Porady eksperta

Dodatkowe funkcje pracownika Stowarzyszenia

Użytkownik serwisu zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pracownik Stowarzyszenia może pełnić w nim dodatkowe funkcje takie jak obecność w Komisji Rewizyjnej oraz bycie członkiem zwyczajnym takiego Stowarzyszenia? Zgodnie z informacją zawartą w zapytaniu, przyjęcie do członków zwyczajnych następuje po weryfikacji pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia przez zarząd a według statutu Zebranie Walne Członków Zwyczajnych jest największą władzą w Klubie, podczas którego poddaje się głosowaniu najważniejsze sprawy (głosowanie zwykłą większością). 

Obecnie obowiązujące przepisy Ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (dalej: „Ustawa”) stanowią jednoznacznie, że stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków do prowadzenia swoich spraw, a członkowie zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Oznacza to, że pracownik Stowarzyszenia może jednocześnie pełnić określone funkcje w Komisji Rewizyjnej czy jako członek zwyczajny Stowarzyszenia.

Należy pamiętać, że przyznanie wynagrodzenia członkom zarządu jest możliwe jedynie, gdy statut stowarzyszenia zawiera odpowiednie postanowienia w tym zakresie. Statut może szczegółowo określać krąg osób uprawnionych i wysokość wynagrodzenia bądź jedynie wskazywać, że będzie to ustalane w uchwałach walnego zebrania członków lub komisji rewizyjnej.

Statuty stowarzyszeń często przewidują możliwość odwołania lub rezygnacji członka zarządu bądź zawieszenia go w czynnościach. Zdarzenia te dotyczą bezpośrednio stosunku korporacyjnego, ale mogą mieć także pośredni wpływ na zawartą z nim umowę.

W przypadku odwołania lub rezygnacji z zarządu umowa o pracę nie rozwiązuje się automatycznie. Konieczne jest jej odrębne wypowiedzenie. Zatem może dojść do sytuacji, w której stosunek korporacyjny ustanie w trybie natychmiastowym, ale stosunek pracy będzie trwał jeszcze przez okres wypowiedzenia umowy, np. 3 miesiące. Oznacza to, że dana osoba nie sprawuje już funkcji w zarządzie, ale pozostaje pracownikiem stowarzyszenia i przysługuje jej wynagrodzenie z umowy. Podobnie jest w przypadku zawieszenia członka zarządu w czynnościach. W takich sytuacjach, pracownik jest zwykle formalnie zwalniany z obowiązku świadczenia pracy. W zależności od sytuacji, dopuszczalne może być także powierzenie mu innych obowiązków odpowiadających jego kwalifikacjom. Nie może ono jednak trwać dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym ani powodować obniżenia należnego wynagrodzenia. Alternatywnie, za zgodą pracownika umowa może zostać rozwiązana w każdym czasie.

Natomiast umowa cywilnoprawna może przewidywać automatyczne rozwiązanie w trybie natychmiastowym w przypadku odwołania lub rezygnacji z zarządu. Może także zawierać szczegółowe zapisy pozbawiające członka zarządu wynagrodzenia w szczególnych okolicznościach, np. w okresie zawieszenia w czynnościach.

Odpowiadając zatem na pytanie Użytkownika wskazujemy, że jeżeli Statut Stowarzyszenia nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń - pracownik Stowarzyszenia może pełnić w nim dodatkowe funkcje takie jak obecność w Komisji Rewizyjnej oraz bycie członkiem zwyczajnym takiego Stowarzyszenia.

Pamiętaj!

Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej PIT.

Wyszukaj:

Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa w https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Dziękujemy

Stan prawny na dzień: 25 września 2023 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).

Fundacja a stowarzyszenie

Bez wątpienia fundacje i stowarzyszenia to najpopularniejsze formy organizacji pozarządowych. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie działalności społecznej często mierzą się z dylematem, którą formę prawną działalności wybrać i która z nich będzie dla nich korzystniejsza. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najważniejsze cechy, podobieństwa i różnice pomiędzy tymi organizacjami.

Fundacja jest organizacja pozarządową, która została powołana w celach społecznie lub gospodarczo użytecznych. Fundację ustanawia fundator w oświadczeniu woli złożonym przed notariuszem albo w testamencie. Niezbędnym elementem do jej założenia jest majątek. Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Cechą charakterystyczną fundacji jest posiadanie majątku, który powinien być przeznaczony przez fundatora na społecznie użyteczny Odpowiedzialność za realizacje celów oraz opiekę nad majątkiem sprawuje zarząd fundacji. Majątek Fundacji nie podlega podziałowi między członków władz lub fundatorów.

Podstawowym aktem prawnym regulującym działanie fundacji jest Ustawa o fundacjach. Ustawa ta daje stosunkowo dużą swobodę w zakresie konstruowania statutu, czyli dokumentu w oparciu o który fundacja działa. To w nim są opisane najważniejsze informacje o fundacji – jakie ma organy władzy, ile osób znajduje się w tych organach, jak wygląda kwestia sprawowania władzy i podejmowania decyzji, kto dokonuje wyboru osób zasiadających we władzach fundacji.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT