Uwaga #10: Zakaz konkurencji - paragraf 6

Kontrakt menedżerski

Zakaz konkurencji to inaczej obowiązek powstrzymywania się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. W przypadku członków zarządu spółek kapitałowych został on uregulowany bezpośrednio w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych (odpowiednio art. 211 – w przypadku spółki z o.o., art. 380 – w przypadku spółki akcyjnej).

Natomiast jeśli chodzi o menadżerów z zewnątrz, rekomendujemy zawarcie zakazu konkurencji w treści umowy. Należy przede wszystkim zastrzec, iż nie może on bez zgody odpowiednich organów zajmować się interesami konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki.

Można także zastrzec zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia, pełnienia funkcji i aktywności zawodowej lub gospodarczej.

Zakaz konkurencji powinien co do zasady obowiązywać w trakcie trwania umowy. Natomiast, jeżeli spółce zależałoby, aby przedłużyć go również na okres po rozwiązaniu umowy, to powinien liczyć się z tym, że menadżer w tym zakresie może domagać się tzw. odszkodowania karencyjnego.

Rekomendujemy także zawarcie postanowienia o obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku naruszenia przez menadżera zakazu konkurencji. Kara umowna w tym przypadku byłaby zastrzeżeniem w umowie obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej w przypadku naruszenia przez menadżera zakazu konkurencji.