Dojazd do działki budowlanej, służebność i przekształcenie w drogę publiczną
: Użytkownik naszego portalu zwrócił się z obszernym zapytaniem dotyczącym drogi dojazdowej do posesji. W 1999 r. dokonał on zakupu gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym (dwie działki). Powstały one w wyniku podziału większej działki, który nastąpił w 1996 r. Użytkownik precyzuje, że działki odkupił od osoby, która to nabyła je od właściciela dzielonego gruntu. W wyniku tego podziału powstało ponad 40 nowych działek. Dojazd do posesji został zabezpieczony przez prywatną drogę, którą w swojej własności pozostawił dokonujący podziału. Na rzecz nabywców poszczególnych działek ustanowił służebność. Mieszkańcy mogą wiec dostać się do najbliższej drogi publicznej wyłącznie wskazaną powyżej drogą prywatną. Użytkownik czuje się oszukany, ponieważ uważa, że droga ta powinna należeć do właścicieli przylegających do niej działek. Zastanawia się czy prywatna droga dojazdowa do drogi publicznej może zostać przejęta przez miasto. Wskazuje na liczne uchybienia właścicieli gruntów korzystających z przedmiotowej drogi: zasłanianie jej ogrodzeniami, budowanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych w jej obrębie, zbyt wysokie drzewa rosnące na podwórkach sąsiadów, utrudniony wyjazd z przydomowych parkingów, zablokowanie budowy rurociągu ratowniczego wraz z hydrantem czy nawet kradzież wody z pobliskiej przystani. W związku z tym Użytkownik prosi o prawna ocenę opisanej sytuacji.
Poniżej odpowiedź:
Rozpoczynając krok po kroku analizę sytuacji, w której znalazł się Użytkownik, należy przyjrzeć się regulacjom prawa budowlanego. Zgodnie z §14 ust 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zmienionym natępnie przez §1 ust 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r.:
do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.
Dostęp do drogi publicznej według ustawodawcy wymagał zdefiniowania, co też uczyniono w art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, i jest nim:
bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej.
Z kolei na mocy art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, przez drogę publiczną należy rozumieć:
drogę zaliczoną na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.
W celu zidentyfikowania danej drogi jako publicznej należy odnieść się także do kryterium właścicielskiego, wskazanego w art. 2a ww. ustawy:
1. Drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa. 2. Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.
Kończąc zatem odpowiedź na pierwszą część złożonego zapytania, należy stwierdzić, że działki posiadają dostęp do drogi publicznej poprzez inną nieruchomość (ustawa wymaga dojazdu pośredniego lub bezpośredniego), zatem nie doszło do złamania ani nadużycia prawa przy wydawaniu pozwolenia na budowę ani też przy sprzedaży danej działki jako działki budowlanej.
Następnie poddania analizie wymaga kwestia uregulowania korzystania z drogi dojazdowej do drogi publicznej. Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej również jako: „k.c.”), umowa przenosząca własność nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Użytkownik zatem powinien zweryfikować treść aktu notarialnego, zwłaszcza w części, w której opisano przedmiot umowy. Jeżeli nie nabył on udziału w działce, która obecnie jest wykorzystywana jako dojazdowa do drogi publicznej, nie ma mowy o tym ażeby został on oszukany. Należy mieć też na względzie, że zgodnie z art. 2 §1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, notariusz wykonując swoje uprawnienia działa jako osoba zaufania publicznego, co również (przynajmniej teoretycznie) wyklucza dokonywanie czynności prawnych wbrew przepisom ustaw. Za tezą tą przemawia również fakt, że Użytkownik sam wskazuje na ustanowioną służebność, która zapewnia mu dostęp do drogi publicznej. Można to łatwo zweryfikować sprawdzając treść księgi wieczystej nieruchomości obciążonej.
Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, podział nieruchomości może nastąpić jeżeli jest on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ust. 3 tego samego artykułu, ustawodawca zastrzegł, że jest on niedopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Na podstawie art. 93 ust. 3 powołanej ustawy:
za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną.
Reasumując, właściciel nieruchomości, która została podzielona miał następujące możliwości wobec konieczności zapewnienia projektowanym działkom dostępu do drogi publicznej:
wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem służebności drogowych,
ustanowienie innych służebności drogowych jeżeli nie było możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem,
sprzedaż udziałów w działce, przez którą odbywa się dostęp do drogi publicznej.
Wszystko wskazuje więc na to, że skorzystał on z punktu pierwszego lub drugiego. Również w tym miejscu nie dopatrzyliśmy się złamania prawa.
Odnosząc się do skarg Użytkownika, dotyczących niewłaściwego korzystania z nieruchomości obciążonej przez właścicieli nieruchomości władnących, należy rozważyć kilka kwestii. Po pierwszej – rodzaj tych naruszeń. Jeżeli pochodzą one z nieruchomości sąsiedniej i utrudniają one Użytkownikowi korzystanie z jego nieruchomości, mamy do czynienia z immisjami. Zostały one szeroko omówione na naszym portalu - https://mikroporady.pl/slownik-pojec/immisje. Ponadto, jeśli Użytkownik zauważy, że sąsiedzi dopuszczają się czynów, wypełniających znamiona przestępstw, ma on w myśl art. 304 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego społeczny obowiązek powiadomienia o nich policji lub prokuratora. Natomiast o wszelkich naruszeniach prawa budowlanego należy zawiadamiać Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Po drugie należy rozstrzygnąć kwestię charakteru nieruchomości obciążonej. Najłatwiej można dokonać tego sprawdzając jej przeznaczenie w księdze wieczystej. W analizowanej sytuacji, jeżeli jest to nieruchomość drogowa, daje to możliwość rozwiązania niektórych problemów Użytkownika. W wyroku z dnia 12 czerwca 2019 r. sygn. II SA/Ke 307/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził, że za działkę drogową można uznać jedynie działkę ewidencyjną, która w całości jest drogą publiczną lub wewnętrzną. Nie ma podstaw do uznania, że służebność przechodu i przejazdu, obciążające część działki ewidencyjnej może stanowić działkę drogową. Warunkiem dokonania podziału nieruchomości, jak już wspomniano, jest wydzielenie drogi wewnętrznej. Zatem należy przychylić się do stanowiska, że właściciel nieruchomości dzielonej temu obowiązkowi uczynił zadość. Analiza przepisów ustawy o drogach publicznych, daje asumpt do twierdzenia, że droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną. Wyklucza to więc możliwość przejścia działki drogowej na własność podmiotu publicznego na podstawie art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami:
działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne.
Należy jednak zasygnalizować jeszcze dwie ważne kwestie:
przejście działki ewidencyjnej, będącej drogą wewnętrzną na podmiot publiczny nie jest niemożliwe. Z uwagi na rodzaj i właściwości przedmiotowej działki podmiotem uprawnionym do jej przejęcia byłaby gmina. W tym celu rada gminy powinna podjąć uchwałę o zaliczeniu drogi wewnętrznej do kategorii dróg publicznych. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 listopada 2015 r. sygn. I OSK 2030/15, droga wewnętrzna może zostać niejako przekształcona w drogę publiczną, jeśli stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego;
w obecnym stanie prawnym właściciel drogi wewnętrznej nie może zrzec się jej własności na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o drogach publicznych:
budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.
Użytkownik, jako właściciel nieruchomości władnącej, powinien zatem zwracać się do właściciela nieruchomości obciążonej we wszelkich, wskazanych powyżej kwestiach dotyczących korzystania z drogi wewnętrznej. Ten bowiem ma najszerszy i wyłączny zakres uprawnień, który streszcza art. 140 k.c.:
w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
i uzupełnia art. 8 ust. 2 powołanej jako pierwsza w tym akapicie ustawy.
Stan prawny na dzień: 17.08.2021 r.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.),
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 ze zm.),
Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1376),
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 741 ze zm.),
Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1192 ze zm.),
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 534 ze zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2017 r. poz. 2285
Źródła:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 12 czerwca 2019 r. sygn. II SA/Ke 307/19.
Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.
Formy zawarcia umowy
Przedstawiamy Państwu poradnik zawierający zestawienie najczęstszych trybów, w ramach których zawierane są umowy zarówno w obrocie profesjonalnym, konsumenckim, jak i powszechnym. Wśród nich możemy wyróżnić tryb:
oferty;
negocjacji;
przetargu;
aukcji.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że w prawie polskim nie istnieje przymus zawarcia umowy w określonym trybie. Z tego względu kodeksowe zasady zawierania umów będą miały przede wszystkim zastosowanie w przypadku sporu stron. W każdym innym przypadku umowa może zostać zawarta w indywidualnym trybie wypracowanym przez kontrahentów. W praktyce często strony decydują się na zawarcie umowy w trybie mieszanym, np. oferty i negocjacji. Strony mogą wpływać na kształt zawieranej umowy również poprzez uprzednie zawieranie np. umów przedwstępnych, ramowych, listów intencyjnych lub innych porozumień.
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Poszerzenie serwisu miesięcznie o co najmniej 20 nowych rozwiązań, wzorów umów oraz kazusów
Bieżącą aktualizację wszystkich treści przez prawników
Udzielenie miesięcznie co najmniej 100 porad i konsultacji online
Opiekę informatyczną serwisu i jego dostępność 24/7
"Wesprzyj nas, a zobaczysz, jak dużo na tym zyskasz."
Komunikat w związku realizacją obowiązku z art. 13 RODO Informacja nt. Cookies
Drogi Użytkowniku!
zanim zaczniesz korzystać z naszego Serwisu mikroPorady.pl, prosimy zapoznaj się uważnie z naszym Regulaminem, Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies, w których szczegółowo opisaliśmy zasady korzystania z naszego Serwisu oraz sposób gromadzenia, wykorzystania i udostępnienia danych osobowych. Korzystając z Serwisu zgadzasz się z Regulaminem, Polityką Prywatności i Polityką Cookies.
Twoja prywatność i bezpieczeństwo to nasz priorytet, dlatego informujemy Cię, że nasz Serwis wykorzystuje pliki cookies, które przetwarzają dane, w tym dane, które mogą być zakwalifikowane jako dane osobowe, w celu zebrania i przetwarzania zagregowanych danych dla celów statystycznych, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, doskonalenia jakości i treści naszych Usług, szerzenia misji edukacyjnej (w tym analizowania i profilowania danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług).
Pamiętaj, możesz w każdej chwili wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nasz Serwis z plików cookies, zmień ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies w swoim urządzeniu końcowym.
Kto jest Administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jesteśmy my, czyli Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr B. Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i prowadzimy nieodpłatną działalność pożytku publicznego.
Inspektor Ochrony Danych
Aby zagwarantować, że Twoje dane zawsze będą przetwarzane w sposób transparentny i zgodny z prawem, wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem. Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Janusz Kosakowski. Dane kontaktowe: e-mail: <mailto:inspektor@wiedza3g.pl> inspektor@wiedza3g.pl; adres korespondencyjny: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2, 05-827 Grodzisk Mazowiecki
Odbiorcy Twoich danych
Nigdy nie przekazujemy Twoich danych, nie sprzedajemy ich ani nie wymieniamy się nimi w jakichkolwiek celach, także marketingowych z innymi podmiotami. Twoje dane mogą być przekazywane jedynie Zaufanym Partnerom. W większości dane dotyczące ruchu naszych użytkowników gromadzone są przez naszych Zaufanych Partnerów. Prawo daje nam także możliwość przekazania danych podmiotom, które będą je przetwarzać na nasze zlecenie. Mogą to być na przykład podwykonawcy naszych usług, np. firmy IT oraz oczywiście organy typu sądy czy policja, które mogą żądać danych na podstawie obowiązującego prawa.
W związku z korzystaniem przez nas z narzędzia Google Analitycs Twoje dane zgromadzone w plikach cookies mogą być przekazywane Google Inc. z siedzibą w USA, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy. Przykazywanie odbywać się będzie na podstawie regulacji zabezpieczających ochronę danych osobowych, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych
W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. W przypadku pozostałych celów, takich jak analityka ruchu, zapobieganie nadużyciom, szerzenie misji edukacyjnej (w tym analizowanie i profilowanie danych grup użytkowników dla celów badawczych i marketingu naszych Usług), podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes jako Administratora danych. Nasz prawnie uzasadniony interes polega na ułatwieniu korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną oraz na poprawie ich funkcjonalności, w tym na konieczności dostosowania zawartości Serwisu do potrzeb i preferencji Usługobiorców (Użytkowników) oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także na konieczności tworzenia statystyk i badań, które stanowią podstawę do analizy, w jaki sposób Ty i inny Usługobiorcy korzystacie z Serwisu i na tej podstawie m.in. przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
Okres przez jaki dane będą przetwarzane
Po zakończeniu korzystania przez Ciebie z naszych Usług, nie będziemy przetwarzać Twoich danych osobowych, za wyjątkiem tych danych, które są dopuszczone do przetwarzania na podstawie przepisów prawa lub umowy lub niezbędne do wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z Usług. Dane osobowe niezbędne do wykonania Umowy będziemy przetwarzać do czasu wygaśnięcia tej umowy, z tym zastrzeżeniem, że czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak tylko wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
Dane przetwarzane z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.
Również skorzystanie przez Ciebie z prawa do bycia zapomnianym będzie skutkowało usunięciem Twoich danych na Twoje wyraźne żądanie.
Jakie masz prawa w stosunku do swoich danych?
Masz m.in. prawo żądania dostępu do danych, sprostowania danych, do usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw do przetwarzania danych oraz wycofać udzieloną zgodę do przetwarzania danych. Masz także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa UODO), jeżeli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe w niewłaściwy sposób. Jak skorzystać ze swoich praw opisujemy w Polityce prywatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu mikroPorady?
Nasza strona używa plików Cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików Cookies.
//=hUrl::getPageUrl(getConfig('mikroporady', 'paymentsPageId'))?>
//=t('!_DONATE_FORM_HEADER')?>
//=TPL_URL?>
//=TPL_URL?>
//=t('Wybierz lub wpisz kwotę darowizny')?>
//=t('Wesprzyj nas i odbierz poradnik:')?>
//=TPL_URL?>
Załóż konto, by w pełni korzystać z bezpłatnego wsparcia w prowadzeniu firmy
Rejestracja zajmie Ci 1 minutę.
Dostajesz bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i informacji.
pobieraj za darmo wzory dokumentów z komentarzem prawnym,
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Wiemy jednak, że jako mikroprzedsiębiorca masz niewiele czasu na zgłębianie całości dokumentów, więc przygotowaliśmy skrót najważniejszych zapisów:
Gromadzimy tylko te dane osobowe, które są niezbędne do świadczenia usługi mikroPorady.pl, takie jak np. Twój adres e-mail.
Aby rozwijać aplikację i zapewniać lepszą jakość bezpłatnych usług, gromadzimy anonimowe dane zbiorcze w zakresie sposobu korzystania z mikroPorady.pl.
Dobroczynny serwis mikroPorady.pl należy wyłącznie do nas. Ale wszystko, co zamieścisz na swoim koncie, pozostaje Twoją 100% własnością. Bez Twojej zgody nigdy nie udostępnimy tych materiałów podmiotom trzecim.
Nasz serwis jest również w 100% zgodny z RODO. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych, sprawdzić gdzie i w jaki sposób są one przechowywane. Oczywiście w dowolnym momencie możesz je również usunąć.
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.
Gdy potrzebujesz
porady, u nas zawsze
ją otrzymujesz*
*Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju? A czy wiesz, że tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok z powodu braku dostatecznej wiedzy, znajomości przypisów i kompetencji?
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś dla nas
zrobić, abyśmy mogli dalej działać
i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
Wpisz nasz KRS w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT!
Przechodzisz właśnie do usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów
Aby skutecznie przekazać 1,5% na Projekty Fundacji
mikroPorady.pl i jestemSzefem.pl
wystarczy wpisać:
KRS 0000318482
Skopiuj KRS
lub wyszukać na liście:
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości
Fundacja dr Bogusława Federa