalny finansowo i gospodarczo przy uwzględnieniu interesów pracowników.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT