Uwaga #47: Wiążące ubezpieczyciela terminy likwidacji szkody - paragraf 17

Umowa ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 817 § 1 i 2 k.c. Ubezpieczyciel obowiązany jest wypłacić należne świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Natomiast jeżeli w tym terminie Ubezpieczyciel nie byłby w stanie ustalić okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności albo wysokości świadczenia, wówczas świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było niemożliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia Ubezpieczyciel powinien wypłacić w terminie 30 dni. Oznacza to tym samym, iż co do zasady Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie świadczenia i w tym terminie powinien wypłacić co najmniej kwotę bezsporną. Od tego też dnia można, co do zasady, rozpocząć naliczanie odsetek, w przypadku zwłoki ubezpieczyciela w wypłaceniu należnego świadczenia, ponieważ z upływem 30 dnia świadczenie staje się wymagalne.
Kwota bezsporna to kwota, która pozostaje poza sporem Poszkodowanego (Ubezpieczającego) i Ubezpieczyciela o wysokość odszkodowania. Warunkiem zapłaty kwoty bezspornej przez Ubezpieczyciela jest przyjęcie na siebie odpowiedzialności przez Ubezpieczyciela. Kwota ta wypłacana jest w przypadku przekroczenia terminu 30 dniowej likwidacji z powodu nie ustalenia okoliczności koniecznych do ustalenia wysokości świadczenia. Do wypłaty kwoty bezstronnej Ubezpieczyciel nie potrzebuje zgody poszkodowanego, a poszkodowany nie może odmówić jej przyjęcia.

Obowiązek wypłaty kwoty bezspornej części świadczenia nakłada również Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zgodnie z którą, jeżeli w terminach określonych w umowie lub w ustawie zakład ubezpieczeń nie wypłaci świadczenia, zawiadamia pisemnie osobę zgłaszającą roszczenie o przyczynach niemożności zaspokojenia jej roszczeń w całości lub w części, a także wypłaca bezsporną część świadczenia.

Zaznaczenia wymaga, iż powyższe terminy na wypłacenie świadczenia z umowy ubezpieczenia są terminami ustawowymi. Jednakże zgodnie z art. 817 § 3 k.c. umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego niż ww.