Uwaga #3: Uwaga 3 – Przedmiot umowy użyczenia - Punkt 2

Umowa o użyczenie lokalu użytkowego

Umowa użyczenia została uregulowana w art. 710 i nast. Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia Użyczający zobowiązuje się zezwolić Biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być rzeczy ruchome bądź nieruchomości. Powinny być możliwie szczegółowo oznaczone. Przyjmuje się również, że przedmiotem użyczenia mogą być zbiory rzeczy, składniki zbioru, czy też części składowe rzeczy. Przedmiotem Umowy użyczenia nie mogą być pieniądze stanowiące środek płatniczy, ponieważ wówczas umowa taka zostanie zakwalifikowania jako umowa pożyczki. Jednakże przedmiotem umowy użyczenia mogą być np. pieniądze wyłączone już z obrotu.

W przypadku umowy użyczenia lokalu użytkowego warto dokładnie opisać lokal, w tym wskazać numer księgi wieczystej. Przejrzenie treści księgi wieczystej pozwoli na łatwą weryfikację, czy opis lokalu zawarty w umowie jest zgodny ze stanem ujawnionym w księdze wieczystej.

Podobnie jak przy umowie najmu lokalu, warto sporządzić protokół zdawczo – odbiorczy, który powinien być podpisany przez obydwie strony. Dzięki temu w chwili zwrotu lokalu, strony będą mogły zweryfikować, co się w nim zmieniło w czasie trwania umowy użyczenia. Pozwoli to na dokonanie stosownych rozliczeń pomiędzy stronami.
Warto zwrócić uwagę, że umowa użyczenia jest umową jednostronnie zobowiązującą i tym samym nie jest umową wzajemną. Oznacza to, że podstawowym obowiązkiem Użyczającego jest oddanie rzeczy do bezpłatnego używania, a Biorący nie jest zobowiązany do żadnego świadczenia, które byłoby odpowiednikiem tego obowiązku.