Uwaga #10: Uwaga 10 – Czas trwania umowy - Punkt 4

Umowa o użyczenie lokalu użytkowego

Kodeks cywilny nie ogranicza stron w zakresie czasu, na który może zostać zawarta umowa użyczenia. W umowie użyczenia rzecz przekazywana jest do używania drugiej osobie na czas oznaczony lub nieoznaczony. Co do zasady, w przypadku zawarcia umowy użyczenia na czas oznaczony, nie powinno się jej wypowiadać. Jednakże warto przyznać Użyczającemu w umowie prawo do wypowiedzenia umowy w określonych przypadkach. Biorący natomiast zawsze powinien mieć prawo do zwrotu lokalu, jeśli ten nie będzie mu już potrzebny, nawet przed upływem czasu, na jaki umowa została zawarta.

Uprawnienie Użyczającego do natychmiastowego rozwiązania Umowy w wymienionych przypadkach zawsze przysługuje, choćby Umowa została zawarta na czas oznaczony (art. 716 Kodeksu cywilnego).

Po zakończeniu umowy lokal musi zostać zwrócony Użyczającemu (do rąk własnych, przedstawicielowi, pełnomocnikowi). Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy Biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715 Kodeksu cywilnego).