Porady eksperta

Kiedy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT?

Zapytanie: Kiedy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT?

Każdy obywatel lub rezydent nowego kraju staje się w praktyce podatnikiem.

Podatnik w niektórych przypadkach ma wybór czy chce zostać podatnikiem VAT czy nie, w większości przypadków konieczność taką nakłada na niego ustawa.

Zasadniczo w uproszczeniu przedsiębiorców można podzielić na tych prowadzących działalność, którzy wg prawa lub własnego wyboru nie muszą płacić VAT i tych którzy występują jako przedsiębiorcy, podatnicy VAT czynni  i muszą płacić VAT.

Przedsiębiorców którzy nie podlegają zwolnieniu z płatności podatku VAT odnajdujemy w art. 113 ustęp 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku dochodowym od towarów i usług, który wskazuje, że zwolnieniu z podatku VAT nie mogą być podatnicy

„1. dokonujących dostaw:

  • towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
    - energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
    - wyrobów tytoniowych,
    - samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
  • budynków, budowli lub ich części,
  • terenów budowlanych,
  • nowych środków transportu;

2. świadczących usługi:

  • prawnicze,
  • w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
  • jubilerskie;

3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.”

Podatnicy, którzy nie są zobowiązani jako podatnicy VAT czynni odprowadzać VAT mogą samodzielnie podjąć decyzje o systemie rozliczeń, warto jednakże wcześniej zrozumieć jego podstawy i zadecydować co będzie korzystniejsze dla typu wykonywanej przez Nas działalności.

Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na produkcji akcesoriów do włosów, zapłacił za plastikową opaskę 2 zł + 0,46 zł VAT jak za materiał czyli ponosić łączny wydatek 2, 46 zł.

Jego praca polegająca na ozdobieniu owej opaski została wyceniona na wartość 1 zł.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na bycie podatnikiem VAT do ustalenia wartości ceny końcowej produktu wskazywana jest kwota bez podatku czyli 3 zł, jest to cena netto do której podatnik musi doliczyć podatek VAT i wskazać ostateczną cenę produktu jako 3zł +23 %VAT czyli 3,69.

Kosztem jest kwota netto czyli w tym przypadku wskazane 2zł, jednakże poza tą kwotą należy rozliczyć także VAT. Od VAT-u „sprzedanego” odejmujesz VAT „kupiony” czyli 0,69zł – 0,46zł=0,23zł – tyle jesteś zobowiązany zapłacić jako podatek naliczony organom podatkowym w ramach rozliczenia podatku VAT.     

W przypadku gdy nie zdecydujesz się na bycie podatnikiem VAT nie będziesz płacił oraz odliczał podatku VAT-u. Czyli do ceny zakupionej przez Ciebie w powyższym przykładzie opaski powinieneś dodać wartość wykonanej przez ciebie pracy (finalna wartość produktu 2,46zł +1zł=3,46zł). Wyprodukowany przez Ciebie przedmiot będzie więc posiadał niższą wartość.

Pamiętaj jednakże, że w przypadku gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych bądź  płacisz podatek liniowy – to wyższe koszty spowodują, że będziesz miała mniejsze dochody. Nie mogąc odliczyć zapłaconego podatku VAT czyli 23%, zmniejszasz podstawę opodatkowania, od której płacisz tylko 18% lub 19%. Stosując ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową – zwiększasz w ten sposób kwotę przychodu, więc płacisz większy podatek od dochodów, ale szybciej możesz się zbliżyć do granicy, powyżej której nie będziesz już mógł się w ten sposób rozliczać.

Jeżeli chcesz przeczytać o obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorców zachęcamy do zapoznania się z Nasza poradą na ten temat:

https://mikroporady.pl/porady/kasy-fiskalne

 

Stan prawny na dzień: 10 listopada 2018 r.

Formy opodatkowania działalności

Przedsiębiorca, który planuje rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej powinien wcześniej zapoznać się z możliwymi formami opodatkowania.

Wśród form opodatkowania, aktualnie przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy:

  • Opodatkowaniem na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa);
  • Opodatkowaniem liniowym;
  • Opodatkowaniem w formie ryczałtu;
  • Opodatkowaniem w formie karty podatkowej.

Jeżeli prowadzisz już działalność gospodarczą, warto abyś też sprawdził czy wybrałeś najkorzystniejszą dla Ciebie formę opodatkowania. Pamiętaj, że możesz dokonać zmiany w tym zakresie.

Wybór każdej z form ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Wybierając formę opodatkowania Twojej działalności powinieneś dokonać analizy m.in. poniższych zagadnień:

  • czy korzystniejsze jest dla Ciebie opodatkowanie przychodu czy dochodu?
  • Czy Twój przychód przekroczy tzw. II próg podatkowy?
  • Czy wolałbyś odprowadzać zaliczki na podatek każdego miesiąca czy kwartalnie?
  • Czy chciałbyś rozliczać się wspólnie z małżonkiem?

W poniższej tabeli staramy się porównać wszystkie formy opodatkowania, które może wybrać przedsiębiorca, porównując najważniejsze informację związane z wyborem każdej z nich.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT