Porady eksperta

Edukacja czy finansowanie rozwoju firmy

Użytkowniczka serwisu zwróciła się do nas z rozbudowanym zapytaniem dotyczącym rozwoju własnej firmy. Wskazała, że posiada kilkuletnie doświadczenie w nauce języka angielskiego, ale z uwagi na brak odpowiedniego wykształcenia rozpoczęła studia z filologii w trybie zaocznym. W ten sposób zamierza wyrobić sobie markę, potwierdzając swoje umiejętności. Jednakże studia kosztują ją kilka tysięcy miesięcznie, wobec czego zastanawia się nad rezygnacją. Zastanawia się, czy kontynuować naukę, czy postawić na rozwój firmy posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności.  

Na wstępie wskazujemy, że Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa świadczy bezpłatną pomoc na rzecz mikro i małych przedsiębiorców. Takie działania wynikają z celów statutowych Fundacji, która nie pobiera opłat za swoje działania. Zgodnie z Regulaminem E-Punktu Konsultacyjnego udostępnionego w serwisie mikroporady.pl porady prawne obejmują jedynie odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania i dotyczą informacji o aktualnym stanie prawnym oraz zmian w prawie. Zapytanie nie dotyczy powszechnie obowiązujących przepisów, jednakże z uwagi na cele Fundacji poniżej przedstawiamy swoje stanowisko w kwestii przedstawionej przez Użytkowniczkę.

Bez wątpienia edukacja odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego człowieka. Zdobycie odpowiedniego wykształcenia jest dla większości priorytetem. Jednakże trzeba zadać sobie pytanie, czy uzyskanie dyplomu uczelni wyższej sprawia, że automatycznie stajemy się „atrakcyjniejsi” w oczach potencjalnych Klientów. Udokumentowanie posiadanej wiedzy z pewnością może okazać się przydatne. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. Oczywiście mowa tu o tego typu działalnościach, w których nie jest wymagane posiadanie dyplomu czy licencji. Jednakże w przypadku opisanym przez Użytkowniczkę nie są one wymagane.

W przypadku wielu biznesów prowadzenie i rozwijanie własnych firm z powodzeniem jest możliwe w sytuacji, w której ich właściciel nie jest absolwentem szkoły wyższej. Nie oznacza to jednak, że da się z powodzeniem zarządzać firmą nie posiadając żadnych kompetencji. Wielu przedsiębiorców decyduje się na naukę poprzez kursy, na których pozyskują wiedzę dotyczącą interesujących ich zagadnień.

Samokształcenie się jest elementem, który zawsze działa na naszą korzyść. Dotyczy to nie tylko osób prowadzących własne biznesy, lecz również pracowników zajmujących stanowiska w firmach należących do kogoś innego. Dodatkowo, niezwykle przydatne jest posiadanie tzwumiejętności miękkich. Niewątpliwie warto jest je nabyć, nie tylko aby móc z powodzeniem prowadzić własną firmę, lecz także by korzystać z nich w życiu codziennym.

Warto rozważyć udział w dodatkowych kursach czy szkoleniach online. Już przed pandemią koronawirusa kursy, seminaria i szkolenia online były dość popularne. Ludzie cenią sobie możliwość przyswajania wiedzy w zaciszu ich własnego domu. Kolejną zaletą jest to, że mogą dowolnie wybierać czas, który chcą przeznaczyć na naukę. Postęp technologii pozwala na szybką wymianę informacji. Dzięki temu również bariery w handlu właściwie przestają istnieć. Nawiązywanie współpracy z klientami znajdującymi się na drugim końcu świata nie jest już niczym nadzwyczajnym. Dlatego też niezbędna jest wiedza i doświadczenie, której nie jesteśmy w stanie posiąść nawet na najlepszej uczelni.

W naszej ocenie, aby odnieść sukces, ważne jest, aby wiedzieć, jak wykorzystać okazję, przygotować dobry plan działania i jak przygotować się do każdego kolejnego kroku. Umiejętności negocjacyjne oraz możność poradzenia sobie w stresujących sytuacjach, tudzież pracy pod presją są niezwykle ważne dla wszystkich, niezależnie od poziomu posiadanego przez nich wykształcenia. Dyplom ukończenia wyższej szkoły w żadnym stopniu nie gwarantuje odniesienia sukcesu w roli przedsiębiorcy. Osiąganie celów wymaga ciężkiej pracy, ogromu wysiłku oraz ciągłego poszerzania posiadanej wiedzy. Studia mogą zwiększać szanse na to, że nam się powiedzie, ale nie dają żadnej gwarancji.  

Reasumując nie można jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu ukończenie studiów z danej dziedziny pomoże w odniesieniu sukcesu firmy. Każdy wybierze dla siebie ścieżkę, którą uważa za słuszną. Należy jasno powiedzieć, że nie tytuł czy dyplom determinują to, czy osiągniemy sukces. Jest on ściśle uzależniony od wiedzy, jaką posiadamy, niezależnie od źródła, z którego ją pozyskamy. Jednakże z uwagi na rozpoczęte studia Użytkowniczki najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z urlopu dziekańskiego. W trakcie urlopu rekomendujemy skupić się na rozwoju firmy, pozyskiwaniu klientów, a dopiero po zakończonym urlopie podjąć decyzję o kontynuacji lub rezygnacji.

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa
w  https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy :)

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT