Uwaga #5: Obowiązek Wierzyciela powiadomienia Poręczyciela o zwłoce Dłużnika - paragraf 3

Umowa poręczenia długu

Zgodnie z art. 880 k.c., jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela. Brak takiego zawiadomienia nie wpływa na odpowiedzialność Poręczyciela. Jednakże przywołany przepis, jest względnie obowiązujący, a strony umowy poręczenia mogą wyłączyć ten obowiązek lub go zaostrzyć, doprecyzować.

Jednocześnie zgodnie z art. 884 k.c. Poręczyciel, przeciwko któremu Wierzyciel dochodzi roszczenia, powinien zawiadomić niezwłocznie Dłużnika wzywając go do wzięcia udziału w sprawie. W sytuacji, gdy Dłużnik nie weźmie udziału w sprawie, nie może on podnieść przeciwko Poręczycielowi zarzutów, które mu przysługiwały przeciwko wierzycielowi, a których poręczyciel nie podniósł z tego powodu, że o nich nie wiedział.

Analogicznie zgodnie z art. 885 k.c. Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Gdyby tego nie uczynił, a dłużnik zobowiązanie wykonał, nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił, chyba że dłużnik działał w złej wierze.

Niespełnienie świadczenia przez Poręczyciela w terminie wskazanym przez Wierzyciela naraża go na zarzut opóźnienia w wykonaniu zobowiązania, ze wszystkimi wynikającymi stąd skutkami. Do takich skutków może zaliczać się umowne nałożenie na Poręczyciela obowiązku zapłaty odsetek, w wysokości określonej w umowie lub w oświadczeniu o udzieleniu poręczenia, w granicach prawa. Takie obostrzenie ma na celu zdyscyplinowanie Poręczyciela w celu wykonania zobowiązania wynikającego z umowy poręczenia.