Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na pół etatu, a umowa o dzieło oraz zatrudnienie na pół etatu i prowadzenie działalności gospodarczej. Czy wszystkie te dochody będą brane pod uwagę przy zaciąganiu kredytu?

Pytanie z dnia 25 lipca 2017

Przedstawiony problem: Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na pół etatu, a umowa o dzieło oraz zatrudnienie na pół etatu i prowadzenie działalności gospodarczej. Czy wszystkie te dochody będą brane pod uwagę przy zaciąganiu kredytu?

Odpowiedź na problem prawny:

Nie ma przeciwskazań prawnych do wykonywania równocześnie pracy na podstawie umowy o pracę na pół etatu oraz na podstawie umowy o dzieło u dwóch różnych pracodawców. Jeżeli chcemy wykonywać pracę na podstawie umowy o dzieło w tej samej branży, co na podstawie umowy o pracę,  należy wziąć pod uwagę zakaz konkurencji. Jeżeli takowy podpisaliśmy, praca w tej samej branży u różnych pracodawców nie będzie możliwa. Natomiast jeżeli są to dwie różne branże np. architektura i prawo, czy tkactwo i praca kierowcy, to ewentualny zakaz konkurencji nie będzie miał zastosowania.

Zatrudnienie z tytułu umowy o pracę (na pół etatu lub cały) nie przeszkadza w założeniu, prowadzeniu oraz otrzymywaniu przychodów z osobiście prowadzonej działalności gospodarczej, o ile nie ma ograniczeń lub zakazów w treści stosunku prawnego (umowa, regulamin, zakaz konkurencji), jak i wykonywania sporadycznie dzieła dla innego zamawiającego (jeżeli nie jest to wykonywane, jako praca ciągła zarobkowa, bo wówczas wymaga rejestracji).

W obu powyższych przypadkach nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeń społecznych. Zarówno przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę oraz umowy o dzieło, jak również przy umowie o pracę i prowadzeniu działalności, zgodnie z art. 9 ust. 1 u.s.u.s. możliwe będzie opłacanie składek na ubezpieczenie tylko z jednego tytułu, pod warunkiem, że z umowy o pracę otrzymywane jest minimalne wynagrodzenie. Jeżeli więc z umowy o pracę otrzymujemy wynagrodzenie w wysokości np. 1400 zł i dodatkowo wykonujemy pracę w oparciu o umowę o dzieło lub prowadzimy działalność gospodarczą, to musimy opłacać składki z obu tytułów. Możliwe jest także nawet, gdy zarobki z umowy o pracę są wyższe niż 2000 zł, złożenie wniosku o dobrowolne opłacanie składek z obu tytułów. Tak samo wygląda sytuacja z ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym (które tylko z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę są obowiązkowe). Sytuacja zmienia się przy ubezpieczeniu zdrowotnym, które jest obowiązkowe z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak również przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Wynosi ona 9% podstawy wymiaru.

Przy uzyskiwaniu przychodów z różnych źródeł, zsumowanie ich przy ustalaniu zdolności kredytowej zależy od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Wszelkich informacji, w tym zakresie powinien udzielić bank.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. 2016, poz. 963), jako u.s.u.s.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne



Określ kwotę i przekaż darowiznę

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 10 zł.