Porady eksperta

Zwolnienie lekarskie po ustaniu umowy zlecenia

Użytkownik zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie porady prawnej dotyczącej zwolnienia lekarskiego po ustaniu umowy zlecenia. Uzyskał informacje, że aby nabyć prawo do zasiłku wymagane jest 30 dni nieprzerwanego zwolnienia. Czy może być to zwolnienie lekarskie od jednego lekarza, czy mogą to być 3 lub 4 zwolnienia od różnych lekarzy będące ciągłością?

Zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym, zgodnie z stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Dodatkowo zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przedsiębiorca zatrudniający osobę w oparciu o umowę zlecenia ma obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, jednak nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został doręczony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  

Na wstępie należy wyjaśnić, czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia. Dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych i prowadzących własną działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Ubezpieczenie chorobowe umożliwia nam prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia 

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie. Oznacza to, że to zleceniobiorca powinien wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli tego nie zrobi, pozbawia się prawa do płatnego zwolnienia z powodu choroby czy macierzyństwa. Przepisy nie nakładają na zleceniodawcę obowiązku informowania zleceniobiorcy o możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jak zostało wyżej wspomniane, ubezpieczenie chorobowe uprawniające do wypłaty zasiłku chorobowego jest obowiązkowe w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia ma ono charakter dobrowolny. Należy zatem w pierwszej kolejności ustalić, czy Użytkownik przystąpił do ubezpieczenia chorobowego i z tego tytułu może ubiegać się o zasiłek chorobowy.

Prawo do zasiłku chorobowego, w przypadku umowy zlecenie, zatrudniony nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Do wspomnianych 90 dni zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczeniowe, jeżeli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Okres wyczekiwania nie dotyczy natomiast zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego - przysługują one od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom.

W przypadku zakończenia umowy zlecenia zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność ta trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:

  • 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zatem podsumowując, świadczenie chorobowe dla zleceniobiorcy jest wypłacane przede wszystkim w sytuacji, kiedy uzyskał on prawo do zasiłku chorobowego. Z kolei to może nastąpić pod warunkiem, że zleceniobiorca został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli chodzi o wspomniane przez Użytkownika 30 dni niezdolności nie ma znaczenia czy niezdolność została potwierdzona jednym zwolnieniem od jednego lekarza czy było ich więcej. Ważne jest, aby niezdolność była nieprzerwana.

Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.

Stan prawny na dzień: 11 października 2022 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 z późn. zm.).

Umowa o dzieło - umowa zlecenie

Wielokrotnie spotykamy się z problematyką, jaką jest wybór właściwego rodzaju umowy. Najczęściej mylonymi i błędnie stosowanymi umowami są umowa o dzieło/umowa zlecenie. Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki. Istotą zawarcia umowy o dzieło jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego, szczegółowo w umowie dzieła, zaś strony zmawiającej do zapłaty wynagrodzenia. Istotą umowy zlecenia jest wykonanie nie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT