Porady eksperta

Ulga na start- upływ terminu zgłoszenia

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który:

  • jest osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą bądź jest wspólnikiem spółki cywilnej;
  • podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy bądź podejmuje ją ponownie, jednakże od dnia jej zawieszenia bądź zakończenia upłynęło przynajmniej 60 miesięcy,
  • nie wykonuje działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy, na rzecz którego wykonywał działalność na podstawie umowy o pracę w poprzednim roku kalendarzowym w zakresie czynności objętych zakresem prowadzonej działalności gospodarczej;
  • nie podlega ubezpieczeniu w KRUS;
  • może skorzystać z tzw. ulgi na start. Oznacza to, że przez 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej nie będziesz obowiązany do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pokaż materiały

Powinieneś jednak wiedzieć, że okresie, w którym przedsiębiorca korzysta z tzw., ulgi na start w przypadku wystąpienia choroby, obowiązku opieki nad dzieckiem bądź członkiem rodziny, a także urodzenia dziecka, przedsiębiorcy nie przysługują tzw. świadczenia, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego, czyli:

  • zasiłek chorobowy;
  • świadczenie rehabilitacyjne;
  • zasiłek macierzyński;
  • zasiłek opiekuńczy.

Aby uzyskać ulgę na start należy w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności zgłosić się do ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od cyfr 05 40 (pozostałe dwie cyfry zależą od tego, czy masz ustalone prawo do emerytury lub renty oraz czy posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności).
Jeśli nie posiadasz ustalonego prawa do emerytury/renty ani orzeczenia o niepełnosprawności, twój kod to 05 40 00.

Zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZZA.

Ponadto, chcąc korzystać z tzw. ulgi na start będziesz obowiązany do opłaty składki zdrowotnej, którą opłaca się do 10 dnia następnego miesiąca, to oznacza, że po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczeń powinieneś złożyć do ZUS deklarację ZUS DRA i zapłacić składkę.

Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny nie zgłosiłeś się do ZUS w terminie, rekomendujemy jak najszybszą wizytę w najbliższej Ci placówce ZUS i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie terminu. Pamiętaj, że 10 dnia następnego miesiąca po miesiącu w którym rozpocząłeś prowadzenie działalności upływa termin płatności składki na ubezpieczenie zdrowotne, rekomendujemy wiec wyjaśnienie sytuacji najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca po miesiącu w którym rozpocząłeś prowadzenie działalności

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
  2. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Stan prawny na dzień 7 sierpnia 2020 roku

Jak wyliczać wynagrodzenie pracownika?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracownika powinien wcześniej przeprowadzić analizę kosztów, które się z tym wiążą.

 

Składki na ubezpieczenia społeczne 

Zapłata wynagrodzenia należnego pracownikowi to nie jedyny obowiązek pracodawcy, który wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest także uiścić należne składki na ubezpieczenie społeczne pracownika, wśród których znajdują się m.in.:

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne;
  • Składka na ubezpieczenie rentowe;
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe;
  • Składka na tzw. fundusz pracy;
  • Składka na tzw. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Odmiennie kształtuje się sytuacja przedsiębiorcy, który decyduje się na zawarcie umowy cywilno - prawnej i zlecenie do wykonania prac osobie trzeciej nie nawiązując z nią stosunku pracy.

 

Koszt zatrudnienia pracownika

W poniższej tabeli porównujemy koszt zatrudnienia pracownika przy nawiązaniu z nim stosunku pracy, zawarciu umowy zlecenia i umowy o dzieło.  Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę objęta jest wszystkimi rodzajami ubezpieczeń. Dodatkowo pracodawca odprowadza składkę na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

W tym miejscu wskazujemy, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym oraz rentowym, dodatkowo może zostać objęta także ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne

Należy także wskazać, że zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia podlegają osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia (szerzej na ten temat piszemy tu: Jak zatrudniać młodocianych i pracowników, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia.)

W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie umowy o dzieło nie istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.  Ponadto, w naszej tabeli przyjęliśmy założenie, że Twój pracownik nie został objęty żadnym innym ubezpieczeniem społecznym niż wynikającymi z umowy z Tobą.

 

Wyliczenie składki na podatek dochodowy

Problematyczne jest także wyliczenie składki na podatek dochodowy od osób fizycznych- w naszym zestawieniu postaraliśmy się o wskazanie sposobu takiego wyliczenia. Zanim do niego przystąpisz upewnij się czy Twój pracownik objęty jest I czy II progiem podatkowym.

Dla lepszego porównania przyjęliśmy, że każda z osób niezależnie od rodzaju zawartej umowy zgodziła się na wynagrodzenie w wysokości 4242 zł brutto. Kwota ta stanowi kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 roku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku.

Wskazujemy także, że minimalna stawka godzinowa w 2024 roku zgodnie z powyżej wskazanym Rozporządzeniem wynosi 27,70 zł.

 


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT