Uwaga #17: Rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę - paragraf 8

Spółdzielcza umowa o pracę

Zasadą jest, że rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę w czasie trwania członkostwa jest niedopuszczalne. Prawo spółdzielcze przewiduje od tej zasady cztery wyjątki.

Pierwszy przypadek został uregulowany w art. 187 Prawa spółdzielczego. Zgodnie z tym przepisem spółdzielnia pracy może rozwiązać z członkiem spółdzielczą umowę o pracę w czasie trwania członkostwa, z zachowaniem przewidzianego w Kodeksie pracy okresu wypowiedzenia, w razie: (i) zmniejszenia na podstawie uchwały rady spółdzielni stanu zatrudnienia podyktowanego gospodarczą koniecznością; (ii) przyznania członkowi prawa do emerytury.

Drugi przypadek został uregulowany w art. 189 Prawa spółdzielczego. Zgodnie z tym przepisem w czasie trwania członkostwa spółdzielnia może rozwiązać spółdzielczą umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko z przyczyn uzasadniających według przepisów Kodeksu pracy takie rozwiązanie umowy bez winy pracownika.

Trzecim przypadkiem jest rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę na skutek nieuzasadnionej odmowy przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy.

Czwartym, ostatnim przypadkiem, w jakim może zostać rozwiązana spółdzielcza umowa o pracę jest rozwiązanie jej na mocy porozumienia stron przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez członka członkostwa. Przy czym przepisy Prawa spółdzielczego nie wyłączają stosowania korzystniejszych dla członków spółdzielni przepisów prawa pracy, zakazujących lub ograniczających wypowiedzenie umowy o pracę, albo jej rozwiązanie bez wypowiedzenia.