Porady biznesowe

6 kroków dla skutecznego poprowadzenia zebrania zespołu

Po co są zespoły? Odpowiedź jest prosta: ponieważ nie da się działać samodzielnie. Praca zespołowa jest najbardziej potrzebna przy rozwiazywaniu problemów. Jeśli zespół funkcjonuje efektywnie – staje się niezbędną siłą w podejmowaniu decyzji w nowoczesnych mikro przedsiębiorstwach.

W życiu zespoły niezbędne są spotkania, zebrania – słowem te chwile, które pozwalają na wymianę myśli i dokonanie ustaleń. Dobrze zaplanowane spotkania są efektywnym antidotum okropnej organizacyjnej choroby, którą można nazywać „meeting it is”, jako stan wywołany przez potrzebę zorganizowania spotkania. Brak adekwatnego planowania powoduje, że zebranie oddziałuje na uczestników w trakcie jego trwania zamiast pracować dla osiągnięcia celów po jego zakończeniu.

Oto sześć kroków przygotowania zebrania zespołu, które pomogą uchronić twój zespół przed złym organizowaniem zebrań.

Krok 1
Ustal listę osób, na które zebranie będzie miało wpływ. Pozwoli to na odkrycie zarówno ich palących problemów jak i interesujących dla nich kwestii.

Krok 2
Sformułuj kwestie i problemy w postaci punktów programu. Ułóż je w logiczny porządek lub hierarchię.

Krok 3
Określ, co dokładnie oznacza każdy punkt programu zebrania, weź pod uwagę istotne informacje potrzebne uczestniczącym w zrozumieniu, czym będą się zajmować. Zaznacz każdą informację, którą powinien uczestnik dostarczyć na zebranie dla maksymalnego wykorzystania czasu.

Krok 4
Wskaż, który punkt programu przeznaczony jest tylko dla informacji i czy ta pozycja może być załatwiona bez zabierania głosu na zebraniu i dyskusji? Jeśli nie, wskaż punkt programu, w którym informacja musi zostać przekazana , ale może będzie wymagać dodatkowego wyjaśnienia podczas zebrania.

Krok 5.
Wyznacz wartość czasu każdej pozycji w terminarzu do prowadzenia dyskusji zespołu.

Krok 6
Określ sposoby rejestrowania wyników spotkania (czas, notatki, nagrania itd.) - pozwalające na śledzenie wyników. W ten sposób uczestnicy będą wiedzieli, jak zostaną poinformowani o rezultatach, jeśli nie mogą brać udziału w zebraniu.

Zaleca się, aby prowadzący zebranie rozpoczynał zebranie poprzez przegląd terminarzy przed rozpoczęciem dyskusji na dany temat. To pozwala na dostosowanie terminów, które mogą być wymagane przez uczestników. 
Ostrożne i przewidujące planowanie zebrania uczy nas szacunku dla czasu innych ludzi, stwarza maksymalne użycie środków oraz ułatwiania podjęcie zrozumiałych i przemyślanych decyzji.

Autor: dr Bogusław J. Feder

Jak wyliczać wynagrodzenie pracownika?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracownika powinien wcześniej przeprowadzić analizę kosztów, które się z tym wiążą.

Zapłata wynagrodzenia należnego pracownikowi to nie jedyny obowiązek pracodawcy, który wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest także uiścić należne składki na ubezpieczenie społeczne pracownika, wśród których znajdują się m.in.:

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne;
  • Składka na ubezpieczenie rentowe;
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe;
  • Składka na tzw. fundusz pracy;
  • Składka na tzw. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Odmiennie kształtuje się sytuacja przedsiębiorcy, który decyduje się na zawarcie umowy cywilno - prawnej i zlecenie do wykonania prac osobie trzeciej nie nawiązując z nią stosunku pracy.

W poniższej tabeli porównujemy koszt zatrudnienia pracownika przy nawiązaniu z nim stosunku pracy, zawarciu umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę objęta jest wszystkimi rodzajami ubezpieczeń. Dodatkowo pracodawca odprowadza składkę na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

W tym miejscu wskazujemy, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym oraz rentowym, dodatkowo może zostać objęta także ubezpieczeniem zdrowotnym.

Należy także wskazać, że zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia podlegają osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia (szerzej na ten temat piszemy tu: https://mikroporady.pl/porady/jak-po-dniu-1-sierpnia-2019-r-prawidlowo-zatrudniac-mlodocianych-i-pracownikow-ktorzy-nie-ukonczyli-jeszcze-26-roku-zycia ).

W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie umowy o dzieło nie istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.
Ponadto, w naszej tabeli przyjęliśmy założenie, że Twój pracownik nie został objęty żadnym innym ubezpieczeniem społecznym niż wynikającymi z umowy z Tobą.

Problematyczne jest także wyliczenie składki na podatek dochodowy od osób fizycznych- w naszym zestawieniu postaraliśmy się o wskazanie sposobu takiego wyliczenia. Zanim do niego przystąpisz upewnij się czy Twój pracownik objęty jest I czy II progiem podatkowym.

Dla lepszego porównania przyjęliśmy, że każda z osób niezależnie od rodzaju zawartej umowy zgodziła się na wynagrodzenie w wysokości 3010 zł brutto. Kwota ta stanowi kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku.

Wskazujemy także, że minimalna stawka godzinowa w 2022 roku zgodnie z powyżej wskazanym Rozporządzeniem wynosi 19,70 zł.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT