Pracując nad sobą w kontekście biznesowym, skupiamy się przede wszystkim wokół tematów zawodowych, związanych z pracą na etat, czy też prowadzeniem własnej działalności. Ludzie doskonalą się jako przedsiębiorca, kierownik, menadżer…
Myśląc o sukcesie zawodowym, najczęściej nie biorą pod uwagę aspektów życia osobistego. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle możliwe jest, aby jednocześnie osiągać sukcesy w pracy i prowadzić satysfakcjonujące życie osobiste? Jak najbardziej! Co więcej, niezwykle trudno jest osiągać sukcesy w biznesie, kiedy pomijamy obszary życia prywatnego.
Jak można te dwie sfery pogodzić? Oto kilka wskazówek:
1. Traktuj życie jako całość, zamiast dzielić je na kawałki.
Zachowywanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym nie polega na rozdzielaniu czasu po równo na każdy z tych obszarów. W utrzymywaniu balansu chodzi o to, aby praca była zharmonizowana z pozostałymi aspektami życia. Aby relacja pomiędzy pracą, a życiem osobistym pozytywnie wpływała na sukces i poczucie satysfakcji w obu tych przestrzeniach. Nie mamy przecież „dwóch, trzech, czterech żyć”, ale jedno, na które składa się wiele obszarów. Warto patrzeć na nie w całości, a nie w kawałkach. Równowaga dla każdego człowieka oznaczać będzie w praktyce coś innego. Niemniej jednak cechują ją integralność, spójność, harmonia, wewnętrzny spokój. Poczucie, że wszystkie części do siebie pasują. Ważne jest więc, aby traktować karierę jako element całościowego życia, a nie osobne, obowiązkowe zajęcie.
2. Zdefiniuj, czym jest dla Ciebie sukces.
Każdy człowiek inaczej definiuje własne pojęcie „sukcesu". To my sami, nikt inny, jesteśmy w stanie szczerze ocenić, czy i na ile odnosimy sukcesy. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania:
Co sprawia, że czuję się człowiekiem sukcesu?
Czym jest dla mnie sukces?
Po czym poznaję, że go osiągnęłam?
Szczególnie pamiętając o poczuciu satysfakcji, sensu oraz indywidualnych celach osobistych i zawodowych.
3. Jakie masz zasoby?
Zdarza się, że na gruncie biznesowym ludzie napotykają bariery „nie do pokonania”. Czują, że brakuje im wiedzy, kompetencji, doświadczenia. A gdyby tak przejść w tym momencie na grunt osobisty i tutaj poszukać zasobów? Wiele rzeczy, które postrzegamy jako nasze braki w kontekście biznesowym, w rzeczywistości już mamy i potrafimy wykorzystać, tyle że w sytuacjach osobistych. Na gruncie zawodowym – jakby nagle zniknęły... Dlaczego tak się dzieje? Jest to właśnie efekt „dzielenia” siebie i życia na części. Wiele osób postrzega siebie odmiennie w zależności od tego, w jakim obszarze znajdują się w danym momencie: w pracy, w domu, w samotności, w gronie znajomych… Dzielenie życia na kilka rozłącznych sfer bardzo często jest przyczyną poczucia zagubienia, braku równowagi, harmonii. Dlatego tak ważne jest, aby cele i działania w jednym z obszarów były spójne z pozostałymi. Aby utrzymywać życie rodzinne, zawodowe i prywatne w równowadze oraz czerpać ze wszystkich swoich zasobów łącznie.
4. No właśnie – CELE!
Często ludzie nie odczuwają wewnętrznej równowagi i spójności, ponieważ nie wiedzą, do czego dążą, w jakim kierunku idą ich działania, w jakim kierunku chcieliby pójść. Ustanawianie celów wiąże się z dookreśleniem wartości. Warto zadać sobie pytania:
Co jest dla mnie ważne?
Jak moja praca łączy się z tym, co ważne?
System wartości każdy z nas ma jeden, niezależnie od realizowanych w danym momencie zadań. Dlatego też swoje cele i potrzeby należy rozważać na wszystkich płaszczyznach: w pracy, karierze, rodzinie, przyjaźniach, zdrowiu, rozwoju osobistym pasjach… Dla zachowania równowagi i harmonii niezbędne jest poczucie sensu działania, zarówno w pracy, jak i życiu osobistym.
W jakim stopniu Twoje codzienne działania przybliżają Cię do realizacji celów? Osiągnięcia tego, co dla Ciebie najważniejsze?
Podsumowując, osiągnięcie równowagi wymaga stworzenia spójnej wizji siebie, swoich potrzeb i celów. Znaczna większość ludzi chce jednocześnie odnosić sukcesy zawodowe, realizować się w życiu rodzinnym i czerpać satysfakcję z rozwoju osobistego. To wszystko jak najbardziej da się pogodzić, jeśli określi się jeden, spójny system wartości i obraz siebie.
Autorka: Aneta Sękowska