Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Doktor Zło naprawia świat

Zło zrobi wszystko, by do nas dotrzeć.Działa sprawnie, głośno i ma pieniądze. A bohaterowie? Są rozproszeni, niezorganizowani, skromni, nie rzucają się w oczy i nie mają pieniędzy. Walka między dobrem a złem jest przerażająco nierówna.

Z profesorem Philipem Zimbardem rozmawia Vadim Makarenko.

W podziemiach Uniwersytetu Stanforda przerabiał dobrych ludzi w złych, leczył patologicznie nieśmiałych, zaglądał w umysły zamachowców samobójców na szkoleniach dla CIA. Teraz chce dawać światu bohaterów. Założony przez niego, za własne pieniądze i datki studentów, Heroic Imagination Project zatrudnia 12 osób, większość z nich działa społecznie. Prowadzą zajęcia w kalifornijskich szkołach i uczą dzieci... heroizmu. Dzieci przyrzekają: "Uważam, że gdy nadejdzie mój czas, będę mógł zachować się bohatersko", a potem odpowiadają na wyzwanie dla bohatera: spędzają trochę czasu z dziadkami, pomagają sąsiadowi zrobić zakupy, przeprowadzają staruszkę przez ulicę. Wszystko po to, żeby zostać bohaterem.

Utopia? Szaleństwo? Prof. Philip Zimbardo wierzy w swój projekt.

VADIM MAKARENKO: Co pan znów wyprawia?

PHILIP ZIMBARDO: - Próbuję na nowo zacząć rozmawiać o tym, kim są bohaterowie, bo w wielu krajach wyobrażenie o nich jest wypaczone albo nieaktualne. Zamiast bohaterów mamy celebrytów. Każdy, kto sprawi, że czujemy dumę ze swego kraju, automatycznie staje się bohaterem. Np. w USA za bohatera jest uważany taki Michael Phelps.

A nie jest nim? Ma na koncie kilkanaście medali olimpijskich.

- Otóż nie jest! Ćwiczył twardo, aż dorobił się ciała niczym u ryby. Jest wspaniałym przykładem tego, co można osiągnąć ciężką pracą. Nie można odmawiać mu osiągnięć, ale to nie ma nic wspólnego z bohaterstwem.

Dlaczego? Musiał pokonać siebie, poświęcić się dla sportu?

- Tak, ale żeby zostać bohaterem, trzeba się poświęcić dla innych. On tego nie zrobił, bo lata jego ćwiczeń przysłużyły się przede wszystkim jemu samemu. Bohaterami nie są gwiazdy filmowe albo telewizyjne. Są na świeczniku, więc wiele osób chciałoby być takimi jak one - mieć urodę, pieniądze, pięknego małżonka czy błyskotliwą karierę. Jednak większość z nich nic nie zrobiła dla innych.

A Bono?

- Bono, który konsekwentnie wspiera szczytne cele, to wyjątek. W przypadku większości gwiazd nie mogę powstrzymać się od pytania: czy pomagają dlatego, bo im na tym zależy, czy dlatego, że wiedzą, iż w taki sposób zyskują sobie przychylność fanów?

Ale jeszcze bardziej zagmatwane bywają historie kontrowersyjnych bohaterów, np. Krzysztofa Kolumba. Wszystko robił dla pieniędzy. Brał Indian jako niewolników, a w pamiętnikach pisał, że są tak przyjaźni i ufni, że można z nimi robić, co się chce.

Ale te wątpliwości nie oznaczają, że nie był nieustraszonym podróżnikiem odkrywcą, który ryzykował życie. Czy można go jednak nazwać bohaterem?

To kto naprawdę jest bohaterem?

- Bohater to ktoś, kto działa zamierzenie i dobrowolnie na rzecz innych w potrzebie, broniąc zasad moralnych albo ważnej sprawy ze świadomością potencjalnego ryzyka lub kosztów, które poniesie.

Nie oczekuje nagrody?

- Nie powinien.


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.